S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
بازگشت کاروان پیروز

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ابن‏سعد پس از ذکر رسیدن سر شریف به مدینه چنین نقل کرده است: «آن‏گاه عمرو بن سعید منبر رفت و برای مردم خطبه خواند. او حسین (ع) و کار او را یادآور شد و گفت: به خدا سوگند، دوست داشتم که سرش در پیکرش و جان او در جسمش بود. او از ما بد می‏گفت و ما او را می‏ستودیم. او قطع رحم می‏کرد و ما صله‏ی رحم می‏کردیم. همان‏طور که عادت او و عادت ما بود!

آن‏گاه ابن ابی حبیش، یکی از بنی اسد بن عبدالعزی بن قصی برخاست و گفت: بدان که اگر فاطمه (س) زنده بود، آنچه می‏بینی او را اندوهگین می‏ساخت.

عمرو گفت: خاموش شو! آیا تو به خاطر فاطمه (س) با من منازعه می‏کنی و حال آنکه من از نزدیکان او هستم! به خدا سوگند که او فرزند ماست و مادرش دختر ماست، آری به خدا سوگند اگر زنده بود قتلش او را اندوهگین می‏ساخت، ولی کسی را که برای دفاع از خود او را کشته سرزنش نمی‏کرد!

پس ابن ابی حبیش گفت: او پسر فاطمه (س) و فاطمه (س) دختر خدیجه، دختر خویلد بن اسد بن عبدالعزی است» [1] .

پیش از این کینه و دشمنی پسر سعید نسبت به اهل بیت رسول خدا (ص) را یادآور شدیم؛ و بلکه مطالبی را نقل کردیم که کفر وی را اثبات می‏کند. اگر کسی در این خطبه تأمل بورزد و با فضای آن آشنا باشد، از آن به شگفت نمی‏آید. چرا که می‏داند، این خطبه در فضایی مضطرب و پس از رسیدن خبر به مدینه و رسیدن سر به آن شهر ایراد شد. از این رو در کلام این شخص پسر کینه نوعی عقب‏گرد دیده می‏شود؛ و خود را در جایگاه یک دفاع‏کننده‏ای که تحت‏تأثیر قرار گرفته نشان می‏دهد. با وجود این می‏بینیم که حتی در سخنانی که در این شرایط خاص بر زبان می‏آورد، نمی‏تواند بر بدسرشتی خود سرپوش بنهد.

بلاذری گوید: در حالی که عمرو خطبه می‏خواند، ابن ابی حبیش برخاست و گفت: خداوند فاطمه (س) را رحمت کند. عمرو پس از بیان مطالبی چند گفت: شگفتا از این الثغ. [2] ، تو را با فاطمه (س) چه کار؟ گفت: مادرش خدیجه است - مقصودش این بود که خدیجه از بنی‏اسد بن عبدالعزی است - گفت: آری به خدا سوگند؛ و او دختر محمد (ص) است. تو او را از راست گرفتی و من از چپ. دوست داشتم که امیرمؤمنان او را دور می‏کرد و نزد من نمی‏فرستاد. به خدا سوگند دوست داشتم که سر حسین (ع) روی گردنش و جانش در کالبدش بود» [3] .

خوارزمی گوید: گویند: آن‏گاه عمرو بن سعید - امیر مدینه - منبر رفت و خطبه خواند و در خطبه‏اش گفت: این سیلی‏ای است در مقابل سیلی و آسیبی است در مقابل آسیبی و موعظه‏ای است پس از موعظه‏ای «حکمة بالغة فما تغنی النذر» [4] (حکمتی بود بالغه ولی هشدارها سود نکرد). به خدا سوگند دوست داشتم که سرش در بدنش و جانش در کالبدش می‏بود. هر از چند گاه به ما دشنام می‏داد و ما او را می‏ستودیم. او از ما می‏برید و ما به او می‏پیوستیم، همان‏طور که عادت ما و عادت او بود؛ و این قضیه برایش پیش نمی‏آمد. ولی چه کنیم با کسی که برای قتل ما شمشیر کشیده است؟ جز اینکه از خود دفاع کنیم.

آن‏گاه عبدالله بن سائب برخاست و گفت: بدان که اگر فاطمه (س) زنده بود و سر حسین (ع) را می‏دید برایش گریه می‏کرد. عمرو بن سعید رو به او کرد و گفت: ما از تو به فاطمه (س) نزدیک‏تریم! پدرش عموی ماست. همسرش برادر ماست. پسرش پسر ماست. بلی اگر فاطمه (س) زنده بود چشمانش می‏گریست و جگرش اندوهگین می‏شد، ولی قاتل او را که برای دفاع از خود او را کشت، سرزنش نمی‏کرد!» [5] .

استدلال سست و بی‏پایه‏ی این ملعون، زنان فرزند مرده را به خنده می‏آورد. آیا این از دفاع است که هزاران تن فاسق و تبهکار، شماری اندک را به محاصره در آوردند؛ و حال آنکه آخرین سبط باقیمانده‏ی رسول پروردگار جهانیان و خاندان و نسل و زن و فرزندش و شماری از اصحاب برگزیده‏اش که زاهدان شب و شیران روز بودند، در میانشان حضور داشتند. آن‏گاه آنان را با لب تشنه بکشند و سرهاشان را ببرند؛ و زنانشان را اسیر کنند و از شهری به شهری و از جایی به جایی ببرند. آیا این همان طور که ستمگر فرزند ستمگر، یزید ملعون و دیگر اذنابش و از آن جمله عمرو بن سعید و دیگران اعتراف کردند، چیزی جز گرفتن انتقام از رسول خدا (ص) بود.

اما فاطمه (س) و پدرش و همسرش و دیگر پیامبران پیش از رسول خدا (ص) بر مصیبت حسین (ع) گریستند و کسی را که به قتل او فرمان داد و آن را مرتکب شد و بدان رضایت داد. لعنت کردند.

[1] الطبقات (ترجمة الامام الحسین (ع)) ص 85.

[2] کسی که لکنت زبان دارد.

[3] انساب الاشراف، ج 3، ص 418.

[4] قمر (45)، آیه 5.

[5] مقتل خوارزمی، ج 76، 2.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb