S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
بازگشت کاروان پیروز

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ام المؤمنین، ام‏سلمه - سلام الله علیها - در برابر این جنایت زشتی که در حق میوه‏ی دل رسول خدا (ص) و روح دل دخترش زهرای بتول و اهل بیتش انجام شد، مواضعی روشن و شجاعانه‏اش داشت که ما بخش‏هایی از آن را در آغاز همین فصل آوردیم.

اما پس از رسیدن خبر شهادت حسین (ع) نیز ایشان در برابر این فاجعه مواضع قهرمانانه و سخنانی صریح دارد که برخی از آنها را در اینجا نقل می‏کنیم.

ابن‏جوزی گوید: «ابن ابی الدنیا نوشته است که چون خبر شهادت حسین (ع) به ام‏سلمه رسید، گفت: کار خود را کردند؟ خداوند قبرها و خانه‏هاشان را پر از آتش کند؛ و آنگاه از هوش رفت». [1] .

ابن‏سعد به نقل از عامر بن عبدالواحد از شهر بن حوشب گوید: «من نزد ام‏سلمه همسر پیامبر (ص) بودم که گفت: ما فریادی را شنیدیم. من رفتم تا به ام‏سلمه رسیدم. او گفت: حسین (ع) کشته شد. آنان کار خود را کردند. خداوند قبرها و خانه‏هاشان را از آتش پر کند. او از هوش رفت و ما برخاستیم» [2] .

وی همچنین به نقل از عبدالحمید بن بهرام از شهر بن حوشب می‏نویسد: «از ام‏سلمه شنیدم که پس از شنیدن خبر شهادت حسین (ع) اهل عراق را لعنت کرد و گفت: او را کشتند، خداوند بکشدشان. او را دعوت کردند و یاری نکردند، خداوند لعنتشان کند» [3] .

حاکم حسکانی به نقل از عبدالحمید بن بهرام می‏نویسد: «شهر بن حوشب برای ما حدیث کرد و گفت: از ام‏سلمه شنیدم که چون خبر شهادت حسین (ع) رسید عراقیان را لعنت کرد و گفت: او را کشتند، خداوند بکشدشان. او را دعوت کردند و یاری نکردند، خداوند لعنتشان کند. من رسول خدا (ص) را دیدم که شبانگاهی فاطمه (س) درون کاسه‏ای سفالین حریره‏ای درست کرده و در طبقی نهاده، آورده و در خدمت ایشان نهاد. حضرت فرمود: پسرعمویت کجاست؟ گفت: در خانه است. فرمود: برو و او را دعوت کن و دو پسرش را نیز نزد من بیاور. فاطمه (س) در حالی که دست دو پسرش را گرفته بود آمد و علی (ع) نیز در پشت سرش بود. تا آنکه بر رسول خدا (ص) وارد شدند. حضرت دو کودک را در دامان نشاند، علی (ع) سمت راست و فاطمه (س) سمت چپ ایشان نشستند. آن‏گاه عبایی خیبری را که در مدینه بر رویش می‏خوابیدیم از زیر پای من بیرون آورد و آن را روی همه‏ی آنان کشید. با دست چپ کناره‏های عبا را گرفت و دست راستش را به درگاه پروردگار بلند کرد و - سه بار - گفت: پروردگارا اینان خانواده‏ی من هستند، پلیدی را از آنان دور فرما و آنان را پاک کن پاک کردنی. من گفتم: ای رسول خدا! آیا من از خانواده‏ی شما نیستم؟ فرمود: چرا و مرا نیز زیر عبا برد؛ و پس از آنکه دعایش برای پسرعمویش و دو پسر او و دخترش، فاطمه (س)، پایان یافت من نیز زیر عبا رفتم». [4] .

ام‏سلمه با آنکه در شرایطی بس دشوار به سر می‏برد، روشن ساخت که مردم در حق آخرین باقیانده اصحاب کسا یعنی پاکیزه‏ی فرزند پاکیزه، حسین بن علی (ع) مرتکب جنایت گشته‏اند.

این بانوی بزرگوار به این اندازه از موضع‏گیری هم بسنده نکرد، بلکه آن را آشکارا اعلام کرد و در ملاء عام و در مسجد رسول خدا (ص) لباس سیاه پوشید.

قاضی نعمان درباره ام‏سلمه به نقل از ابی‏نعیم گوید: «هنگامی که خبر شهادت حسین (ع) به ایشان رسید در مسجد رسول خدا (ص) چادر زد و در آن نشست و جامه سیاه به تن کرد» [5] .

[1] الرد علی المتعصب العنید، ص 51.

[2] الطبقات، ترجمة الامام الحسین (ع)، ص 87، ح 301؛ تاریخ دمشق (ترجمة الامام الحسین (ع))، ص 390، ح 330؛ تذکرة الخواص، 267؛ سیر اعلام النبلاء، ج 3، ص 318؛ تهذیب الکمال، ج 6، ص 439؛ البدایة و النهایة، ج 8، ص 202.

[3] الطبقات، ترجمة الامام الحسین (ع)، ص 89، ح 314؛ مسند احمد، ج 6، ص 298؛ المعجم الکبیر، ج 3، ص 114، ح 2818؛ مثیرالاحزان، ص 95؛ شواهد التنزیل، ج 2، ص 111، ح 743؛ تذکرة الخواص، ص 267؛ الطرائف، ص 126، ح 194؛ به نقل از آن بحارالانوار، ج 45، ص 198؛ مجمع الزوائد، ج 9، ص 194؛ بحارالانوار، ج 45، ص 124.

[4] شواهد التنزیل، ج 2، ص 110، ح 741؛ کشف الغمة، ج 2، ص 58. نباید گفته شود که او نیز از اهل بیت (ع) بوده است، چرا که طبق این روایت زیر عبا رفته است. زیرا - به گفته خودش - او زمانی زیر عبا رفت که دعای پیامبر در حق پسرعمویش و دو پسر او و دختر خودش به پایان رسیده بود و در نتیجه مشمول این سخن پیامبر نمی‏شود که فرمود: «پروردگارا اینان خانواده‏ی من هستند. پلیدی را از آنان دور گردان و آنان را پاک کن پاک کردنی».

[5] شرح الاخبار، ج 3، ص 171، ح 1119.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb