S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
ویژه‌نامه امام‌زمان عجل‌الله

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 http://dl.3noqte.com/pictures/albums/mahdavi/77.jpg
 
 
          يقين داشته باشيد كسى كه صادقانه در جستجوى امام زمان ارواحنا فداه باشد
و در راه آن حضرت خدمت نمايد و درباره تعجيل ظهور آن بزرگوار تلاش كند ، سرانجام راه به جايى مى برد و روزنه اى به سويش گشوده مى شود ; بنابراين از كمك و فداكارى نسبت به آن حضرت كه دوران غيبت ـ همچون ريسمانى كه دشمنان به گردن اوّل مظلوم عالم هستى حضرت امير المؤمنين (عليه السلام) افكندند ، و دستان آن بزرگوار را بستند ـ دستان آن حضرت را بسته است ; دست برنداريد . و با تلاش در راه ظهور حضرت بقيّة الله ارواحنا فداه تارى از ريسمان غيبت را پاره كنيد .

            اطمينان داشته باشيد اگر كسى در راه آن حضرت فداكارى كند و ريگى در كفش نداشته باشد ، منظور نظرِ حضرتش قرار مى گيرد و آن بزرگوار با كلامى يا پيامى يا نگاهى خاطرش را خشنود و قلبش را شاد مى نمايد . زيرا ممكن نيست كسى در جستجوى حقيقتى باشد و در راه آن قدم بردارد ، مگر آنكه سرانجام به همه مقصود خويش و يا حداقلّ به مقدارى از آن دست مى يابد .

            حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) مى فرمايند :

 

من طلب شيئاً ناله أو بعضه .[1]

كسى كه در جستجوى چيزى باشد به تمام آن يا مقدارى از آن مى رسد .

 

            شما با قاطعيّت و يقين معتقد باشيد كه اينك گرچه دوران تاريك غيبت
است و نوبت اظهار ولايت و قدرت حضرت بقيّة الله ارواحنا فداه نرسيده ; ولى با اين وجود آن حضرت قطب دائره امكان و امير عالم هستى هستند و ولايت مطلقه آن بزرگوار سراسر جهان هستى را فرا گرفته است .

            در زيارت آن حضرت مى خوانيم :

 

السّلام عليك يا قطب العالم .

سلام بر شما اى قطب عالمِ هستى .

 

            همه عالم هستى در عصر تاريك غيبت و همچنين در دوران نورانى ظهور در پرتو وجود آن وجود مقدّس به زندگى ادامه مى دهند و مديون امامت و رهبرى آن بزرگوار مى باشند . نه تنها ذرّات مادّى جهان كه بزرگان معنوى عالم كه مسيحا نفسند تابع و پيرو فرمان آن بزرگوارند ; بلكه شخص حضرت عيسى دم مسيحائى را به يمن وجود حضرتش و آباء گرامى آن بزرگوار بدست آورده است . و نه تنها در عصر ظهور كه اكنون نيز در تحت لواء امامت و رهبرى آن بزرگوار به انجام وظيفه مشغول است .

            در زيارت امام زمان ارواحنا فداه مى خوانيم :

 

السّلام عليك يا إمام المسيح .

 

سلام بر شما اى رهبرِ مسيح .


 

            اين امامت و رهبرى مخصوص روزگار پرشكوه ظهور نيست ، بلكه اكنون نيز حضرت عيسى در جايگاه عظيم خود افتخار پيروى از مقام امامت و رهبرى آن بزرگوار را دارا مى باشد .

            همه نجباء ، نقباء و اولياء خدا كه دست از نفس كشيده اند ، به قدر اهميّت و ارزشى كه در پيشگاه خداوند دارند ، راه و يا روزنه اى به سوى مقام نورانيّت ، نور عالم هستى در اين عصر و زمان يافته اند ، و امام زمان ارواحنا فداه تنهايى و غربت خويش را با وجود افرادِ برتر جبران مى كنند . در روايت مى خوانيم :

 

وما بثلاثين من وحشة .[2]

 

با وجود سى نفر ( از ياوران خالص ) احساس تنهائى براى آن حضرت نيست .

 

            مقصود از بيان مطالب گذشته اين است كه دوران غيبت به اين معنى نيست كه امدادهاى غيبى حضرت بقيّة الله ارواحنا فداه از موجودات برداشته شده و آن بزرگوار از كسى دستگيرى نمى كنند و كسى در عصر تيره غيبت راهى به نور و روزنه اى به روشنائى نمى يابد ; بلكه همان گونه كه گفتيم كسانى كه با صداقت به سوى آن بزرگوار مى شتابند و در پرتو بهره مند شدن از درياى بيكران معارف امام زمان ارواحنا فداه روزگار پرشكوه ظهور را لحظه شمارى مى كنند ، با پيامى يا نگاهى از سوى حضرتش قلب هاى استوار خود را استوارتر مى كنند .

            آرى ; اين گونه افراد ريگ در كفش ندارند ، و پيامشان به ما اين گونه است : ( فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ إِنَّكَ بِالْوادِى الْمُقَدَّسِ طُوى)[3] .

            كفش خود را درآوريد و ببينيد تاكنون چگونه پاى خود را آزرده ايد كه از رفتن به سوى امير عالم هستى و قطب عالم امكان باز مانده ايد !

            متأسّفانه عدّه اى از ما نه تنها ريگ از كفش خود نمى گيريم كه در كفش ديگران نيز ريگ مى اندازيم و آنان را مى آزاريم . اين گونه افراد با نيشِ زبان ، نيشتر به قلب دوستان واقعى مى زنند ; زيرا بر اثر القائات شيطانى مايلند همگان از راه رفتن باز مانند . گوئى كه نمى دانند دشمنى با مسير امام زمان ارواحنا فداه و مخالفت با دوستان واقعى آن حضرت ، دشمنى با آن بزرگوار است . مگر حضرت امير مؤمنان (عليه السلام) در «نهج البلاغه» نفرموده اند :

 

أصدقاؤك ثلاثة وأعداؤك ثلاثة، فأصدقاؤك صديقك، وصديق صديقك ، وعدوّ عدوّك ، وأعداؤك عدوّك ، وعدوّ صديقك ، وصديق عدوّك .[4]

 

دوستان تو سه گروهند و دشمنان تو نيز سه گروه مى باشند .

امّا دوستانت عبارتند از : 1 ـ دوست خودت ، 2 ـ دوستِ دوستت ، 3 ـ دشمنِ دشمنت ،

و دشمنانت عبارتند از : 1 ـ دشمن خودت ، 2 ـ دشمنِ دوستت ، 3 ـ دوست دشمنت .


 

            بنابراين آيا دشمنى كردن با دوستان امام زمان ارواحنا فداه ، مخالفت با آن بزرگوار نيست ؟!

            بگذريم كه اين سخنان خوشايند همگان نيست ! زيرا كه اكنون ريگ و ريگزار فراوان است و بيابان هاى تفتيده ريگ هاى داغ فراوان دارد ! و خشكسالى و قحطى چهره كريه خود را به همه نشان داده است و فكر باران افراد را به خود مشغول ساخته و عدّه اى در پى انجام نماز استسقاء روانند .

            امّا صدها سال از غيبت ماء معين مى گذرد و مردم دستشان از آب گواراى حيات مادّى و معنوى كوتاه است ولى براى رسيدن به آن كوشش نمى كنند و به فكر باران مى باشند در حاليكه باران به بركت وجود آن حضرت مى بارد .

            آيا در زيارت جامعه نمى خوانيم :

وبكم ينزّل الغيث .

به وسيله شما بارانِ سودمند مى بارد .

 

            ولى رسم روزگار چنين بوده و هست كه اصل را فراموش مى كنيم و به جستجوى فرع مى پردازيم . همان گونه كه مسبّب الأسباب را از ياد مى بريم و به دنبال اسباب مى رويم .

 
----------------------------------------
[1] . شرح غرر الحكم : 5/305 .

[2] . بحار الأنوار : 52/153 .

[3] . سوره طه ، آيه 11 .    

[4] . نهج البلاغه : كلمات قصار : 295 .


نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb