S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مقاتل الطالبین

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کنیه آن حضرت ابوالفضل بود، مادرش نیز ام البنین است، عباس بن علی بزرگترین فرزند ام البنین بود و پس از سه برادر خود به شهادت رسید زیرا او دارای فرزند بود و از این رو آنان را پیش انداخت تا وارث آنها گردد [1] و خود نیز پس از آنها به میدان رفت تا هرچه را به ارث برده به فرزندانش ارث دهد، وارث همگی آنها به عبیدالله فرزند عباس بن علی علیه السلام رسید.[2] عمر بن علی عموی عبیدالله با او درباره ارث نزاع کرد و سرانجام عبیدالله چیزی به او واگذار کرد و میان آنها اصلاح شد.

و حرمی بن ابی العلاء از زیبر و عمویش نقل کرده که فرزندان عباس بن علی علیه السلام او را سقا نامیده و کنیه اش را ابوقربة گذارده بودند، ولی من از هیچ یک از فرزندان عباس بن علی و آنان که پیش از ایشان بوده اند، چنین چیزی نشنیده ام.

و درباره عباس بن علی علیه السلام شاعر گفته است:

احق الناس ان یبکی علیه

فتی ابکی الحسین بکربلا

اخوه والن والده علی

ابوالفضل المضرج بالدماء

و من واساه لا یثنیه شیء

و جاد علی عطش بماء

1. شایسته ترین کسی که سزاوار است مردم بر او بگریند آن جوانی است که (شهادتش) حسین علیه السلام را در کربلا به گریه انداخت.

2. یعنی برادر و فرزند پدر علی علیه السلام که همان ابوالفضل بود و به خون آغشته گشت.

3. و کسی که با او مواسات کرد و چیزی نتوانست جلوگیر او (در این مواسات) گردد، و با اینکه خود تشنه آب بود (آب نخورد) و به آن حضرت کرم کرد.

و کمیت شاعر درباره آن جناب گوید:

وابوافضل ان ذکرهم الحلو

شفاء النفوس من اسقام

قتل الادعیاء اذ قتلوه

اکرم الشاربین صوب الغمام

1.و ابوالفضل (یکی از جوانمردان بود) که یاد شیرین آنها شفای درد هر دردمندی است.

2. آنکه زنازادگان را کشت در آن هنگامی که او را کشتند و بزرگوارترین کسی که از آب باران آشامید.

و عباس بن علی مردی خوش صورت و زیباروی بود، چون سوار اسب می شد، پاهای مبارکش به زمین کشیده می شد و (از زیبایی و جمال به او می گفتند: ماه بنی هاشم و در کربلا پرچم لشکر حسین بن علی علیه السلام به دست او بود، چنان که احمد بن سعید در حدیثی مسند از امام صادق علیه السلام روایت کرده که فرمود: حسین بن علی علیه السلام اصحاب خود را صف آرایی کرد و پرچم را به دست برادرش عباس بن علی سپرد.

در حدیث دیگری آمده است از امام باقر علیه السلام روایت کرده که فرمود: زید بن رقاد جهنی و حکیم بن طفیل طایی هر دو در قتل عباس بن علی شرکت داشتند.

پس از واقعه کربلا ام البنین که مادر این چهار تن بود، به قبرستان بقیع می آمد و برای پسرانش سوزناکترین و اندوهناکترین مرثیه را می خواند و ناله می کرد و مردم اطراف او جمع می شدند و در گریه و زاری با او شریک می شدند حتی مروان بن حکم (حاکم مدینه) در میان مردم مزبور به بقیع می آمد و با آنها در گریه و زاری شرکت می کرد.

[1] این نظر موافق است و بسیار خنک بلکه خلاف انصاف است. و هرگز چنین شخصیتی مثل عباس بن علی در چنین موقع حساسی نظر بدین امور پست دنیوی نخواهد داشت و سرباز فداکاری چون او معقول نیست چنین فکر ناپسندی در آن هنگام در مخیله اش خطور کند. مصحح.

[2] زیرا حضرت عباس بن علی علیه السلام دو فرزند داشت یکی به نام فضل و دیگری به نام عبیدالله، و فضل نیز پیش از آنکه ازدواج کند و اولاددار شود از دنیا رفت و ارث او نیز به عبدالله رسید.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb