S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
فرهنگی اجتماعی

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

Image634921446862646484

 

اگر می خواهید سعادت دنیا و آخرت را ازآن خود کنید به توصیه های این مقاله توجه لازم داشته باشید.انشالله برایتان مثمر ثمر واقع شود.

عهد و پیمان(به قول هایتان وفادار باشید!)
مهمترین سرمایه جامعه، اعتماد متقابل افراد اجتماع به یکدیگر است؛ اصولاً آنچه جامعه را از صورت آحاد پراکنده بیرون می آورد و همچون زنجیر به هم پیوند می دهد همین اصل متقابل است، اما زمانی که عهد و پیمان ها شکسته شود دیگر اثری از این سرمایه بزرگ و اعتماد عمومی باقی نخواهد ماند و وحدت ظاهری جامعه به گسیختگی دچار می شود.

متأسفانه امروزه در جامعه اسلامی شاهد این ماجرا هستیم که بسیاری از افراد قول می دهند و به آن عمل نمی نمایند، این دسته وقتی نسبت به انجام وعده خویش تخلف ورزیدند و شرف خود را درمعرض جریحه دار شدن دیدند و جوانمردی خود را خدشه دار ساختند، اکنون عذرهای دروغین می تراشند و گرفتاریهای فراوان را بهانه می کنند و به عذرخواهی پرداخته و بدین ترتیب تلاش می کنند تا تخلف خود را موجه جلوه دهند، در حالی که بیتشر این عذرها موجه نیست.

در سوره نسا و آیه هشت می خوانیم؛ ان الله یأمرکم ان تودوا الامانات الی اهلها و اذا حکمتم بین الناس ان تحکموا بالعدل...خداوند به شما فرمان می دهد که امانت ها را به صاحبانش برگردانید و هنگامی که میان مردم داوری می کنید، به عدالت داوری کنید. برگرداندن امانت به صاحبانش تنها امانت مادی نیست.

جالب اینکه قرآن کریم رستگاری جامعه مومنان را در گرو انجام تعهدات می داند. در اول سوره مومنون می خوانیم؛ قد افلح المۆمنون... و الذینهم لاماناتهم و عهدهم راعون، مۆمنان رستگارند... همچنین آنان که امانات را به صاحبانش برمی گردانند و تعهدات خود را انجام می دهند و قول و قرار را رعایت می کنند.

مۆمنانی که نسبت به وعده ها و عهدها اهمیت قائل هستند مورد تمجید خداوند واقع شده اند.

در قرآن کریم می خوانیم: «مِنَ الْمُۆْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا»؛ [احزاب: 23] (از میان مۆمنان افرادی هستند که به پیمانی که با خدا بستند صادقانه عمل کردند، برخی از آنان به شهادت رسیدند و برخی در انتظارند و تغییری در پیمانی که بستند ندادند)

شكستن دل انسان مۆمن كه به تعبیر روایات، احترام او از كعبه بیشتر است، دارای آثار وضعی و جانبی فراوانی است و دلی كه شكست به سادگی التیام نمی یابد و جبران آن دشوار است

ارتباط
رحم معنای عرفی دارد كه «خویشاوندان پدری و مادری» است، هر چند با واسطه باشد. به خویشان از طریق اولاد نیز «رحم» می گویند. بنابراین پدر ، مادر، پدر و مادر بزرگ ها ، برادر ها و خواهرها و اولاد آنان و نوه ها و دایی و عمه و خاله و عموها و فرزندان و نوه ها همه رحم محسوب می شوند.

امام صادق علیه السلام فرمود: "صله رحم پیوند با تمام خویشاوندان است؛ محرم باشند یا نامحرم، با واسطه باشند یا بی واسطه".

صله رحم یعنی ارتباط دوستی با خویشان ، گرچه با سلام و احوالپرسی و تلفن زدن یا نامه نوشتن. امام صادق علیه السلام فرمود: "صله رحم و نیكی به برادران ایمانی، حساب روز قیامت را آسان می كند و انسان را از گناه باز می دارد. پس با نزدیكان خود صله كنید و به برادران خود نیكی نمایید، هر چند به سلام كردن باشد".

صله و قطع رحم در مورد خویشان غیر مسلمان نیز جاری است. شخصی به حضرت صادق علیه السلام عرض كرد: بستگان من، دینی غیر دین من دارند. آیا برای ایشان حقّی بر من هست؟ حضرت فرمود: "بلی، حقّ رحم به هیچ وجه ساقط نمی شود. اگر بستگانت بر دین تو بودند، دو حق بر تو داشتند: یكی حقّ رحم و دیگری حق هم دینی".

قرآن مجید كسانی را كه قطع رحم می كنند سزاوار لعن خدا می داند و می فرماید: فَهَل عَسَیتُم اِن تَوَلَّیتُم أن تُفسِدُوا فَی الارض وَ تُقَطِّعُوا اَرحامَكُم اوُلئِكَ الَّذینَ لَعَنَهُمُ اللهُ ...[ سوره محمد، 22 و 23]

اگر رویگردان شوید آیا جز این انتظار می رود كه در زمین فساد كنید و قطع رحم نمایید؟ آنها كسانی هستند كه خداوند از رحمت خویش دورشان ساخته است .

در جای دیگر خداوند متعال كسانی را كه عهد او را می شكنند و قطع رحم می كنند زیانكار می شمارد:

اَلَّذینَ یَنقُضوُنَ عَهدَ اللهِ مِن بَعدِ میثاقِهِ وَ یَقطَعُونَ ما اَمَرَ اللهُ بِه اَن یُوصَلَ وَ یُفسِدوُنَ فِی الاَرضِ اوُلئِكَ هُمُ الخاسِروُنَ.[ سوره بقره، 27]

(فاسقان آنها هستند كه) پیمان خدا را پس از بستن می شكنند و رشته ای را كه خداوند امر به پیوند آن كرده می گسلند و در زمین فساد می كنند. اینها زیانكارند.

شاید برخی تصور كنند كه این همه اصرار و تأكید درباره صله رحم مخصوص كسانی است كه تمكّن مالی دارند و از ثروت زیادی برخوردارند و می توانند به نزدیكان خود كمك كنند، امّا آنهایی كه از نظر مالی در مضیقه اند و توان رسیدگی و مساعدت به دیگران را ندارند صله رحم برایشان لازم نیست. اما این تصور و برداشت نادرست است، زیرا اگر كسی بخواهد صله رحم كند لزومی ندارد كه پول و ثروت زیادی داشته باشد تا بتواند وظیفه اش را انجام دهد بلكه چون هدف از صله رحم برقرار كردن ارتباط و پیوند خویشاوندی است .

دین مقدّس اسلام می فرماید این وظیفه را حتی با دادن یك جرعه آب و آزار نرساندن به آنان و نیز سلام كردن به یكدیگر می توانید انجام دهید و از اجر و پاداشی كه خدا برای صله رحم مقرر فرموده است بهره ببرید.

رسول گرامی اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود:

صِل رَحِمَكَ وَلَو بِشَربَه مِن ماءٍ وَ أفضَلُ ما یُوصَلُ بِهِ الرَّحِمُ كَفُّ الأَذی عَنهُ.[ بحارالانوار، چاپ بیروت، ج 71، ص 88؛ مشكوه الانوار، ص 166]

صله رحم كن گرچه با جرعه ای آب باشد، و بهترین راه برای خدمت خویشان و نزدیكان این است كه آنان را اذیت نكنی و به آنها آزار نرسانی.

قطع رحم در ردیف شرك به خدا
مردی از رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ سۆال كرد: مبغوض ترین عمل در پیشگاه خداوند كدام است؟ فرمود: شرك به خدا. گفت: پس از شرك به خدا؟ فرمود: قطع رحم ...[ سفینه البحار، ج 1، ص 516]

قاطع رحم از بهشت محروم است

رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: سه گروهند كه داخل بهشت نمی شوند: شرابخواران، ساحران، و قطع كنندگان رحم.[خصال صدوق، ج 1، ص 177، حدیث 208]

امام صادق علیه السلام فرمود: "صله رحم پیوند با تمام خویشاوندان است؛ محرم باشند یا نامحرم، با واسطه باشند یا بی واسطه"

خلاصه اینكه هر كس مدّعی تخلّق به اخلاق حسنه است باید این مسئله مهمی را كه اسلام به آن توجّه فراوان مبذول داشته است جدّی بگیرد كه ترك آن موجب فنا و نابودی است.

حذیفه بن منصور می گوید كه امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: از حالقه بپرهیزید زیرا مردان را می میراند (و به نابودی می كشاند). عرض كردم: حالقه چیست؟ فرمود: قطع رحم است. [مشكوه الانوار، ص 165؛ محجّه البیضاء، ج 3، ص 431. آیت الله مهدوی كنی - نقطه های آغازین در اخلاق عملی، ص 547]

دل دیگران
عنوان "شکستن دل دیگران" عنوانی کلی است که می تواند بر اثر اتفاقات مختلفی به وجود آید؛ و به همین دلیل نباید به دنبال حکمی کلی در مورد آن، چه در قرآن و چه در روایات بود. به عنوان نمونه، اگر فردی به دلیل نصیحتی مشفقانه به او که در راستای امر به معروف و نهی از منکر انجام شده است، دل شکسته شود، نمی توان دل شکستگی او را نشانی از نامناسب بودن رفتار آمر به معروف و ناهی از منکر دانست، اما در طرف مقابل، موارد بسیاری وجود دارند که به ناحق، باعث دل شکستگی دیگران می شوند.

در حدیث آمده است كه خداوند می فرماید: «انا عند المنكسره قلوبهم؛ من همدم قلب های شكسته هستم» یعنی انسان دل شكسته در پیشگاه خداوند دارای جایگاه ویژه ای است و مورد توجه خداوند می باشد و دعا و نفرین انسان دل شكسته خیلی زود اثر می بخشد.

به طور كلی شكستن دل انسان مۆمن كه به تعبیر روایات، احترام او از كعبه بیشتر است، دارای آثار وضعی و جانبی فراوانی است و دلی كه شكست به سادگی التیام نمی یابد و جبران آن دشوار است.

پس در مرحله اول باید انسان مراقب باشد دل كسی را نشكند و قلبی را جریحه دار نسازد و اگر خدای ناخواسته این اتفاق افتاد باید به سرعت جبران و تلافی كند و دل شكسته را التیام بخشد و آن را به دست آورد و تنها استغفار و آمرزش كافی نیست مگر این كه آن فرد از انسان دور باشد و انسان قدرت جبران نداشته باشد كه در این صورت علاوه بر استغفار و طلب آمرزش از درگاه الهی باید در حق آن فرد دعای خیر كرد و خیر دنیا و آخرت او را از خداوند درخواست نمود و با این كار انشاءالله قلب او در باطن از شما راضی و خشنود می گردد.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می فرماید: "هر کس مۆمنی را به ناحق اذیت کند، مثل این است که ده هزار مرتبه مکه معظمه و بیت المعمور را خراب کرده و هزار فرشته مقرب را کشته باشد".

در جایی فرموده است: "کسی که مۆمنی را بیازارد، گرچه به یک کلمه باشد، روز قیامت محشور میشود، در حالی که بین دو چشمش نوشته شده است: او از رحمت الهی محروم است و مانند کسی است که کعبه و بیت المقدس را ویران کرده باشد و ده هزار فرشته را به قتل رسانده باشد".

در قرآن کریم آیات بسیاری وجود دارد که به این موارد اشاره نموده و در واقع، به ریشه و دلیل آزرده خاطر شدن دیگران پرداخته و توصیه هایی در این زمینه ارائه فرموده اند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

الف: برخی آنچه از آنها نهی شده است:
مسخره کردن دیگران

اى افراد با ایمان! گروهى از مردان شما گروهی دیگر را مسخره نکنند، شاید آن مسخره‏شدگان بهتر از آنها باشند. و گروهى از زنان شما نیز دیگران را مسخره کند، شاید آن مسخره‏شدگان بهتر از آنها باشند.[ حجرات، 11]

قرآن کریم رستگاری جامعه مومنان را در گرو انجام تعهدات می داند. در اول سوره مومنون می خوانیم؛ قد افلح المۆمنون... و الذینهم لاماناتهم و عهدهم راعون، مۆمنان رستگارند... همچنین آنان که امانات را به صاحبانش برمی گردانند و تعهدات خود را انجام می دهند و قول و قرار را رعایت می کنند

عیب جویی
به عیب جویی از یکدیگر مپردازید.[ همان]

یکدیگر را با نام زشت خواندن
با نام های زشت، یکدیگر را مورد خطاب قرار ندهید.[ همان]

روی از دیگران برگرداندن
با بی اعتنایی از مردم رو مگردان.[ لقمان، 18]

با تکبر و غرور راه رفتن
هنگام راه رفتن، باد نخوت بر گلو مینداز![ همان]

سر از کار دیگران در آوردن و غیبت کردن
به دنبال سردرآوردن از کار دیگران نبوده و غیبت نکنید.[ حجرات، 12]

ب. برخی آنچه بدانها فرمان داده شده است
در زندگی خانوادگی با یکدیگر با خوبی و خوشی رفتار کنید.[ طلاق، 6]

با مردم به نیکی سخن گویید.[ بقره، 83]

اکنون می توان گفت: اگر به توصیه های یاد شده و نیز دیگر توصیه های قرآنی عمل شود، هیچ فردی به ناحق دل شکسته نخواهد شد.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb