S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مقتل الحسین شیخ صدوق

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فلما وصل الکتاب إلي عمربن سعد، أمر مناديه فنادي: إنا قد أجلنا حسينا و أصحابه يومهم و ليلتهم، فشق ذلک علي الحسين عليه‏السلام و علي أصحابه، فقام الحسين عليه‏السلام في أصحابه خطيبا، فقال: اللهم إني لاأعرف أهل بيت أبر و لاأزکي و لاأطهر من أهل بيتي، و لاأصحابا هم خير من أصحابي. و قد نزل بي ما قد ترون و أنتم في حل من بيعتي، ليست لي في أعناقکم بيعة و لا لي عليکم ذمة و هذا الليل قد غشيکم فاتخذه جملا و تفرقوا في سواده، فإن القوم إنما يطلبونني و لو ظفروا بي لذهلوا عن طلب غيري.

فقام إليه عبدالله بن مسلم بن عقيل بن أبي‏طالب، فقال: يابن رسول‏الله ماذا يقول لنا الناس إن خذلنا شيخنا و کبيرنا و سيدنا و ابن سيد الأعمام و أبن نبينا سيدالأنبياء، لم نضرب معه بسيف و لم تقاتل معه برمح!؟

لا والله أو نرد موردک و تجعل أنفسنا دون نفسک و دماءنا دون دمک، فإذا نحن فعلنا ذلک فقد قضينا ما علينا و خرجنا مما لزمنا.

و قام إليه رجل يقال له زهير بن القين البجلي، فقال: يابن رسول‏الله وددت أني قتلت ثم نشرت، ثم قتلت، ثم نشرت، ثم قتلت ثم نشرت فيک و في الذين معک مأة قتلة و أن الله دفع بي عنکم أهل البيت. فقال: له و لأصحابه: جزيتم خيرا.

ثم أن الحسين عليه‏السلام أمر بحقيرة فحفرت حول عسکره شبه الخندق، و أمر فحشيت حطبا و أرسل علينا إبنه في ثلاثين فارسا و عشين راجلا ليسقوا الماء و هم علي وجل شديد. و أنشأ الحسين عليه‏السلام يقول:

يا دهر أف لک من خليل

کم لک في الإشراق و الأصيل‏

من طالب و صاحب قتيل

و الدهر لايفنع بالبديل‏

و أنما الأمر إلي الجليل

و کل حي سالک سبيلي‏

ثم قال لأصحابه: قوموا فاشربوا الماء يکن آخر زادکم و توضوءوا و اغتسلوا و اغسلوا ثيابکم لتکون أکفانکم.... [1] .

وقتي که نامه‏ي ابن‏زياد به عمر بن سعد رسيد، جارچي خود را فرمان داد تا بانگ زند: ما حسين و يارانش را امروز و امشبشان، مهلت داديم. اين سخن بر حسين عليه‏السلام و يارانش گران آمد، حسين عليه‏السلام برخاست و در ميان يارانش، سخناني ايراد کرد و گفت: بار پروردگارا من خانداني نيکوکارتر، پاک‏تر و بي‏رياتر از خاندانم و ياراني نيک‏تر از يارانم، نمي‏شناسم. شما مي‏بينيد که بر من چه آمده است. اينک از قيد بيعت من آزاديد مرا بر گردن شما، بيعتي و شما را بر من پيماني نيست و اکنون، شب شما را در برگرفته است از خلوت آن بهره گيريد و در سياهي شب پراکنده شويد که اين گروه، تنها مرا مي‏جويند و اگر بر من چيره گردند از جستجوي ديگران دست بر مي‏دارند.

«عبدالله پسر مسلم بن عقيل» برخاست و گفت: يابن رسول‏الله، ما اگر پير، بزرگ، سرور خويش، پسر عموي بزرگ خود و فرزند پيامبرمان، آن سرآمد پيامبران را تنها بگذاريم و در کنارش شمشيري نزنيم و به همراهش، با نيزه‏اي نجنگيم مردم به ما چه خواهند گفت؟ نه، به خدا ما تو را تنها نمي‏گذاريم تا در سرانجام تو درآييم و جان و خون خود را فداي جان و خود تو سازيم هرگاه که چنين کرديم، آن‏گاه است که رسالت خود را انجام داده و از پيماني که برماست، سرفراز بيرون آمده‏ايم.

مردي که به او «زهير بن قين بجلي» گفته مي‏شد، به پا خاست و گفت: اي پسر رسول‏خدا! دوست داشتم در راه تو و آنان که با تواند کشته مي‏شدم، سپس زنده مي‏شدم و باز کشته مي‏شدم و دوباره زنده مي‏شدم و کشته مي‏شدم و صدبار کشته مي‏شدم تا خدا به وسيله‏ي من از شما، اهل بيت، دفاع مي‏کرد. امام حسين عليه‏السلام به او و يارانش گفت: خدا شما را پاداش نيک دهاد!

امام حسين عليه‏السلام، سپس امر فرمود، کندک کوچکي شبيه خندق، در گرد سپاهش بکنند و آن را از هيزم پر کنند. و پسرش، علي را با سي سواره و بيست پياده - که سخت، بيمناک بودند - فرستاد تا آب بياورند. در آن حال، امام حسين عليه‏السلام اين اشعار را ترنم مي‏کرد:

- اف بر تو اي روزگار، اي يار بي‏وفا! چه بسيار خواهان و دوستدارانت را، شب و روز مي‏کشي و هرگز به اين خون‏خواري پايان نمي‏دهي.

- کارها همگي، تنها به دست خدا است. هر زنده‏اي، چون من، به سوي مرگ مي‏رود.

امام حسين عليه‏السلام سپس به يارانش گفت: برخيزيد و از اين آب (آبي که در آن شب، برخي از ياران به فرماندهي علي‏اکبر از فرات آورده بودند) بخوريد تا آخرين توشه و بهره‏ي شما از اين جهان باشد و وضو سازيد و غسل کنيد و لباس‏هايتان را بشوييد که کفن‏هاي شما خواهد بود.

[1] شيخ صدوق، الأمالي، ص 220 - 221، در ادامه حديث.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb