S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مقاتل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

1)در بحار ج101ص106حدیث3از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود زمین کعبه گفت کیست مثل من و حال آنکه خانه خدا پشت من بنا شده و مردم از راه های دور میآیند بزیارت من و من حرم خدا و أمن او هستم؟پس خداوند بآن وحی فرمود بس کن و قرار گیر فضل تو نسبت بفضل کربلا مثل سوزنی است که در دریا فرو برند و اگر خاک کربلا نبود ترا فضیلت نمیدادم.و اگر برای خاطر آنکه در کربلا مدفون است نبود ترا خلق نمیکردم و نه خانه ایکه تو بآن افتخار میکنی پس قرار گیر و دم باش و تواضع کننده و ذلیل و خار باش و زیر بار برو و تکبر نکن نسبت بزمین کربلا و خود را بزرگتر ندان و الا فرو میبرم ترا در آتش جهنم.

2)و در ص107حدیث پنج از امام باقر علیه السلام روایت کند که فرمود خداوند زمین کربلا را بیست و چهار هزار سال قبل از کعبه خلق نمود و آن را مقدس و مبارک نمود پس همیشه پیش از ایجاد خلائق زمین کربلا مقدس و مبارک بوده و همین طور خواهد بود تا وقتیکه خداوند آن را از بهترین زمینهای بهشت قرار دهد.

و بهترین منزل و مسکنی که خدا دوستان خود را در آن جای دهد در بهشت همان زمین کربلا است.

3)و در ص108حدیث10از امام زین العابدین علیه السلام روایت کند که فرمود خداوند زمین کربلا را حرم امن خود قرار داد و مبارک نمود پیش از آنکه زمین کعبه را خلق نماید و حرم خود گرداند به بیست و چهار هزار سال،و چون خداوند زمین را بلرزاند کربلا را با خاکش در حالیکه نورانی و صاف است در بهترین جای بهشت قرار دهد و ساکن نشوند در آن مگر پیغمبران مرسل یا فرمود پیغمبران اولوالعزم و بدرستیکه آن زمین روشنی میدهد در بین باغهای بهشتی چنانچه ستاره های روشن روشنی میدهند بین ستاره گان،و نورش خیره میکند چشمان اهل بهشت را و صدا کند من هستم زمین خدا که مقدس و پاکیزه و مبارکم که در بغل دارم سیدشهداء و سید جوانان اهل بهشت را.

4)در بحار ج101ص108حدیث13از امام باقر علیه السلام روایت کند که فرمود غاضریه(کربلاء)همان بقعه ایست که موسی،با خدا سخن گفت و نوح در آنجا مناجات کرد و آن گرامی ترین سرزمین است نزد خدا.

و اگر اینطور نبود خداوند دوستان خود و فرزندان پیغمبران خود را آنجا نمی سپرد پس قبرهای ما را در غاضریه زیارت کنید.

5)و در ص109حدیث14از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود غاضریه از خاک بیت المقدس است.

6)و در حدیث15از امام صادق از امیرالمؤمنین از رسول خدا ص روایت کند که فرمود پسر من بخاک سپرده میشود در زمینی که آنجا را کربلا نامند و همان بقعه ایست که قبة الاسلام آنجا است که خداوند مؤمنین را که با نوح ایمان آورده بودند در طوفان نجات داد.

7)از فضل بن یحیی از پدرش از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود زیارت کنید کربلا را و قطع نکنید آن را بجهت آنکه بهترین اولاد انبیاء از آنکه جدم حسین علیه السلام ساکن شود و هیچ شبی نگذرد مگر آنکه جبرئیل و میکائیل آنجا را زیارت کنند،پس جدیت کن ای یحیی که آنجا را از دست ندهی.

8)و از صفوان جمال روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود خداوند زمینها را بعض آنها را بر بعض دیگر فضیلت داد آنوقت بعض آنها افتخار کردند و بعض آنها طغیان نمودند و هیچ آبی و زمینی نیست مگر آنکه معاقب واقع شد برای ترک فروتنی آنها برای خدا،تا اینکه مسلط نمود مشرکین را بر کعبه و آب شور را بر زمزم تا اینکه طعمش فاسد شد،و بدرستیکه کربلا و آب فرات اول زمین و اول آبی بودند که خدا آنها را مقدس نمود و مبارک گردانید پس بآن فرمود تکلم کن آنچه خدا فضیلت داده ترا،پس چون زمینها و آبها بعضی بر بعضی فخر کردند گفت من زمین خدایم که مقدس و مبارک هستم شفا در خاک و آب منست و فخر نمیکنم بلکه خاضع و ذلیل هستم برای کسیکه این فضیلت را بمن داده و بر پست تر از خود افتخار نمیکنیم بلکه شکر میکنم خدا را،پس خداوند بواسطه تواضع و شکرش بامام حسین علیه السلام و اصحابش او را گرامی تر نمود و افزونی داد.

سپس امام صادق علیه السلام فرمود هر کس تواضع کند خدا او را بلند گرداند و هر کس تکبر نمود خدا او را بزمین زند.

9)و در کافی ج4ص588و تهذیب ج6ص71و بحار ج101ص110و در کامل الزیارات ص272حدیث4از اسحاق بن عمار روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود بدرستیکه برای جای قبر حسین بن علی علیه السلام حرمتی است معلوم کسی که معرفت داشته باشد و بآن پناه برد پناه داده میشود گفت عرض کردم فدایت شوم جای آن را بیان فرما برای من؟

فرمود مساحت کن از جای قبر که امروز هست بیست و پنج ذراع از طرف پاها و بیست و پنج ذراع از طرف رو و بیست و پنج ذراع از طرف پشت و بیست و پنج ذراع از طرف سر،و جای قبرش از روزیکه دفن شده باغی بود از باغهای بهشت،و از اینجا معراج و محل بالا رفتن اعمال زوارش بوده بآسمان،و نبوده هیچ ملکی و نه پیغمبری در آسمانها مگر آنکه از خدا طلب میکردند اذن در زیارت رفتن قبر حسین علیه السلام پس دسته ای پائین میامدند و دسته ای بالا میرفتند.

10)و در بحار ج101ص111حدیث25از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود احترام قبر حسین علیه السلام یک فرسخ در یک فرسخ است از چهار جانب قبر. 11)و در کامل الزیارات ص272حدیث 3از امام صادق علیه السلام روایت کند که حریم قبر حسین علیه السلام پنج فرسخ از چهار طرف قبر است.

12)و در کامل الزیارات ص282حدیث9از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود حریم قبر حسین علیه السلام یک فرسخ است در یک فرسخ در یک فرسخ در یک فرسخ[1].

مرحوم مجلسی فرموده تکرار فرسخ چهار مرتبه دلالت دارد بر اینکه معنای حدیث این است که حریمش یک فرسخ از هر چهار طرف است.پس(فی)بمعنای(مع)است.

و در بحار ج101ص112از صاحب مصباح نقل کرده وجه اختلاف روایات در حدود قبر شریف بحسب مراتب فضل است مثلا دورتر از همه حدود پنج فرسخ است و نزدیکتر یک فرسخ است و اشرف آن یک فرسخ بیست و پنج ذراع است و اشرف آن بیست و پنج ذراع بیست ذراع است و اشرف آن بیست ذراع خود قبر است.

این ملخص فرمایش صاحب مصباح است.

________________________________________

[1]بحار ج101ص114حدیث35.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb