S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مقاتل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

1)در کافی ج4ص588از ابن ابی یعفور روایت کند که گفت خدمت حضرت صادق علیه السلام عرض کردم انسانی از گل قبر امام حسین علیه السلام برمیدارد و نفع میبرد و دیگری برمیدارد و نفع نمیبرد؟فرمود نه بخدائیکه جز او خدائی نیست هر کسی از آن بگیرد و عقیده داشته باشد که خدا بواسطه او نفع میدهد منتفع میشود و نفع میبرد.

2)و در تهذیب ج6ص72از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود تربت قبر امام حسین علیه السلام تا ده میل است.

3)و در ص74از حسن بن أبی العلا روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود کام دهان اولاد خود را با تربت حسین علیه السلام بردارید که آن أمان است.

4)و در کافی ج4ص588و تهذیب ج6ص74از سلیمان بن عمر سراج از بعض اصحاب از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود گرفته میشود گل قبر امام حسین علیه السلام از نزد قبر تا هفتاد ذراع.

5)و در کافی ج4ص588حدیث 4از یونس بن ربیع از امام صادق علیه السلام روایت کندکه فرمود بدرستبکه نزد سر امام حسین علیه السلام هر آینه خاکی است سرخ شفاء است از هر دردی مگر مرگ،راوی گفت بعد از شنیدن این حدیث آمدیم نزد قبر و بالای سر قبر را حفر کردیم(کندیم)بمقدار یک ذراع پس یکدرهم خاک مثل ماسه سرخ پیدا شد پس با خود برداشتیم و بکوفه بردیم و با آب ممزوج و مخلوط کردیم و بمردم میدادیم با آن مداوا میکردند.

6)و در کافی ج4ص588حدیث7فرموده،مهر نمودن بر گل قبر امام حسین ع(که چیزی بآن نرسد و خاصیتش از بین نرود)آن است که سوره انا انزلناه فی لیلة القدر بر آن بخوانی و روایت شده که وقتی خاک را میگردی بگو(بسم الله اللهم بحق هذه التربة الطاهرة و بحق البقعة الطیبة،و بحق الوصی الذی تواریه،و بحق جده و أبیه،و امه و أخیه،و الملائکة الذین یحفون به، و الملائکة العکوف علی قبر ولیک ینتظرون نصره صلی الله علیهم اجمعین اجعل لی فیه شفاء من کل داء و اماناً من کل خوف و عزاً من کل ذل،و اوسع به علی فی رزقی واصح به جسمی).

7)و در فقیه ج2ص362حدیث2از امام ششم روایت کند که فرمود وقتی خواستی از گل قبر امام حسین علیه السلام بخوری.

پس بگو(اللهم رب التربة المبارکة و رب الوصی الذی وارته صل علی محمد و آل محمد و اجعله علماً نافعاً و رزقاً واسعاً و شفاء من کل داء).

8)و در تهذیب ج6ص74حدیث14و ج9ص89حدیث115و کافی ج6ص265از امام باقر یا صادق علیه السلام روایت کرده که خداوند آدم را از گل ایجاد کرده پس حرام گردانیده گل را بر اولاد و ذریه او:راوی گفت عرض کردم[1]چه میفرمائید در گل قبر حسین بن علی علیه السلام ؟فرمود حرام است بر مردم خوردن گوشت خودشان و خوردن گوشت ما حلال است؟(یعنی اینطور نیست)و لکن بمقدار یک نخود اشکال ندارد.

9)و در تهذیب ج6ص74حدیث15روایت کند که راوی بامام صادق علیه السلام عرض کرد من مردی هستم که زیاد مریض میشوم و هیچ دوائیرا فرو نگذاشته ام و بهمه مداوا کرده ام؟حضرت فرمود چرا از گل قبر امام حسین علیه السلام غفلت داری بدرستیکه در آن شفاء هر دردیست،و امن از هر ترسی است و بگو هر وقت خواستی آن را بگیری(اللهم انی أسألک بحق هذه الطینة و بحق الملک الذی أخذها،و بحق النبی قبضها، و بحق الوصی الذی حل فیها،صل علی محمد و اهل بیته،و اجعل فیها شفاءاً من کل داء،و اماناً من کل خوف)سپس فرمود: اما ملکی که آن گل را گرفت جبرئیل بود که نشان پیغمبر ص داد و عرض کرد این خاک پسر تو است که بعد از تو امتت او را میکشند.

و اما پیغمبری که آن گل را گرفت محمد ص بود.

و اما وصیی که در آن دفن شد او حسین علیه السلام بود که سید جوانان شهداء است راوی عرض کرد از هر دردی شفاء است معلوم اما چگونه امام از هر ترسی است؟فرمود هر وقت از سلطانی یا غیر سلطانی ترسیدی از منزل خارج نشو مگر آنکه با تو از گل قبر امام حسین علیه السلام باشد،و چون خواستی همراهت ببری بگو(اللهم ان هذه طینة قبر الحسین ولیک و ابن ولیک اخذتها حرزاً لما أخاف و ما لا اخاف).چون این کار را بکنی وارد شود بر تو چیزیکه نترسی،آن مرد گفت همین کار را انجام دادم خدا بدنم را سالم گردانید و أمان شد مرا از آنچه میترسیدم و از آنچه نمیترسیدم چنانچه امام فرموده بود پس بحمدالله بعد از آن مکروهی را ندیدم.

10)و در کافی ج6ص265از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود همه گلها حرام است مثل گوشت خنزیر و هر کس بخورد و بمیرد من بر او نماز نمیخوانم مگر گل قبر امام حسین علیه السلام که در آن شفاء است از هر دردی.

ولی اگر کسی آن را از روی شهوت بخورد شفاء در آن نیست.(مثل کسانیکه عادت بخوردن گل یا خاک دارند).

11)و در بحار ج101ص118حدیث1از مسبب بن زهیر روایت کند که گفت حضرت موسی بن جعفر علیه السلام بعد از آنکه مسموم شد بمن فرمود از خاک من چیزی نگیرید برای تبرک بجهت آنکه هر خاکی که از ما است حرام است مگر تربت جدم حسین بن علی علیه السلام که آن را خدا شفاء قرار داده برای شیعیان و دوستان ما. 12)و در ص119حدیث4از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود بدرستیکه خداوند تربت جدم حسین علیه السلام را شفاء قرار داده از هر دردی و امان قرار داده از هر ترسی.

پس چون یکی از شماها بخواهد آن تربت را بردارد باید ببوسد و بر چشمش بگذارد و بمالد بر تمام جسدش،و بگوید(اللهم بحق هذه التربة،و بحق من حل بها و ثوی فیها،و بحق أبیه و امه و اخیه و الائمة من ولده،و بحق الملائکة الحافین به الا جعلتها شفاء من کل داء،و برءاً من کل مرض،و نجاة من کل آفة،و حرزاً مما أخاف و احذر)پس از آن استعمالش کند.

ابو اسامه گوید از وقتی که حضرت آن را توصیف کرد و من زمان زیادی استعمال کردم بحمدالله مکروهی ندیدم.

13)و در ص119حدیث6روایت کند که از امام صادق علیه السلام سؤال شد که چگونه تربت را بگیرند؟فرمود باید با سر انگشتان بگیرند و بمقدار یک نخود بیشتر نباشد و باید آن را ببوسد و روی چشمهای خود بگذارند و دعائیکه گذشت بخوانند.

14)و در ص122حدیث10از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود اگر مریضی از مؤمنین حق امام حسین علیه السلام و حرمتش و ولایتش را بشناسد و بمقدار سر انگشت از گل قبرش بگیرد دواء او خواهد بود.

15)و در ص123حدیث18از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود در گل قبر حسین علیه السلام شفاء هر دردیست و آن است دواء اکبر(یعنی بزرگ).

16)و در ص124حدیث20از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود در گل قبر حسین علیه السلام شفاء است و اگر چه از سر یک میل باشد(بعضی گفته اند میل چهار هزار ذراع است و بعضی گفته اند یک چشم انداز است).

17)در کامل الزیارات ص280حدیث8و بحار ج101ص126حدیث32و مرحوم محدث قمی در مفاتیح الجنان ص471از ابی حمزه ثمالی از امام صادق علیه السلام روایت کند که خدمتش عرض کردم فدایت شوم می بینم اصحاب ما میگیرند از گل قبر حائر(یعنی قبر امام حسین علیه السلام )و طلب شفاء میکنند بآن آیا در اینکار چیزی هست از شفائیکه میگویند؟فرمود طلب شفا میتوان کرد از خاکی که بر میدارد از میان قبر تا چهار میل.

و همچنین است خاک قبر جدم رسول خدا ص و همچنین است گل قبر حسن و علی و محمد(ص).

پس بگیر از آن خاک که شفای هر دردیست و سپر است از هر چه میترسی.و برابری نکند آن را هیچ چیزی از چیزهائیکه بآنها طلب شفا میکنند مگر دعاء.

و چیزیکه آن را فاسد میکند آن است که در ظرفهای نا مناسب میگذارند و کسانیکه معالجه بآن میکنند یقین ایشان کم است و اما کسانیکه یقین دارند آن شفا است اگر معالجه بآن کنند کفایت کند باذن خدا و بغیر آن احتیاج پیدا نکنند.(و ایضا)چیزیکه آن را فاسد میکند شیاطینند و کافران جن هستند که خود را بآن تربت میمالند و بو میکنند.

و اما شیاطین و کفار جن ایشان حسد میورزند نسبت بابن آدم پس خود را بآن میمالند پس اکثر خواص آن میرود و بوی خوش آن برطرف میشود،و خارج نمیشود گل از حائر(حسینی)مگر آنکه مهیا میشوند برای آن تربت از شیاطین آن مقداریکه عدد ایشان بشمار نمیآید،بخدا قسم آن تربت در دست صاحبش میباشد و ایشان خود را بآن میمالند ولی با بودن ملائکه قدرت بر دخول حائر را ندارند.

18)و کامل الزیارات ص283از ابی حمزه ثمالی از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود هر وقت اراده کردی از گل قبر حسین علیه السلام برداری پس بخوان بر آن فاتحة الکتاب و معوذتین و قل هو الله احد و انا انزلناه فی لیلة القدر و یس و آیة الکرسی و بگو(اللهم بحق محمد عبدک و أخی رسولک و بحق فاطمة و أمینک و بحق أمیرالمؤمنین علی بن أبی طالب عبدک و أخی رسولک و بحق فاطمة بنت نبیک و زوجة ولیک و بحق الحسن و الحسین و بحق الائمة الراشدین و بحق هذه التربة و بحق الملک الموکل بها و بحق الوصی الذی حل فیها،و بحق الجسد الذی تضمنت و بحق السبط الذی ضمنت و بحق جمیع ملائکتک و انبیاءک و رسلک صل علی محمد و آل محمد و اجعل لی هذا الطین شفاء من کل داء و لمن یستشفی به من کل داء و سقم و مرض و أماناً من کل خوف،اللهم بحق محمد و أهل بیته اجعله علماً نافعاً و رزقاً واسعاً و شفاء من کل داء و سقم و آفة و عاهة و جمیع الاوجاع کلها انک علی کل شیء قدیر)و تقول(اللهم رب هذه التربة المبارکة المیمونة و الملک الذی هبط بها و الوصی الذی هو فیها صل علی محمد و آل محمد و سلم و انفعنی بها انک علی کل شیء قدبر).

19)و در کامل الزیارات ص284از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود گل قبر امام حسین علیه السلام شفاء است از هر دردی و چون خواستی بخوری پس بگو(بسم الله و بالله اللهم اجعله رزقاً واسعاً و علماً نافعاً و شفاءاً من کل داء انک علی کل شیء قدیر).

20)و در حدیث فرمود چون از تربت آن مظلوم گرفتی و گذاردی در دهانت پس بگو(اللهم انی اسئلک بحق هذه التربة و بحق الملک الذی قبضها و النبی الذی حضنها و الامام الذی حل فیها أن تصلی علی محمد و آل محمد و ان تجعل لی فیها شفاء نافعاً و رزقاً واسعاً و اماناً من کل خوف و داء)پس چون این را بگوید خداوند باو عافیت و شفاء عنایت فرماید.

________________________________________

[1]این ذیل در کافی و ج9تهذیب نیست. و اگر تربت سالم میماند از دستمالی شیاطین و کفار جن هر کس استعمال میکرد شفا میافت در همان ساعت،(پس راه حفظش آن است که)هر وقت آن تربت را گرفتی پنهانش کن و ذکر خدا بر آن زیاد بخوان.

و بدرستیکه من خبر دار شده ام بعض از کسانیکه آن تربت را میگیرند و سبک میشمارند و بعضی در توبرۀ شتر و قاطر و خرشان میگذارند یا در ظروف خوراکیها میاندازند که قهراً دستمالی میشود یا در خرجین و جوال میگذارند،پس چگونه میشمارد چیزیرا که صلاحش در آن است عمل خود را فاسد ساخته.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb