S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مقاتل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

1)در بحار ج101ص140حدیث2و کامل الزیارات ص131حدیث3از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود هر وقت خواستی زیارت کنی امام حسین علیه السلام را پس زیارت کن در حالیکه حزین و گرفته و پریشان حال و غبارآلود و گرسنه باشی،بجهت آنکه امام حسین علیه السلام کشته شد در حالیکه حزین و گرفته و پریشان حال و غبارآلود و گرسنه و تشنه بود،و حاجتهای خود را بخواه و برگرد و آنجا را وطن خود نساز.

2)و در ص141حدیث5مردی از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود زیارت میکند قبر امام حسین علیه السلام را؟گفت بلی،فرمود سفره تهیه میکنند برای رفتن بزیارت؟گفت عرض کردم بلی،فرمود اگر سر قبر پدران و مادران خود میرفتند این کار را نمیکردند،گفت عرض کردم پس چه بخوریم؟ فرمود نان و ماست.

3)و در حدیث6حزام بامام صادق علیه السلام گفت فدایت شوم جماعتی زیارت میکنند قبر امام حسین علیه السلام را و سفره های رنگین درست میکنند امام علیه السلام فرمود آگاه باش که اگر ایشان قبرهای پدران خودشان را زیارت میکردند چنین سفرۀ نمیگرفتند.

4)در کامل الزیارات ص129و ص130و بحار ج101ص141حدیث7از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود بمن خبر رسیده که گروهیکه میخواهند زیارت کنند امام حسین علیه السلام را با خود سفره بر میدارند که در آن حلواء هست(یا گوشت بزغاله و حلواء هست)[1]و مانند آن که اگر قبرهای دوستانشان را زیارت میکردند این کار نمیکردند.

5)و در کامل الزیارات ص130حدیث4و ص131حدیث2و بحار ج101ص141حدیث10از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود زیارت کنید بهتر از آن است که زیارت نکنید و زیارت نکنید بهتر است که زیارت کنید مفضل بن عمر گفت عرض کردم پشتم را شکستید،فرمود بخدا قسم یکی از شماها بزیارت قبر پدرش میرود محزون و غمناک است،و زیارت امام حسین میرود با سفره های رنگین هرگز نشاید تا اینکه زیارت کنید پریشان حال و غبارآلوده.

6)و در کامل الزیارات ص130حدیث1و بحار ج101ص142حدیث11محمد بن مسلم گوید بامام صادق علیه السلام عرض کردم وقتی بزیارت پدرت رویم مثل این نیست که بحج میرویم؟فرمود چرا،عرض کردم پس آنچه بر حاجی لازم است بر ما لازم است؟فرمود چه باشد؟عرض کردم چیزهائیکه بر حاج لازم است؟(چه باشد)فرمود لازم است با هر کس رفاقت کردی نیکی کنی،و لازم است که سخن کم کنی مگر در چیزهای خوب،و لازم است ذکر خدا زیاد کنی،و نظافت لباست را مراعات کنی،و قبل از آنکه بحائر برسی غسل کنی،و با خشوع باشی،و نماز زیاد بخوانی،و درود بر پیغمبر و آلش زیاد بفرستی،و در گرفتن چیزیکه مال تو نیست عجله نکنی و بردباری نمائی،و چشمت را بر هم نهی،و بصاحبان حاجت رسیدگی کنی،کسانیکه برادر دینی تو هستند و در راه مانده اند مساوات را رعایت کنی،و لازم است که تقیه کنی که قوام دین تو بر آن است،و پرهیز کنی از جیزیکه از آن نهی شده ای و خصومت و دشمنی نکنی،و زیاد قسم یاد نکنی و جدالیکه در آن سوگند باشد بجا نیاوری.

پس هر وقت اینها را عمل نمودی حج و عمره تو تمام است و مستوجب آن اجری شوی که از خدا طلب میکردی و در راه او انفاق مینمودی و از اهل و عیال خود دور میشدی و راغب بودی که برگردی در حالیکه آمرزیده شده و رحمت و رضایت خدا ترا شامل شده باشد.

________________________________________

[1]در متن حدیث کامل(الحلواء و الاخبصه)و در بحار(الجدا و الاخبصه)دارد و اخبصه یک نوع حلوائیست از خرما و کشمش و روغن درست میکنند.چنانچه در مجمع البحرین در(خبص)ذکر یافته. باو عطا کند بهر قدمیکه میگذارد و بر میدارد صد حج قبول شده،و صد عمره پذیرفته شده و صد جهاد با پیغمبریکه فرستاده شده باشد بسوی دشمنان خدا و رسولش.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb