ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

hejaz2

 

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ از دیروز به نیروهای امنیت داخلی و نیروهای مسلح و نیروهای هوایی و دریایی عربستان ابلاغ شده است که در پایگاه‏های خود مستقر شده، و تحت هیچ شرایطی پست خود را ترک نکنند.

پایگاه شبکه راصد امروز ـ هجدهم اسفندماه ـ به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، همه مرخصی‏های نیروهای امنیتی عربستان سعودی لغو شده است و همه نیروهای غایب، فراخوان شده‏اند.

ناظران براین باورند که احتمال دارد عربستان به طور رسمی وضعیت فوق‏العاده اعلام کند و حتی ممکن است درصورت اعلام وضعیت فوق‏العاده و نبود ناآرامی‏ها، این وضعیت تا روز شنبه ادامه یابد.

عربستان ماه گذشته از بیم برگزاری تظاهرات مردمی مشابه به تظاهرات ملت‏های تونس و مصر که به سرنگونی رژیم‏های حاکم دراین کشورها منجر شد، به صورت محدود پنجاه درصد از نیروهای امنیتی خود را به حالت آماده‏باش در آورد.

وضعیت فوق‏العاده در عربستان درحالی تشدید می‏شود که فعالان این کشور در فراخوانی برگزاری تظاهرات اعتراض آمیزی را در جمعه آتی "روز خشم" خواستار شده‏اند.

بیش از هفده هزار نفر در شبکه‏های اجتماعی در اینترنت، با برگزاری دو تظاهرات در ماه جاری یکی که اولین آن در روز جمعه است، موافقت خود را اعلام کرده‏اند.

وزارت کشور عربستان روز شنبه اعلام کرد نیروهای امنیتی عربستان با هرگونه تلاشی برای ایجاد اختلال در امنیت عمومی برخورد خواهند کرد.

این وزارت‏خانه تأکید کرد که هرنوع تجمع، راه پیمایی و تظاهرات ممنوع است.

این درحالیست که هیأت علمای ارشد عربستان روز یکشنبه به وزارت کشور درباره بیانیه روز شنبه که درآن برگزاری تظاهرات را با شریعت اسلامی مغایر دانسته بود، هشدار داد که در چنین شرایطی امضای برگه پیشنهادی برای مطالبه اصلاحات نیز "مخالف با شریعت است".

با این حال فعالان سعودی اعلام کردند که اعتراض‏های مسالمت‏آمیز از حقوق مشروع مردم است.

یکشنبه گذشته پانزده نفر از فعالان حقوقی در بیانیه‏ای از بازداشت شرکت‏کنندگان دراعتراض‏های مردمی و توهین به آنان اظهار نگرانی کردند.