ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فارس

در بخشی از روایاتیکه درباره رویدادهای پیش از ظهور و یاران حضرت مهدی علیه السلام آمده از اهل فارس یاد شده است. فارس به سرزمین های می گفتند که در برابر کشور روم بود و شامل ایران امروز و بخش دیگری از سرزمین هایی بود که جزء قلمرو ایران آن زمان بود. ابن عباس می گوید: خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله از فارسیان، سخن به میان آمد آن حضرت فرمود:« اهل فارس – ایرانیان – جمعی از ما اهل بیت هستند».

هنگامی که از موالی یا اعاجم،‌نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله یاد شد، فرمود:« سوگند به خدا که من به آنان بیشتر ازشما اطمینان دارم» ابن عباس می گوید: زمانی که پرچم های سیاه به سوی شما روی می‌آورند، فارسیان را گرامی بداریم، زیرا دولت شما با آن هاست»

روزی اشعث به حضرت امام علی علیه السلام با اعتراض گفت: ای امیرالمومنین! چرا این عجم ها پیرامون تو گرده آمده بر ما پیشی گرفته اند؟ حضرت خشمگین شد و در پاسخ فرمود:« ... سوگند به خدایی که دانه را شکافت و آفریدگان را آفرید، آنان برای بازگرداندن شما به دین اسلام، با شما به نبرد بر می خیزند، چنان که شما برای اسلام آوردن در میانشان شمشیر می کشید»[1]

حضرت امام باقر علیه السلام فرمود:« یاران حضرت قائم علیه السلام سیصد و سیزده نفر از فرزندان عجم هستند»[2] هر چند عجم به غیر عرب گفته می شود ولی به طور حتم ایرانیان – فارس – را در بر می گیرد.[1]. سفینه البحار، ج 2، ص693.

[2]. غیبه نعمانی، ص 315؛‌بحارالانوار، ج 52، ص 369.