S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
واژه نامه مهدوی

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مرابطه این است که شخص مومن برای جلوگیری از هجوم و نفوذ مشرکان و کافران ، در مرزهای کشورهای اسلامی و یا هر موضعی که از آن احتمال بروز حمله ای علیه مسلمانان به حال آماده باش و درکمین به سر برد[1] به تعبیری ، مرزداری است. این عمل در زمان غیبت امام معصوم علیه السلام مستحب بوده و فضیلت های بسیاری برای ان شمرده شده است. راوی می گوید: امام باقر علیه السلام به من فرمودند: منتهای زمان مرابطه نزد شما چند روز است؟

عرضه داشتم : 40 روز. حضرت فرمودند: ولی مرابطه ما مرابطه ای است که همیشه است.[2] علامه مجلسی در شرح این فرمایش امام می فرماید: بر شیعیان واجب است که خود را بر اطاعت برحق و انتظار فرج ملتزم سازند و برای یاری نمودنش مهیا باشند.[3] شیخ محمد حسن نجفی در کتاب «جواهر الکلام» در شرح این روایت می نویسد: مرابطه در این روایت به معنای انتظار فرج در تمام ساعات شبانه روز است. همچنان که در بعضی روایات به این معنا اشاره شده است نه مرابطه مصطلح در فقه.[4]

مرابطه سه قسم است

نگهداشتن سلاح و اسب و مانند اینها، در انتظار ظهور امام زمان علیه السلام و به امید یاری دادن ایشان در زمان ظهور است. این عمل از مستحبات دینی است

همان مرابطه مسطلح در کتاب جهاد است که تعریف آن در آغاز بحث آمده است. کمترین زمان این مرابطه سه روز و بیشترین آن چهل روز است . این مرابطه چه در زمان ظهور و چه غیبت مستحب است.

این است که مومن با امام زمان علیه السلام خود مرابطه داشته باشد، یعنی خود را به رشته ولایت او ببندد و مرتبط سازد . امام صادق علیه السلام می فرماید: در معصیت ها صبر کنید و در شکیبایی و استقامت در انجام واجبات بر یکدیگر پیشی بگیرید و با امامان خود مرابطه داشته باشید.[5] رمز این که شیعه باید هر لحظه آماده یاری امام خود باشد ، شاید این است که زمان ظهور برای ما مشخص نیست و هر زمان که اراده خداوند تعلق بگیرد ممکن است ظهور واقع شود.[1]. جواهرالکلام فی شرح شرائع الاسلام، محمد حسن نجفی، ج 21، ص 39.

[2]. کافی ، ج 8 ، ص 381.

[3]. مراه العقول، ج 26، ص 582.

[4]. جواهر الکلام، ج 21، ص 43.

[5]. بحارالانوار، ج 24، ص 220.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb