S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
زندگی نامه امام حسن مجتبی علیه السلام

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چون امام بر مسند خلافت تكيه زد، مسئوليّت پايان دادن به اختلاف‏موجود ميان دو اردوگاه كه تا نابودى اسلام پيش رفته بود، بر دوش وى‏افتاد، زيرا كفار در گوشه و كنار مملكت اسلامى مترصّد فرصتى بودند تاچنانچه ضعف وخللى مشاهده كردند ضربه‏اى كارى بر پيكر جامعه‏اسلامى فرود آورند.

اين از يك سو، امّا از سوى ديگر خبرهاى سپاه شام در كوفه و بصره‏وديگر شهرها، همراه با مبالغه، به سرعت پخش مى‏شد بدان گونه كه‏همه مى‏دانستند جنگى خونين در پيش است.

معاويه سپاه شصت هزار نفرى شام را به فرماندهى خود بسيج كرد وضحاك را به جانشينى خويش در شام نهاد. در اين هنگام بر امام‏حسن‏عليه السلام بود كه سپاه حقّ را بسيج كند تا در برابر اين حركت جناح باطل‏مقابله نمايد. امّا آن‏حضرت صلاح ديد كه پيش از آغاز جنگ، نامه‏اى به‏معاويه نگارد و با او اتمام حجّت كند. آنچه در پى مى‏آيد، فرازهايى ازهمين نامه است: "چون رسول‏خدا درگذشت، عرب در خلافت‏اوبه‏كشمكش برخاستند. قريش ادعا كرد كه ما قبيله وخانواده و دوستان اوهستيم و روا نيست كه شما در خلافت محمّد و حقّ او با ما ستيزه كنيد.عرب پنداشت كه آنچه قريش مى‏گويد، همان است و حجّت آنان درباره‏حكومت و ستيز بر سر گرفتن خلافت پيامبرصلى الله عليه وآله صحيح است. پس به‏تقاضاى آنان "آرى" گفت و خلافت را بديشان تسليم كرد. آنگاه قريش باما به احتجاج برخاستند وهمان سخنى را كه به اعراب گفته بودند، براى‏ما نيز آوردند، امّا قريش ديد كه ما مانند عرب حقّ را به جانب آنان‏نداديم. بدين ترتيب قريش، با دادخواهى و احتجاج اين امر (خلافت) راعهده دار شد چون اهل بيت و دوستان محمّدصلى الله عليه وآله ما را به احتجاج وطلب‏داد خود از آنان فرمان دادند، آنان از ما كناره گيرى كردند. وبا يارى‏يكديگر، بر ستم كردن و خوار شمردن ما ايستادگى كردند. پس ديدار درپيشگاه خدا كه او راهبر و ياريگر است.

آنگاه امام‏عليه السلام در ادامه اين نامه افزود:

اى معاويه امروز از اين كه بر گرده كارى كه براى احراز آن شايستگى‏ندارى، پريده‏اى باعث تعجّب وشگفتى است. براى تو نه فضلى در دين‏است و نه اثرى پسنديده در اسلام. زاده دشمن‏ترين قريش با رسول‏خداوقرآنى. خدا تو را ناكام گذارد. به زودى باز گردانده شوى و خواهى‏دانست كه سراى آخرت ازآنِ چه كسى است. به خدا ديرى نخواهد پاييدكه پروردگارت جانت را بگيرد وآنگاه بدانچه دستهايت پيش فرستاده‏اندتو را جزا دهد و خداوند خود در حقّ بندگانش ستم نمى‏كند...

ونيز نوشت: انگيزه‏اى كه سبب شد تا من اين نامه را بنويسم هماناعذرهايى بود كه من درباره تو ميان خود و خدايم عز و جل داشتم. پس اگرتو تسليم شوى از حظّى وافر برخوردار گردى و كار مسلمانان به صلاح‏مى‏انجامد. پس اين همه به راه باطل خويش ادامه مده و همچون ديگرمردم با من بيعت كن. تو خود نيك مى‏دانى كه در نزد خداوند و نزد هربنده توبه كننده وپرهيزكار و نيز در نزد هر كس كه دلى زارى كننده به‏درگاه حقّ دارد، من از تو به اين امر (خلافت) سزاوارترم.

پس از خداى بترس و عصيان و سركشى را فرو گذار و خون مسلمانان‏را پاس دار. به خدا سوگند هيچ نفعى براى تو ندارد كه خون آنان را بيش ازاين بريزى وآنگاه خداى را ديدار كنى. به صلح و طاعت روى كن و در اين‏امر (خلافت) با اهل آن و كسى كه بدان سزاوارتر از توست، ستيزه مكن.تا خداوند به اين وسيله اين آتش افروخته را فرو نشاند و وحدت كلمه‏ايجاد كند و ميان مردم را اصلاح فرمايد و اگر تو نخواهى از اين نافرمانى‏دست بكشى من با مسلمانان به‏سوى تو حركت مى‏كنم وآنگاه تورا محاكمه‏مى‏نمايم تا آنكه خداوند كه بهترين داوران است، ميان ما داورى كند...

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb