S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
داستان مهدوی

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 كم كم داشت غروب می‌شد، كه صدای زنگ خانه به صدا درآمد؛ در را باز كردم.  برادرزاده‌ام امید بود كه گاهی به من سر می‌زد و به خانه ما می‌آمد این بار در حالی كه مجله‌ای در دست داشت، وارد اتاقم شد و با صدای بلند گفت: عمو! ببین معلم كلاس‌مان این مجله را به ما معرفی كرده ، تا آن را مطالعه كنیم. امید كه همیشه مرا هم صحبت خوبی برای خود می‌دانست مجله، را روی میز گذاشت و شروع به ورق زدن صفحه به صفحه آن كرد...

vares.jpg 

به امید گفتم: خوب عموجان چه مطالبی را خوانده‌ای و كدام مطلب برایت جالب بود؟ برایم تعریف كن بدانم؟
امید كه توی صورتش حالت تعجب نمایان بود گفت: البته مجله خوبی است و مفید ولی نمی‌دانم چرا بعضی از مطالب درباره یهودیان صهیونیستی یا آمریكا و مسیحیان صهیونیست و یا ... است. آخه معلم ما گفته بود وظیفه ما آشنایی با امام زمان(ع) است و اگر او را نشناخته و به گفته‌هایش عمل نكنیم و از دنیا برویم با آدم‌های جاهل و نادان هیچ فرقی نداریم. پس چرا این مجله كه به نام امام زمان(ع) و برای آشنایی با آن حضرت منتشر می‌شود همه مطالبش درباره آن حضرت نیست؟
من كه از این پرسش امید خوشحال شدم، از روی صندلی بلند شدم و دست روی شانه‌های امید گذاشتم و به آرامی گفتم: آفرین عموجان! این كه تو به این نكته توجه كردی خوب است و جای بسی خوشحالی و امیدواری است كه نوجوانی مثل تو برایش از این سؤال‌ها پیش آید و به دنبال جواب آن بگردد.
امید هم از جایش بلند شد و با هم به طرف حیاط رفتیم و روی پله‌ها نشستیم.
ـ راستش را بخواهی عموجان برای من هم از این سؤالات پیش آمده بود و جوابش را با كمی صبوری و پرس و جو پیدا كردم ولی حالا برای این كه بتوانم كمی به تو كمك كنم، مطلبی را برایت می‌گویم كه شاید جواب بعضی از سؤال‌هایت را پیدا كنی.
و ادامه دادم:همانطور كه می‌دانی در زمان همه پیامبران و فرستادگان خداوند، كسانی بودند كه از دستورات آن‌ها پیروی نمی‌كردند و با پیروی از شیطان به خدا كافر می‌شدند و با آن ها مخالفت می‌كردند.
امید گفت: بله درست است.
ـ و می‌دانی كه امروزه هم كسانی هستند كه نمی‌خواهند فرمان خداوند كه برای هدایت مردم است، اجرا شود.
ـ بله همین طور است. در هر زمانی این افراد بوده‌اند و هستند.
ـ به نظر تو زمان ما چه فرقی با زمان پیامبران و امامان گذشته دارد؟
ـ خوب آن زمان‌ها پیامبران و امامان بین مردم بودند و حالا امام ما غایب است. آن زمان‌ها شاید دشمنان آن‌ها كم تر بودند و الان بیش تر و قوی‌تر شده اند.
ـ منظورت این است كه آن‌ها تجربه شان برای دشمنی در طی سالیان درازی كه برای گمراهی مردم تلاش كردند، بیشتر شده. درست است؟
ـ آره
ـ ما می‌دانیم كه در نهایت همان طور كه قرآن وعده داده، بندگان صالح حاكم خواهند شد و وارث زمین می‌شوند. و می‌دانی كه ارث و ارثیه همیشه مربوط به سرمایه‌ای است كه در آینده قرار است به وارث برسد.
ولی... چه كسی حق دارد وارث همه ثروت‌های گذشته و آینده و آثار همه پیامبران و اولیاء خدا باشد؟
امید گفت: خوب وارث باید خودش هم مثل آن پیامبران و اولیاء خدا از طرف خدا برگزیده باشد
ـ درست است اگر غیر از این باشد، همه تلاش‌های آن‌ها برای هدایت مردم بی‌نتیجه می‌ماند.
برای همین كافران با شیطان هم پیمان شدند و خلق و خوی ظالمانه پیدا كردند و خواستند تا دیگران به جای بندگی خدا آن‌ها را بندگی كنند و خواهان همه ثروت‌های زمین و آدمیان شدند و تلاش كردند تا همه منابع و سرمایه‌ها در اختیار خودشان بگیرند و در مسیر مخالفت با خداوند به كار گیرند و خواستند وارث و صاحب همه نعمت‌ها و ثروت‌های خدادادی گذشته و آینده شوند.
از امید پرسیدم: به نظر تو نمونه اصلی این كافران چه كسانی هستند؟
ـ یعنی چه كسانی‌اند؟
ـ مهم‌ترین آن‌ها كه به شكل یك قوم ظاهر شدند یعنی قوم بنی‌اسرائیل هستند كه روزگاری خداوند برای امتحان و آزمایش آن‌ها را برگزید و برتری داد ولی آن‌ها بر این مقام مغرور شدند و كفران نعمت كردند و خداوند آن‌ها را از دایره رحمت وبخشش خودش دور كرد.
-آن‌ها دنبال چه ثروتی هستند كه نتوانستند تا حالا آن را به دست آورند؟
ـ عموجان هر چه كه فكرش را بكنی مثل زمین طلا، نفت، آثار فرهنگی، فكر، و اندیشه ، جوانان. . می‌خواهند همه چیز مال آن‌ها باشد. حتی روح و جسم آدم‌ها، تا نكند در مسیر بندگی خداوند قرار گیرند و به كمال برسند . با هر روشی كه بتوانند، جلوی آن‌ها را می‌گیرند.
مهم‌تر از همه آن‌ها چشم طمع به مقام والای اولیاء خدا و جای گاه با عظمت ایشان دوخته‌اند. تا آن جا كه در طول تاریخ دست ناپاكشان به خون بسیاری از انبیاء و اولیاء خداوند آلوده شده است كه حتماً داستان‌هایی از آن را خوانده‌ای. كم كم داشت هوا تاریك می‌شد و وقت نماز بود. امید هم باید زودتر به خانه خودشان می‌رفت و خود را آماده مدرسه می‌كرد. نمی‌دانستم كه آیا امید جواب سؤالاتش را گرفته یا نه؟ به هر حال شروع خوبی بود. حرفم را این طور تمام كردم: ما اعتقاد داریم كه این وعده الهی است كه عالم با  همه ثروت‌های آشكار و پنهانش و همه آثار و نشانه‌هایی كه از انبیاء و اولیاء به آخرین وصی پیامبر و امام دوازدهم ما به ارث خواهد رسید و او صاحب به حق آن‌هاست.واوست كه با این نیروی  خدادای عدالت را در همه جا برقرار خواهد ساخت. او وارث خون‌های به ناحق ریخته همه اولیاء وانبیاء گذشته است و در نبرد نهائی حق علیه باطل خواهد بود و دنیا را از خداپرستی و توحید پر می‌سازد و جهان را به سوی یكتاپرستی هدایت می‌كند.
ناگهان صدای مؤذن از مناره مسجد بلند شد الله اكبر الله اكبر.... دیگر چیزی نگفتم تا امید زودتر به خانه‌شان برود. حتماً دفعه دیگر كه بیاید، معلوم می‌شود به جواب سؤالاتش تا چه اندازه نزدیك تر شده است و آیا سؤال‌های دیگری هم دارد!

صبح شده بود همین كه از خانه خارج شدم برای رفتن به سر كار، از دور امید را دیدم.

مثل این كه سر كوچه ایستاده و منتظر چیزی بود. جلوتر رفتم و سلام كردم...

ـ سلام امیدجان. چرا پس به مدرسه نمی‌روی، منتظر چی هستی؟!
ـ آخه عمو دیشب من همش به حرف‌های شما فكر می‌كردم. می‌خواستم یك سؤال ازتان بپرسم.
ـ چه سؤالی بگو عموجان تا دیرم نشده ببینم چیه؟
ـ عمو شما كه می‌گفتین دشمنان انبیا مثل یهودیان همیشه به مقام و جایگاه آنها طمع داشتند و سعی می‌كردند آن مقام را از آن خودشان كنند ـ این یعنی چی ـ چطوری ممكنه ـ آخه اصلاً نمی‌شه كسی كه از خدا دور شده و مورد غضب خدا است به مقامی بالا مثل مقام امامان و انبیا برسد.
نگاهی به ساعتم انداختم. خیلی وقت نداشتم، گفتم عموجان بیا باهم تا سر خیابان قدم زنان برویم.
با هم قدم‌زنان و آهسته به طرف خیابان اصلی حركت كردیم.
ببین امیرجان درست است آنها هیچ وقت به مقامی كه خداوند برای اولیای خودش مخصوص كرده نمی‌تواند برسند. اصلاً اجازه پیدا نمی‌كنند، چون كه صاحب این مقام باید از طرف خداوند برگزیده شده باشد و دارای خصوصیات و ظرفیتی ویژه باشد ولی آنها به این مقام حسادت می‌ورزند مخصوصاً علمای آنها كه می‌دانند حق با آنها نیست، درست مثل شیطان كه از حسادت از امر خداوند را سرپیچی كرد. آنها به این امید كه روزی بتوانند به عزت و شأن بالایی كه مخصوص اولیای خداست برسند دست به توطئه و نیرنگ و تحریف در طول تاریخ می‌زدند.
ـ همین طور نسبت به اهل بیت و امام زمان(عج)؟
ـ بله عزیزم همین‌طور نسبت به اهل بیت و امام زمان(عج) كه خیلی خوب او را می‌شناسند و از مقامش مطلع‌اند.
ـ آخ آخ خیلی دیرم شد. امیر جان بعدازظهر بعد از مدرسه عصری بیا منزل ما، می‌خواهم چند كتاب را به تو نشان بدهم با عجله از هم خداحافظی كردیم و هریك از ما به مسیری رهسپار شدیم.
عصر كه به منزل برگشتم بعد از كمی استراحت سراغ قفسه كتاب‌خانه رفتم. چند كتاب را برداشتم و ورق می‌زدم. یك روایت توجهم را جلب كرد. امام باقر(ع) در معنی آیه «و مردم نسبت به آنچه خدا از كرم خویش به آنها داده حسد می‌برند» می‌گوید ما (اهل بیت) هستیم آن مردم حسد برده شده برای منصب الهی؛ این كه خدا به ما داده و به هیچ كس دیگر نداده».
آن را یادداشت كردم تا به امید هم نشان دهم با صحبت‌های امروز صبح ما بی ارتباط نبود.
در كتاب تدارك جنگ بزرگ نوشته «گریس هالسل» چند جمله از رهبر مذهبی مسیحیان صهیونیست در آمریكا را پیدا كردم كه می‌گفت «خداوند در كتاب مقدس می‌گوید كسانی كه برای اسرائیل بركت طلبند، خداوند بركتشان خواهد داد و كسانی كه برای اسرائیل نفرین كنند خداوند نفرینشان خواهد كرد». او از پیروان خود می‌خواهد از اسرائیل پیروی كنند و سالی چند میلیارد دلار به اسرائیل بدهند. او به پیروان خودش اطمینان می‌دهد كه با پشتیبانی از اسرائیل و صهیونیسم راه راست را انتخاب می‌كنند. می‌گوید «خداوند به این دلیل اطمینان می‌دهد كه با پشتیبانی از اسرائیل و صهیونیسم راه راست را انتخاب می‌كنند. می‌گوید «خداوند به این دلیل نسبت به آمریكا مهربان است كه آمریكاییان نسبت به یهودیان مهربان هستند».
همه مطالب را یادداشت كردم تا امید به خانه ما بیاید و درباره آنها با هم صحبت كنیم. بالاخره زنگ خانه به صدا درآمد و امید وارد خانه شد. امیدجان چرا دیرآمدی؟
ـ آخر زنگ آخر ما امتحان ریاضی داشتیم، واسه همین طول كشید؟
ـ خیلی خوب بیا بنشین تا یك چایی برایت بیاورم، خستگی‌ات در رود.
ـ دو تا چایی ریختم و آوردم تو اتاق. كتاب‌ها را یكی‌یكی برداشتم و به امید نشان دادم و نوشته‌هایم را برایش خواندم.
ـ  عمو راستی كه این‌ها خودشان را هم‌طراز و هم شأن اولیای خدا می‌خواهند. حرف‌هایشان مثل احادیث و روایاتی است كه درباره دوستی و ارادت ما نسبت به ائمه آمده می‌باشد با تفاوت این‌كه آنها اسرائیل و خودشان را به جای امامان جا زده‌اند.
ـ مثلاً در زیارت عاشورا یا در جاهای دیگر خیلی شنیده‌ام كه گفته شده با دوستان اهل‌بیت دوستی و با دشمنان آنها دشمنی كنیم.
امیدجان این روایت را نگاه كن: امام باقر از پیامبر(ص) نقل قول می‌كند: « هر كه می‌خواهد مانند پیامبران زندگی كند و مانند شهیدان بمیرد و در بهشت ساكن شود باید از علی پیروی كند و با دوست او دوستی و به امامان پس از وی اقتدا كند زیرا ایشان عترت‌منند و از طینت من آفریده شده‌اند».
ـ آره یعنی همان طور كه راه راست و صراط مستقیم برای ما پیروی و دوستی با اهل بیت معرفی شده برای صهیونیست‌ها و پیروانشان حمایت و پشتیبانی از اسرائیل است. و جالب این كه مؤمنان به این عقیده از دادن جان و مال خود برای این هدف دریغ ندارند.
ـ آره، آه، افسوس كاش ما هم یك كمی مثل آنها بودیم، درباره امام زمانمان ـ قربونش برم ـ هنوز جایگاه خودش را در زندگی ما پیدا نكرده.
ـ یعنی چه؟
ـ یعنی هنوز ما خود، مال و زندگی و عمرمون را در خدمت او قرار نداده‌ایم كه هیچ، خیلی وقت‌ها از او می‌خواهیم كه به ما خدمت كند. آقا كاری كن من در امتحان قبول بشم، آقا یك كاری كن من پول‌دار بشم،
ـ آقا یك كار كن...
ـ امید جان چایی‌ات سرد شد اونو بخور كه باید به تكالیف مدرسه‌ات هم برسی .
ـ امید كه از صورتش و سكوتش معلوم بود كه حواسش از صحبت‌ها پرت نشده چایش را خورد و خداحافظی كرد و رفت.
من هم در دل دعا كردم كه خدا ما را با مقام والای امام زمان آشنا كند و همه ما را در خدمت به آن بزرگوار توفیق دهد.

*****
منبع : ماهنامه موعود شماره 69، سعید سام‌كن

 

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb