S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
barani.jpg
     
    
    

    اي مفضل، به دو حالت صاف و باراني بودن آسمان بينديش كه چگونه طبق مصلحتي كه در آنها است، يكي پس از ديگري، در عالم رخ مي‌دهند. اگر يكي از اين دو حالت، يكسره مي‌شد، خرابي و فساد به بار مي‌آورد. نمي‌بيني اگر مدام باران ببارد، سبزي‌ها و گياهان مي‌پوسند، بدن حيوانات سست و بي‌رمق مي‌گردد، هوا به سردي مي‌گرايد و بيماري‌هاي گوناگون پديد مي‌آيد، و راه‌ها و جاده‌ها خراب و مسدود مي‌شوند.
 
همچنين اگر هوا هميشه صاف باشد، زمين مي‌خشكد، گياهان آتش مي‌گيرند، آب چشمه‌ها و رودها فروكش مي‌كند و اين به زندگي مردم خسارت مي‌زند. نيز خشكي بر هوا غالب مي‌گردد و باعث درد و مرض‌هاي مختلف مي‌شود.

    نتيجه اينكه هر گاه به همين شكل كه اكنون هست، گاه آسمان باراني باشد و گاه صاف، هوا معتدل خواهد بود و هر حالتي، ضرر و زيان حالت ديگر را دفع مي‌كند، و پديده‌ها وضعيتي درست و پايدار مي‌يابند.
 
 
اگر كسي بگويد چرا هيچ يك از اين دو حالت بي‌زبان و ضرر نيستند، مي‌گوييم: براي اينكه اين ضرر و زيان انسان را بيازارد و پاره‌اي دردها او را به رنج افكند، تا از گناهان اجتناب نمايد. پس همچنان كه وقتي بدن انسان بيمار مي‌شود و به داروهاي تلخ و بدمزه محتاج مي‌گردد تا طبعش به حالت اول برگدد و مقدار فاسد آن اصلاح شود، نيز آنگاه كه آدمي طغيان و سرمستي پيشه مي‌كند، بايد چيزي او را معذب و دردمند نمايد تا بازگردد و دست از گناه بردارد و آنچه مايه خير و تعالي او است، ثابت قدم ماند.

اگر يك پادشاه، مقداري بسيار طلا و نقره در ميان مردم مملكت خود پخش كند، آيا اين كار به چشم مردم بزرگ نمي‌آيد و آوازه اين عمل، در همه جا نمي‌پيچد؟ اين كجا و يك باران با طراوت و گوارا كجا كه سرزمين‌ها را آباد و غلّات را زياد مي‌گرداند و تأثيري فزون‌تر از همه طلاها و نقره‌هاي سرتاسر زمين دارد! نمي‌بيني يك باران چه اندازه پرارزش است و چه نعمت بزرگي براي مردم در آن گذاشته شده است، در حالي كه از آن غافل‌اند؟

چه بسا انساني كه به نياز حقير و بي‌مقدار خود نمي‌رسد و عصباني و خشمگين مي‌شود، از آن رو كه يك چيز بي‌ارزش را بر منفعتي بزرگ ترجيح داده، و نمي‌داند خوش عاقبتي به داشتن كدامين نعمت است، و نيز در قبال بي‌نيازي و منفعت‌هاي والا معرفتش اندك است.

نزول باران از بالا
در بارش باران بر زمين و تدبير نهفته در آن، بينديش. باران از فراز بر زمين فرو مي‌بارد تا تمام پستي‌ها و بلندي‌ها را فرا بگيرد و آبياري كند. اگر باران از يك سمت زمين، و نه از بالا، جاري مي‌شد، به مكان‌هاي مرتفع بالا نمي‌رفت و در نتيجه، كشت و زرع زمين كاهش مي‌يافت. نمي‌بيني كه كِشته‌هاي آبي، كم‌تر از كشته‌هاي ديمي است. اين باران است كه همه جاي زمين را مي‌پوشاند و چه بسا دشت‌هاي وسيع و دامنه‌ها و بلندي‌هاي كوه‌ها را آبياري مي‌كند و غلّات فراوان به عمل مي‌آورد و بدين ترتيب، رنج جاري كردن آب از جايي به جاي ديگر را از انسان برمي‌دارد و خيالش را از جهت مشاجره و درگيري و ظلم در حق ديگران كه معمولاً به تصاحب آب توسط قدرتمندان و محروم شدن ضعيفان مي‌انجامد، آسوده مي‌گرداند.

از آنجا كه مقدر شده باران اينگونه بر زمين ببارد، اين عمل قطره قطره، و شبيه آب پاشيدن، صورت مي‌گيرد تا آب در دل زمين فرو رود و آن را سيراب كند اگر باران يك‌دفعه فرو مي‌ريخت، بر زمين جاري مي‌شد و در آن نفوذ مي‌كرد، و نيز شاخ و برگ درختان و مزارع را زير فشار خود در هم مي‌شكست و نابود مي‌ساخت. پس باران قطره قطره و آرام آرام فرو مي‌ريزد، دانه‌هاي كِشته را مي‌روياند، و زمين و زراعت ايستاده را زنده مي‌كند.

در نزول تدريجي باران، فايده‌هاي ديگري نيز هست: بدن‌ها را نرم و لطيف مي‌سازد، تيرگي و گرد و خاك هوا را مي‌زدايد و وباي ناشي از آن را برطرف مي‌كند، آفت‌هاي نشسته بر درختان و مزارع را كه به آن «يرقان» ]= شتّه و شپشه گياهان[ مي‌گويند، شست‌وشو مي‌دهد و فوايد ديگر.

اگر كسي بگويد مگر نه اينكه در بعضي سال‌ها، باران به اندازه‌اي شديد و فراوان باريده كه آسيب‌هاي بزرگ و متعدد بر آدمي و زندگي او وارد كرده و بارش تگرگ غلات را از بين برده و بخارهايي كه از كثرت باران در هوا ايجاد شده، بيماري‌هاي بسيار در بدن‌ها و آفت‌هايي در غلات به هم رسانده است؟ مي‌گوييم: آري، گاه چنين حوادثي رخ داده، اما همه در جهت صلاح حال انسان، و باز داشتن او از معصيت كاري و فرو رفتن در منجلاب گناه بودن است. منفعتي كه دين انسان را سر و سامان دهد، بر آنچه مال و ثروتش را مي‌افزايد، برتري و ترجيح دارد.
    

 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb