S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
setaregan_va_khorshid.jpg
 
 
 
بگو بدانم اگر خورشيد و ماه و ستاره‌ها به ما نزديك بودند، چندان كه سرعت حركتشان، آنگونه هست، براي ما آشكار مي‌شد، آيا با شدت نور و پرتوشان، چشم‌ها را نمي‌زدند، همچون حالتي كه هنگام جهيدن مكرر برق در آسمان پيش مي‌آيد؟ چنان‌كه اگر عده‌اي بالاي گنبدي باشند و چراغ‌هايي نوراني، گرداگردشان به چرخش درآيد، بي‌شك ديده‌هاشان دو دو مي‌زند، گيج مي‌خورند و با صورت نقش زمين مي‌شوند.

بنگر چگونه مسير حركت ستارگان بسيار دور از ما قرار گرفته تا به چشم‌ها آسيب نزنند، و چگونه با سرعتي شتابان در گردش‌اند تا از مقدار لازم در حركتشان، تخلف نورزند. در ستارگان نوري اندك نهاده شده تا در نبود نور ماه، كمبود نور برطرف شود و به هنگام ضرورت، حركت در شب ممكن گردد. گاه پيش مي‌آيد كه براي انسان مشكلي رخ مي‌دهد و مجبور مي‌شود در دل شب از جايي به جاي ديگر رود.

به لطف و حكمت الاهي در مقدر ساختن اين امور تأمل كن كه چون به تاريكي نياز است، براي آن مدتي معين قرار داده و در لابه‌لايش، به خاطر آنچه گفتيم، قدري نور نهاده است.

در كار فلك بينديش كه چگونه با خورشيد و ماه و ستارگان و برج‌هايش، در اين گردش پيوسته و مقدّر به اندازه مشخص، پيرامون عالم مي‌گردد. ]نشانه تقدير الاهي در گردش فلك[ رفت و آمد شب و روز است و وجود اين فصل‌هاي چهارگانه كه پي‌درپي بر زمين و انواع حيوانات و گياهان روي آن عارض مي‌شوند (درباره فلسفه و مصلحت موجود در فصل‌ها و انواع مختلف حيوانات و گياهان، پيش‌تر، برايت توضيح دادم). آيا بر هيچ انسان عاقلي پوشيده خواهد ماند كه اين تقدير به اندازه و درست و حكيمانه، جز از سوي مقدركننده‌اي حكيم صورت نگرفته است؟

اگر كسي بگويد كه اينهمه، از روي اتفاق و تصادف به وجود آمده، ]مي‌گوييم:[ چرا اين سخن را درباره چرخ چاه نمي‌گويي كه مي‌گردد و باغي از درخت و گياه را آبياري مي‌كند؟ مي‌بيني كه هر تكه از اين چرخ اندازه‌اي مخشص دارد و تكه‌ها به شكلي كه به كار آبياري باغ و درختان بيايند، با هم جفت و جور شده‌اند. اگر كسي اين حرف را بزند، چگونه آن را ثابت مي‌كند، در حالي كه مردم اگر سخني چنين بشنوند، هرگز نمي‌پذيرند و باور نمي‌كنند؟
 
چگونه كسي كه نمي‌تواند درباره چرخ چاهي كه با تدبيري اندك، براي نياز يك قطعه زمين ساخته شده، منكر سازنده و تدبيركننده شود، به خود اجازه مي‌دهد بگويد اين چرخ بسيار بزرگ فلك كه از سر حكمتي فوق فهم و درك بشر، و براي مصلحت زمين و زمينيان آفريده شده، چيزي است تصادفي، و سازنده و سامان‌دهنده‌اي ندارد؟ راستي اگر اين فلك، همچنان كه وسايل مورد استفاده در صنايع، خراب و معيوب مي‌شوند، دچار نقص و مشكل شود، چاره مردم براي اصلاح آنچه مي‌تواند بود؟
 
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb