S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
maah_tire.jpg{در برابر منكران} به ماه استدلال كن، كه در آن نشانه روشني نهفته است. مردم از آن براي شناخت ماه‌ها سود مي‌برند، ولي عهده‌دار حساب سال نتواند بود، زيرا گردش ماه فصل‌هاي چهارگانه را دربرنمي‌گيرد و در طي آن، رسيدن و تمام شدن ميوه‌ها به انجام نمي‌رسد. از اين رو است كه ماه‌ها و سال‌هاي قمري با ماه‌ها و سال‌هاي شمسي مطابق نيستند و يك ماه قمري، گاه در زمستان و گاهي در تابستان، جاي خود را به ماه ديگر مي‌دهد و منتقل مي‌شود.
 
 
به تابش ماه در شب تاريك و نيازي كه برمي‌آورد، بينديش. اگرچه تاريكي براي راحتي كردن حيوانات ضرور است و سردي هوا گياهان را فايده مي‌دهد، اما مصلحت نبوده كه شب يكسر تيره و تار باشد، بي‌هيچ نوري كه بتوان در پرتو آن به كاري پرداخت. زيرا گاه مردم به خاطر تنگي وقت در روز، يا شدت گرماي آفتاب، به تمام كارهاي خود نمي‌رسند، در اين صورت محتاج‌اند كه شبانه كار كنند و زير نور ماه به فعاليت‌هايي چون شخم زدن زمين، خِشت ماليدن و چوب بريدن مشغول شدند. پس نور ماه قرار داده شده تا براي مردم در تحصيل معاششان، هنگامي كه نيازشان افتد، كمكي باشد و براي شبروان مايه انس و الفتي.

ماه در بعضي از شب‌ها تمام مي‌تابد و در بعضي نه، با اينهمه نورش ضعيف‌تر از نور خورشيد قرار داده شده تا مردم، همچون در روز، با انبساط خاطر و سرخوشانه، شب را به كار نگذرانند و خود را از آرامش و استراحت آن محروم نكنند، كه اين امر به هلاكتشان منجر مي‌شود.

در حالت گوناگون ماه، به ويژه هنگامي كه آهسته بالا مي‌آيد و به تدريج پنهان مي‌شود، و در كم و زياد شدن و گرفتن آن، نشانه‌هايي است بر قدرت خداي آفريدگار ما، كه هرگونه بخواهد، طبق مصلحت دنيا، در آن تصرف مي‌كند؛ تصرفي كه عبرت‌گيران، از آن پند و عبرت مي‌گيرند.
 
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb