S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
http://dl.3noqte.com/pictures/albums/tabiat/8266638-lg1.jpg
 
 
 
روز چهارم، صبح زود، خدمت امام (عليه السلام) رسيدم و با اجازه ايشان وارد شدم و نشستم. امام (عليه السلام) نيز نشست و اينگونه سخن آغاز نمود:


حمد و ستايش و تسبيح و بزرگداشت و تقديس از ما نثار اسمي كه قديم‌ترين است[1] و نوري كه شكوهمندترين؛ آن بلند مرتبه بسيار دان، صاحب جلالت و بزرگواري، پديدآورنده هستي‌ها، فاني كننده دنياها و روزگاران، آن‌كه راز پوشيده، غيب ممنوع شده، نامِ اندوخته و علم در پرده دارد. و درودها و رحمت‌هايش بر رساننده وحي الاهي و اداكننده رسالت او، كسي كه خداوند او را بشارت دهنده و ترساننده و دعوت‌كننده مردم به سوي خدا و چراغي روشن‌گر برانگيخت «تا آنكه هلاك مي‌شود، به دليلي هلاك شود و آن كه زنده مي‌ماند، به دليلي زنده ماند[2]». پس بر او و خاندانش از سوي پروردگار، درودهاي پاك و سلامي‌هاي خالص و روزافزون، و در گذشته و حال و تا هميشه روزگار، بر او و آنان سلام و رحمت و بركات خداوندي نثار باد، كه ايشان سزاوار و لايق اينهمه‌اند.


اي مفضل، من براي تو شماري از دلايل آفرينش و شواهد بر تدبير و هدف‌داري در خلقت انسان و حيوان و گياه و درخت و مانند آن را شرح دادم و اين، براي پندپذيران، مايه پند و عبرت است، و اكنون براي تو، به تفصيل سخن مي‌گويم درباره آفات و ناهنجاري‌هايي كه گاه روي مي‌دهد و مردمان جاهل آن را وسيله انكار آفريننده و آفرينش و هدف‌داري و تدبير، قرار داده‌اند، و نيز درباره مصايب و ناگواري‌ها، و مرگ‌ها و نابودي‌ها كه منكران خدا و پيروان «ماني» آنها را در نظام هستي نابجا ديده‌اند، و آنچه ماده گراها مي‌گويند كه پديده‌ها از روي تصادف و اتفاق به وجود آمده‌اند، مطالبي ذكر مي‌كنم. اميد كه اين سخنان، رد و پاسخ همه آنها باشد «خدايشان بكشد، چگونه به انحراف مي‌گرايند[3]».
 
 
اگر تدبيركننده‌اي نيست، چرا ... ؟

مردمان ناآگاه، بيماري‌ها و بلاهاي واقع در پاره‌اي از زمان‌ها، همچون وبا، يرقان، هجوم ملخ‌ها و مانند آن را وسيله انكار آفرينش و تدبير و پروردگار قرار داده‌اند. در جواب اين عده بايد گفت: اگر آفريننده و تدبيركننده‌اي نيست، چرا دامنه آفات و نابساماني‌ها از اينكه هست گسترده‌تر و وحشت آفرين‌تر نمي‌شود، ]و پيوسته وسعت و اندازه‌اي مشخص دارد[؟ مثلاً چرا آسمان بر زمين سقوط نمي‌كند، زمين در آب فرو نمي‌رود و پست نمي‌شود، خورشيد هيچ‌گاه از طلوع كردن باز نمي‌ايستد، رودها و چشمه‌ها نمي‌خشكند تا براي لب تر كردن هم آبي يافت نشود، بادها بي‌حركت نمي‌گردند تا اشياء تفتيده و فاسد شوند، و آب درياها سطح زمين را فرا نمي‌گيرند و غرقه نمي‌سازند؟
 
 
به علاوه، اگر تدبيركننده‌اي نيست، چرا بيماري‌ها و بلاهايي چون وبا و هجوم ملخ‌ها دوام نمي‌آورند تا همه چيز دنيا را نابود كنند، بلكه گاهي ظاهر مي‌شوند و زود برطرف مي‌گردند؟ نمي‌بيني كه عالم موجودات، چگونه از آسيب اين رويدادها كه يكي از آنها براي ويران كردن دنيا كافي است، مصون و محفوظ نگاه داشته شده، و اگر گاهي يك مورد كوچك از اين حوادث پيكره دنيا را مي‌گزد، براي آن است كه انسان‌ها تأديب و اصلاح شوند. البته اين حوادث دوامي ندارند و به گاه يأس و نااميدي، برداشته مي‌شوند؛ وقوعشان براي پند و موعظه است و برطرف شدنشان، زحمتي از سوي خدا.

[1] . بحارالانوار، ج3، ص143.

[2] . انفال/ 42.

[3] . توبه/ 30.
 
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb