S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
anatomi_sar.jpg
 
 
حس‌گرهاي انسان پنج تا است تا پنج محسوس را درك كنند و هيچ يك از محسوسات را از دست ننهند. چشم‌ها براي درك رنگ‌ها آفريده شده‌اند، حال اگر رنگ‌ها بودند و براي احساس آنها چشمي وجود نداشت، فايده‌شان چه بود؟ گوش‌ها براي درك صداها خلق گرديده است، اگر صداها بودند و گوشي براي شنيدنشان نبود، هيچ سودي نداشتند. همچنين ديگر حواس. اين رابطه دو طرفي است، بدين معنا كه اگر چشمي وجود داشت و رنگ‌ها نبودند، وجود چشم‌ها بي‌معني بود، و اگر گوشي براي شنيدن داشتيم و صداها وجود نداشتند، بودن گوش‌ها بيجا مي‌نمود.
بنگر كه چگونه بعضي از حواس، بعضي از محسوسات را درك مي‌كنند و براي هر حس‌گري محسوسي آفريده شده كه در آن اثر مي‌كند و براي هر محسوسي حس‌گري قرار داده شده كه آن را درمي‌يابد. با اينهمه، ميان حواس و محسوسات اشيايي واسطه شده‌اند كه كار حواس فقط با وجود آنها به انجام مي‌رسد. مانند نور و هوا. اگر نوري نباشد كه رنگ‌ها را آشكار كند، چشم توان ديدن رنگ را ندارد، همچنان كه اگر هوايي نباشد كه صدا را به گوش برساند، گوش صدايي نخواهد شنيد.
آيا كسي كه نگاهي درست دارد و انديشه‌اش را به كار مي‌بندد، پي نخواهد برد كه آماده‌سازي حواس و محسوسات و رابطه بين آنها و وجود اشيايي ديگر براي كامل كردن كار حواس، جز با قصد قبلي و تقدير خداوند دقيق بين و آگاه نمي‌تواند بود.نابينايي، ناشنوايي و بي‌عقلي
اي مفضل، در وضع مردم نابينا و آشفتگي كارهاي ايشان بينديش. انسان كور جاي پاي خود را نمي‌داند و پيش روي خود را نمي‌بيند، ميان رنگ‌ها و مناظر زشت و زيبا فرق نمي‌نهد، اگر گودالي پيش پايش قرار گيرد، يا دشمني بر او شمشير بكشد، متوجه نمي‌شود، هيچ راهي براي انجام كارهايي چون نوشتن و تجارت و رنگ‌رزي ندارد و اگر فراست و تيزهوشي او نباشد، به سنگي كه در گوشه‌اي افتاده، بيش نمي‌ماند.
همچنين كسي كه شنوايي ندارد، بسياري از كارهايش آشفته و درهم است، روح سخن گفتن و گفت و گو با ديگران در او نيست، از صداها و آوازهاي حزن‌آور و طرب‌انگيز لذت نمي‌برد و متأثر نمي‌شود، در هم‌صحبتي با مردمان كار را بر آنان مشكل مي‌سازد، تا آنجا كه از دستش به تنگ مي‌آيند و خسته مي‌شوند، از مردم و سرگذشتشان چيزي نمي‌شنود؛ گويي كه نيست، در حالي كه هست و به مرده‌اي مي‌ماند، در حالي كه زنده است. اما كسي كه عقل ندارد، به حيوانات ملحق است، بلكه از آنها نادان‌تر و گمراه‌تر است.
آيا نمي‌بيني كه اعضا و جوارح انسان و عقل و ديگر چيزهاي سودمند به حال او، و نعمت‌هايي كه اگر نباشند، خلل‌هاي بزرگ در كار او پديد مي‌آيد، همه و همه خلتقي تمام و كامل را بسنده‌اند و هيچ كاستي‌اي وجود ندارد؟ اين نيست مگر آنكه انسان، با علم و تقدير آفريده شده است.

افراد ناقص‌الخلقه
گفتم: چرا بعضي از مردم اين اعضا را ندارند و به مشكلاتي كه فرموديد، مبتلا مي‌شوند؟
فرمود: اين براي ادب كردن شخص است و عبرت گرفتن ديگران. همچنان كه گاه پادشاهان مردم را ادب مي‌كنند تا ديگران بترسند و درس عبرت بگيرند. پس هيچ كس آنها را بر اين كار سرزنش نمي‌كند، بلكه رأي پادشاه را مي‌ستايند و تدبيرش را درست مي‌شمارند و مي‌پسندند.
كساني كه به اين بلادها دچار مي‌شوند، اگر شكيبايي كنند و رو به سوي خدا آورند، پس از مرگ، ثواب‌هايي چنان كرامند و بزرگ نصيبشان مي‌شود كه بلاد و گرفتاري‌شان، در كنار آن، بسيار حقير و ناچيز مي‌نمايد، و اگر پس از مرگ، مخيّر شوند، بازگشت به دنيا و بلا ديدن را اختيار مي‌كنند، تا بر ثواب‌هاي خويش بيفزايند.
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb