S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
setere_ha.jpg
 
 
 
اي مفضل، در ستارگان و اختلاف مدار حركتشان تأمل كن. شماري از آنها از مركز مدار خود جدا نمي‌شوند و با هم سير مي‌كنند، اما بعضي ديگر، رهايند و در برج‌ها مي‌گردند و در مسير خود، هر يك به راهي مي‌روند. هر ستاره‌اي دو حركت مختلف دارد: حركتي عام در جهت حركت مدار به طرف مغرب، و حركتي خاص خود به جانب مشرق، همچون مورچه‌اي كه بر سنگ آسياب راه مي‌رود. سنگ آسياب به سمت راست مي‌چرخد و مورچه به طرف چپ. در اينجا، مورچه دو حركت متفاوت انجام مي‌دهد: حركتي به اختيار خود به طرف جلو و چپ، و حركتي بي‌اختيار با سنگ آسياب كه او را به عقب و سمت راست مي‌كشاند.
 
 
از كساني كه مي‌پندارند ستاره‌ها از روي اهمال و بي‌هدف و بدون آفريننده بدين صورت درآمده‌اند، بپرس چه چيز مانع گرديده كه ستارگان نه يكسر بسته به مركز مدار خود باشند و نه يكسر مطلق و رها؟ بي‌شك اهمال يك معنا دارد ]و آن سهل‌انگاري و بي‌دقتي و بهم‌ريختگي است[، در اين صورت، چگونه ستاره‌ها دو حركت متفاوت را با ميزان و اندازه مشخص به انجام مي‌رسانند. اين روشن مي‌كند كه بناي مسير حركت اين دو دسته از ستاره‌ها، طبق هدف و تدبير و حكمت و مقدار معين نهاده شده و آنسان كه منكران مي‌پندارند، از سر اهمال و تصادف نبوده است.
 
اگر كسي بپرسد چرا بعضي از ستاره‌ها ثابت و بعضي ديگر غيرثابت‌اند، مي‌گوييم: اگر همه ثابت بودند، نشانه‌هايي كه از گردش ستاره‌هاي غيرثابت و حركتشان از برجي به برج ديگر، به دست مي‌آيد و به آنها ]بر اوضاع و احوال آينده[ استدلال مي‌شود، از اعتبار مي‌افتادند. همچنان كه گاه از حركت خورشيد و ستاره‌ها در بروج و منازل، به حوادث آينده عالم، پي مي‌برند. و اگر همه آنها متغير و غير ثابت بودند، براي حركتشان منزلي شناخته شده و نشانه‌اي كه از آن مطلع شوند، وجود نداشت، زيرا حركت ستاره غير ثابت، با گردش آن در بروج و منازل ستاره‌هاي ثابت معلوم مي‌گردد. همچنان كه سير حركت يك مسافر را با محاسبه توقف‌گاه‌هايي كه از آنها گذشته، مشخص مي‌كنند. اگر گردش اين ستاره‌ها به يك منوال بود، انسجامشان به هم مي‌ريخت و هدف از خلقتشان باطل مي‌شد.
 
بجا است كسي بگويد كه با توجه به آنچه گفته شد، در حقيقت به يك حالت بودن ستاره‌ها، موجب اهمال و تصادف، و اختلاف مسير و عملشان طبق هدف و مصلحتي كه در نظر بوده، روشن‌ترين دليل بر وجود عَمد و تدبير است.

گاه پيدا و گاه ناپيدا
به ستاره‌هايي چون «ثريا»، «جوزا»، «دو شعرا» و ستاره «سهيل» فكر كن كه در بعضي از شب‌هاي سال پيدا مي‌شوند و در بعضي پنهان. اگر همه اين ستاره‌ها در يك وقت آشكار مي‌شدند، به ازاي هر يك نشانه‌اي وجود نداشت كه مردم آن را بشناسند و با آن به بعضي از كارهاي خود راه يابند. همچنان كه امروز، با پيدا و پنهان شدن ستاره «ثور» و «جوزا» به نشانه‌هايي پي مي‌برند و آنها را دليل انجام كاري يا وقوع پديده‌اي مي‌گيرند.
 
 
پس اين ستاره‌ها، زماني آشكار مي‌شوند و زماني ديگر ناپديد، تا مردم از نشانه‌هايي كه به ازاي هر يك وجود دارد، نفعي بَرند. همچنان كه ستاره «ثريا» و مانند آن، بخاطر مصلحتي، گاه پيدا مي‌شوند و گاه مخفي، نيز «بنات النعش» طبق مصلحتي، هميشه پيدايند و غايب نمي‌شوند. پس اين ستاره‌ها به منزله علاماتي‌اند كه مردم، به وسيله آنها در خشكي و دريا، به راه‌هاي ناشناخته رهنمون مي‌گردند، از اين رو هماره هستند و مردم هرگاه بخواهند به آنها مي‌نگرند، و به كمكشان به هر جا كه اراده كنند، راه مي‌پويند.
 
 
پس اين دو حالت، با وجود تفاوتشان، در تأمين اهداف و مصالحي خاص، هم‌جهت‌اند، و افزون بر آنچه گفتيم، نيازهاي ديگري را نيز برطرف مي‌كنند: وقت بسياري از كارها را نشان مي‌دهند، همچون: زراعت، درخت‌كاري، مسافرت در خشكي و دريا، و پاره‌اي از رخدادهاي طبيعي مانند باران‌ها، بادها، و گرما و سرما. با كمك اين ستاره‌ها است كه شيروان، در ظلمات شب، وادي‌هاي ترسناك را مي‌پيمايند و درياهاي متلاطم را طي مي‌كنند. آمد و رفت، و طلوع و غروب ستاره‌ها در دل آسمان، كه با سرعتي بس تند و شتابنده سير مي‌كنند، خود مايه عبرت‌آموزي است.
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb