S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
atash.jpg
 
 
اگر آتش، مانند هوا و آب، پخش و پراكنده بود، دنيا و آنچه در آن است، آتش مي‌گرفت و مي‌سوخت. از سوي ديگر چون بسياري از نيازمندي‌هاي آدمي با آن برطرف مي‌شود. چاره‌اي از وجود گاه‌به‌گاه آن نيست، از اين رو، آتش در چوب‌ها ذخيره گشته تا به هنگام حاجت، بيرون كشيده شود و مورد استفاده قرار گيرد، و مادام كه به روشن ماندن و خاموش نشدن آن نياز است، از روغن و فتيله و هيزم كمك مي‌گيريم. پس آتش نه به گونه‌اي است كه يكسره با فتيله و هيزم روشن نگاه داشته شود ـ كه هزينه بسيار دارد ـ و نه چندان گسترده و عالم گير است كه همه چيز را بسوزاند، بلكه به چنان شكل و مقدارِ مشخصي موجود گشته كه هم از منافعش سود برند و هم از آسيب‌هايش به سلامت مانند.

در آتش فايده ديگري نيز هست و آن به انسان اختصاص دارد، در جهت مصالح زندگي‌اش. اگر انسان به آتش دسترسي نداشته باشد، در كار معاش خود خسارت‌هاي بزرگ خواهد ديد، اما حيوانات، آتش را به كار نمي‌گيرند و از آن منتفع نمي‌شوند.

چون تقدير بر اين بوده كه آدمي از آتش بهره‌مند شود، خداي تعالي به او دست و انگشتاني مهيا براي گيراندن و به كار گرفتن آتش عطا كرده است. اما به حيوانات چنين نعمتي نداده و در عوض، آنها را بر سختي و مشكلات زندگي مقاوم ساخته تا از رنجي كه در صورت فقدان آتش به انسان‌ها مي‌رسد، در امان باشند.

اينك تو را خبر دهم از منافع آتش در برافروختن شيء كوچكي كه ارزش بسيار دارد، و آن چراغي است كه مردم روشن مي‌كنند و به كمكش، هر وقت شب كه بخواهند، كارهاي خود را انجام مي‌دهند. اگر اين چراغ نبود، مردم شب‌هاي خود را همچون مردگانِ در گورها سپري مي‌كردند. ديگر چه كسي مي‌توانست در تاريكي شب بخواند، حفظ كند، و چيزي ببافد؟ اگر كسي به دردي مبتلا مي‌شد و مي‌خواست از زخم بند و دارو و مثل آن استفاده كند، چه حالي پيدا مي‌كرد؟

فوايد آتش در كار پخت غذا، گرم كردن بدن، خشكاندن چيزهاي تر، تحليل و جداسازي مواد از هم، و كارهايي از اين دست، بيش از آن است كه در شمار آيد، و معلوم‌تر از آنكه پنهان مانَد.
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb