S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
mahi_ha.jpg
 
 
 

در آفرينش ماهي و مناسبتش با آنچه براي آن آفريده شده، بينديش كه بدون پا خلق شده، زيرا وقتي خانه‌اش آب است، به آن احتياج ندارد. ماهي شُش هم ندارد. چون وقتي در ژرفاي آب قرار گرفته، نمي‌تواند تنفس كند. براي اين موجود، به جاي دست و پا، دو باله محكم و قوي تعبيه شده كه آنها را در دو طرف بدن خود حركت مي‌دهد و به آب مي‌زند، همچنان كه قايقران پاروهاي دو طرف قايق را بر آب مي‌زند و پيش مي‌رود.
 
بدنش از فلس‌هايي جفت و جور شده و درهم، مانند حلقه‌هاي در هم جوشن و زره، پوشانده شده تا از ضربه‌ها و آسيب‌ها در امان باشد. همچنين به خاطر ضعف ديدگان و مانع شدن آب، در عوض به ماهي حس بويايي قوي‌تري عطا شده تا بوي طعمه را از راه دور حس كند و به جست‌وجويش برآيد. در غير اين صورت، چگونه از وجود طعمه و جاي آن، با خبر مي‌شد؟
 
 
بدان كه از دهن ماهي روزنه‌هايي به مجراي دو گوش او باز مي‌شود، كه وقتي حيوان دهانش را از آب پر مي‌كند و به كمك آن روزنه‌ها، آب را از دو گوش خود بيرون مي‌دهد، بدين روش از خنكاي آب راحتي مي‌گيرد، همچنان كه ديگر حيوانات با تنفس كردن هوا، به اين نشاط و آسودگي مي‌رسند.
اكنون به ويژگي اختصاصي ماهي‌ها، يعني فراواني نسل آنها فكر كن.
 
مي‌بيني كه در شكم يك ماهي تخم‌هاي بي‌شماري وجود دارد، زيرا بايد كفاف حيوانات گوناگوني را كه ماهيخوارند، بدهد. بي‌شك بيش‌تر حيوانات ماهي مي‌خورند، حتي درندگان بر كناره رودخانه‌ها به كمين ماهي‌ها مي‌نشينند و چون از برابرشان رد مي‌شوند، آنها را مي‌ربايند. حال كه درندگان ماهي مي‌خورند، پرندگان ماهي مي‌خورند، انسان‌ها ماهي مي‌خورند و ماهي‌ها هم ماهي مي‌خورند، تدبير درست همين است كه ماهي‌ها فراوان و بي‌شمار باشند.
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb