S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 kooh_ha.jpg
 
 
 
 
اي مفضل، به اين كوه‌هاي تشكيل شده از خاك و سنگ انباشته و متراكم كه اهل غفلت آنها را زياد و ناسودمند مي‌دانند، نگاه كن. در اين كوه‌ها منافع بسيار وجود دارد، از جمله: برف‌ها بر اين كوه‌ها مي‌نشينند و روي قله‌ها باقي مي‌مانند تا برخي از نيازهاي مردم را برطرف كنند. آنگاه مقداري از برف‌ها آب مي‌شود و چشمه‌هاي بسيار پديد مي‌آورد و از تجمع چشمه‌ها، رودهاي بزرگ به جريان مي‌افتد.

در كوه‌ها گياهان و داروهاي گياهي‌اي مي‌رويد كه مانندشان در دشت‌ها پيدا نمي‌شود. غارها و دره‌هاي موجود در كوه‌ها مأمن حيوانات درنده و وحشي است، و مردم براي گريز از دست دشمنان، آنها را قطعه و پناه‌گاه امن خود قرار مي‌دهند، و سنگ‌هاي خانه‌ها و آسياب‌ها را از كوه‌ها مي‌تراشند. در كوه‌ها معدن‌هاي گوناگون جواهر يافت مي‌شود. در وجود كوه‌ها منفعت‌هاي ديگري نيز هست كه تنها خدايي كه در علم پيشين خود آنها مقدر فرموده، از آنها آگاه است.

معادن گران‌سنگ
اي مفضل، در اين معادن و جواهرات گوناگوني كه از آنها بيرون كشيده مي‌شود، تأمل كن. جواهراتي چون: گچ، آهك، سنگ گچ، زرنيخ، مردار سنگ، سنگ سورمه، جيوه، مس، سرب، نقره، طلا، زبرجد، ياقوت، زمرّد و انواع مختلف سنگ، قير، موميا، گوگرد، نفت و چيزهاي ديگري كه مردم در رفع نيازهاي خود، آنها را استفاده مي‌كنند.

آيا هيچ انسان عاقلي هست كه نداند همه اين جواهرات براي انسان در زمين ذخيره شده‌اند تا آنها را استخراج نمايد و در هنگام نياز، به كار گيرد؟ با اينهمه، آدمي هر چه سعي و تلاش به كار مي‌بندد كه علم تحصيل آسان اين جواهرات را كسب كند، دست چاره‌اش به جايي نمي‌رسد، زيرا اگر ايشان به آنچه مي‌خواهند، نايل شوند، بي‌شك چيزي نمي‌گذرد كه دانش كيميا و مانند آن در عالم آشكار و فراگير مي‌شود تا آنجا كه طلا و نقره فراوان مي‌گردد، چندان كه از چشم مردم مي‌افتد و بي‌ارج و قيمت مي‌شود و در داد و ستد و معاملات نقش و منفعتي نمي‌يابد. نيز سلطان نمي‌تواند خراج و ماليات جمع كند و كسي براي پس از خود چيزي اندوخته نمي‌كرد.

با اينهمه، اين مهارت به انسان داده شده كه از مس، برنج و از ريگ، شيشه و از سرب، نقره و از نقره، طلا به دست آورد و كارهايي چنين كه زياني ندارد، انجام دهد.
بنگر كه چگونه آنجا كه ضرري متصوّر نبوده، خواستِ انسان به او عطا شده و آنجا كه با رسيدن به مطلوب، زياني متوجه انسان مي‌شده، آن را منع كرده‌اند.

هر كس معادن را ژرف بكاود و پايين رود، به دره‌اي عميق و انباشته از آب فراوان برخورد مي‌كند كه نهايت آن پيدا نيست و نمي‌توان از آن عبور كرد، و پشتش كوه‌هايي از نقره است.

اكنون در تدبير آفريدگار حكيم تفكر نما كه خواسته قدرت و گستره عظيم گنيجينه‌هاي خويش را به بندگانش بنماياند، تا بدانند اگر خدا بخواهد به آنها كوه‌هايي از نقره عطا كند، مي‌تواند، اما اين كار به صلاح آنان نيست، زيرا در صورتي كه چنين شود، چنان كه گفتيم، جواهر نزد مردم بي‌ارزش مي‌شوند و نفع بردن به آنها كم مي‌گردد.

مطلب را با اين مثال بيازماي كه از ميان ظروف و چيزهاي ديگري كه مردم مي‌سازند، آنچه كمياب و اندك باشد، قيمتي و گران‌بها است، اما هنگامي كه آن شيء، همگاني، و در دست مردم فراوان شود، از ارزش مي‌افتد و قيمتش مي‌كاهد. پس نفيس بودن اشياء، از كمياب بودن آنها است.
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb