S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
baghela.jpg 
 
به بوته حبوباتي چون عدس و ماش و باقلا و مانند آن، بينديش كه ظرف‌هايي كيسه مانند دارند براي محافظت و نگه‌داري دانه‌ها از گزند آفات، تا روزي كه سفت و محكم شوند. همچنان كه مشيمه ]= بچه‌دان[ براي جنين، دقيقاً به همين منظور قرار داده شده است.
 
دانه‌هاي گندم و مانند آن، طبقه طبقه مي‌رويند، در پوسته‌هايي سخت، در حالي كه بر سر هر كدام، نوك‌هايي تيز تعبيه شده تا پرندگان را دور كنند و از خسارت كشاورزان جلوگيري نمايند.

اگر كسي بگويد مگر نه اينكه پرندگان بعضي از دانه‌ها و حبوبات را مي‌خورند، جواب آن است كه آري اين مقدار از خوراك براي پرندگان مقدر شده، چون آنها نيز از مخلوقات خداي تعالي هستند و او براي آنها از روييدني‌ها سهم و بهره‌اي قرار داده است. با اينهمه، دانه‌ها را با اين موانع نگه‌داري كرده تا پرندگان به تمام آنها دست نيابند، به محصول صدمه نزنند و خرابي مفرَط به بار نياورند.
 
اگر پرندگان دانه‌ها را آشكار و بي‌دفاع مي‌ديدند، سخت به خوردنشان مشغول مي‌شدند و همه را از بين مي‌بردند و خود نيز، از خوردن بيش از حد، مي‌مردند، و كشاورزان با دستي تهي به خانه بازمي‌گشتند. پس اين پوشش‌ها بر دانه‌ها گذاشته شده تا مصون بمانند و پرندگان به مقداري اندك كه روزي‌شان است، از آنها بخورند و بيش‌تر دانه‌ها براي انسان باقي ماند، چرا كه زحمت و مشقت تحصيل دانه‌ها را او تحمل كرده و به تصاحب آنها سزاوارتر است. از طرفي، احتياج انسان به دانه و حبوبات، بيش از نياز پرندگان است.
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb