S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
zamin_va_noohayash.jpg
 

 

اي مفضل، در اين گستره پهناوري كه خداي تعالي جواهر چهارگانه ]= آب، باد، خاك، آتش[ را بر سطح آب آفريده تا همه نيازمندان به اين عناصر را كفايت كند، نيك بينديش. از آن جمله، وسعت زمين و امتداد آن است كه اگر به اين پهناوري نبود، نمي‌توانست اينهمه خانه‌ها و مزارع و چراگاه‌ها و محل‌هايش رويش چوب‌ها و هيزم‌ها و گياهان دارويي، و معادن پرارزش و قيمتي خود را در خود جاي دهد. شايد عده‌اي وجود اين بيابان‌هاي خالي و سرزمين‌هاي بي‌آب و علفِ موحِش را مورد انتقاد قرار دهند و بگويند فايده‌شان چيست؟
 
بي‌شك اين مكان‌ها، محل و مأوا و چراگاه حيوانات وحشي است و افزون بر اين، هرگاه انسان‌ها بخواهند سكونت‌گاه خود را عوض كنند، فضايي باز و آزاد براي اين كار به شمار مي‌آيند. چه بسيار صحراها و بيابان‌هاي خشك كه با نقل مكان كردن و ورود مردم به آنها، به خانه‌ها و باغ‌ها تبديل شده‌اند. اگر وسعت و فراخي زمين نبود، مردم، همچون كساني كه در زنداني تنگ قرار گرفته، آنگاه كه ناگزير از ترك وطن مي‌شدند، راه خلاصي نمي‌يافتند.

 

قرارگاهي مطمئن

اينك درباره آفرينش زمين به اين صورت كه هست، فكر كن كه ثابت و آرام، و اقامت‌گاه و جاي آرامش پديده‌هايش قرار داده‌اند. از اين رو آدميان مي‌توانند، در پي نيازهاي خود، روي آن حركت كنند، براي استراحت بر آن بنشينند، براي آسودن روي آن بخوابند و براي كارهاشان جايي محكم و مطمئن داشته باشند. اگر زمين لرزان واژگون بود، نمي‌توانستند كارهايي چون بنّايي، تجارت، صنعت‌گري و مانند آن را به درستي، و با دقت و استواري لازم انجام دهند. بلكه وقتي زمين زير پاي خود را مرتعش و لرزان حس مي‌كردند، از زندگي‌شان نيز لذت نمي‌بردند. براي نمونه نگاه كن به آنچه در هنگام زلزله ـ با اين درنگ كوتاهش ـ بر سر مردم مي‌آيد كه خانه‌هاي خود را رها مي‌كنند و مي‌گريزند.


اگر كسي بپرسد چرا زمين به هنگام زلزله مي‌لرزد، مي‌گوييم: زلزله[1] و مانند آن، موعظه و هشداري است تا مردم بترسند و توبه كنند و از معاصي دل بركَنند. همچنين بلاهاي جاني و مالي نيز در مقام تدبير به گونه‌اي رقم مي‌خورند كه صلاح مردم و موجبات استقامت آنها را در پي دارند. و اگر كسي، از رهگذر اين مصيبت‌ها، مستحق ثواب و عوض گردد، در آخرت پاداشي برايش ذخيره كنند كه با هيچ عوض دنيايي قابل قياس نباشد. گاهي نيز، اگر به مصلحت شخص يا ديگران باشد، پاداش را پيش‌تر، و در دنيا به مصيبت‌زده مي‌دهند.

زمين، طبق طبيعتي كه خداي تعالي در آن نهاده، سرد و خشك است. همچنين است سنگ، با اين تفاوت كه سنگ خشكي بيش‌تري دارد. بگو بدانم اگر خشكي زمين اندكي مي‌افزود و به سنگي سخت تبديل مي‌شد، آيا گياهاني كه زندگي حيوانات بسته به آنها است، مي‌توانستند برويند، و آيا شخم زدن و بنايي كردن ممكن بود؟ نمي‌بيني چگونه زمين كم‌تر از سنگ خشك گرديده، و داراي نرمي و سستي است، و مطمئن براي انجام كارهاي مختلف؟

[1] . لغت‌نامه دهخدا، ج8، ص11356 و 11357.
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb