S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
توحید مفضل

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
shah_tare.jpg
 
 
 
اي مفضل، در گياهان دارويي و تأثيري كه هر كدام به طور ويژه در خوب كردن بعضي بيماري‌ها دارند، بينديش. گياهي مانند «شاه تره» در مفاصل نفوذ مي‌كند و مواد زايد و غليظ را بيرون مي‌كشد، و گياهي مثل «مافتيمون» مواد سودايي را تخليه مي‌كند و گياهي چون «سكبينَه» بادها را از بدن دور مي‌سازد، و ديگري ورم‌ها و مانند آن را به تحليل مي‌برد. چه كسي اين اثر را در اين گياهان قرار داده، جز آنكه براي منفعتي ويژه آنها را آفريده است؟ چه كسي مردم را به آنها متوجه ساخته، جز او كه اين منفعت را در آنها نفته است؟ راستي مردم كي مي‌توانستند از روي تصادف و اتفاق به فوايد اين گياهان واقف شوند، همچنان كه عده‌اي بر اين باورند؟
 
بر فرض كه بپذيريم انسان به ياري هوش و خوش فكري و تجربه‌هاي خويش به اين خواص پي مي‌بردَ، حيوانات چگونه آن را درمي‌يابند تا آنجا بعضي درندگان وقتي جراحتي مي‌بينند، خود را با گياهاني خاص درمان مي‌كنند و سالم مي‌شوند؛ و بعضي از پرندگان يبوست مزاج خود را با حقنه كردن آب دريا بهبود مي‌بخشند. از اين نمونه‌ها بسيار است. شايد در اين گياهان روييده در صحراها و بيابان‌ها ـ جايي كه هيچ انس و معاشرتي، و هيچ همدم و انيسي وجود ندارد ـ ترديد كني و بپنداري كه زيادي‌اند و به كار نمي‌آيند. نه، نيست. اين روييدني‌ها، خود، غذاي حيوانات وحشي‌اند، دانه‌هاشان خوراك پرندگان، و چوب و شاخه‌هاشان هيزم براي استفاده مردم است. افزون بر اين، با بعضي از آنها بدن‌هاي بيماران را معالجه، با بعضي پوست‌ها را دباغي، و با بعضي ديگر اشياء را رنگ‌آميزي مي‌كنند و ...

بي‌مقدار، ولي با ارزش
مگر نمي‌داني كه پست‌ترين و بي‌مقدارترين اين گياهان «پيزر» و مانند آن است كه علاوه بر آنچه گفتيم، فوايد گوناگوني ديگري نيز دارد؟ از اين گياه، كاغذهاي مورد نياز پادشاهان و توده مردم ساخته مي‌شود، و حصيرهايي كه همگان استفاده مي‌كنند، و جلد و پوشش براي محافظت ظروف. اين گياه را لابه‌لاي ظرف‌هاي شكستني درون صندوق‌ها مي‌ريزند تا معيوب و شكسته نشوند و ... منفعت‌هايي چنين.

با نگاه به انواع نيازهايي كه به وسيله پديده‌هاي كوچك و بزرگ، و اشياء باارزش و بي‌ارزش برآورده مي‌شود، پند و عبرت بگير. ناچيزتر و كم‌بهاتراز «پيزر» مدفوع آدمي و سرگين حيوانات است كه پستي و نجاست را با هم دارند. براي رشد و نمو زراعت و گياهان علفي و سبزي‌ها، چيزي نافع‌تر و تقويت‌كننده‌تر از كودهاي حيواني نيست و چيزي با آن برابري نمي‌كند، چندان كه هيچ سبزي‌اي به كمال خود نمي‌رسد و رشد و نمو نمي‌كند، مگر به كمك سرگين و مدفوعي كه انسان آن را پليد و ناپاك مي‌شمارد و نزديك شدن به آن را ناپسند مي‌دارد.

بدان كه ارزش و جايگاه يك شيء، مطابق با قيمت آن نيست، بلكه منزلت و قيمت، دو ارزش متفاوت‌اند در دو بازار. بسا چيزي كه در بازار تجارت بي‌مقدارد است و در بازار علم گران‌قيمت. بنابراين، پند و عبرت نهفته در يك شيء را، به خاطر خردي و حقارت آن، اندك مشمار. اگر كيمياگران و كيمياخواهان به خواص سرگين و مدفوع پي مي‌بردند، آن را به گران‌ترين قيمت مي‌خريدند و بهايي سنگين بر آن مي‌نهادند.

ظهر از راه رسيد و مولايم براي اقامه نماز برخاست و فرمود: فردا، صبح زود، نزد من بيا، ان‌شاءالله.
با سروري مضاعف به خاطر آنچه امام(عليه السلام) به من آموخته و بخشيده بود، بازگشتم در حالي كه خدا را سپاس مي‌گفتم كه چنين نعمتي به من ارزاني داشته است. شبِ آن روز را، مسرور و شادمان، به صبح رساندم.

 
 
 
1111111111.jpg

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb