S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
حجاب از دیدگاه معصومین

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

حضرت علی علیه السلام در این باره می فرماید:

«الْعِفَّةُ تَضعَفُ الشَّهوَةَ

پاک دامنی، شهوت را تضعیف می کند.

 

ثَمَرَةُ الْعِفَّةِ القَناعَةُ

نتیجه عفت ورزی، قناعت است.

 

«ثَمَرَةُ العِفَّةِ الصِّیانَةُ

نتیجه عفت، حفظ سلامت است.

 

«مَن عَفَّ خَفَّ وِزرُهُ وَ عَظُمَ عِندَ اللّه ِ قَدرُهُ

هر که عفیف گردد، گناهش کم شود و نزد خدا بزرگ گردد.

 

مَن عَفَّت اَطرافُهُ حَسُنَت اَوصافُهُ؛

کسی که نگاه هایش عفیف باشد، اخلاقش نیکو می گردد.

 

بِالعِفافِ تُزَکُّوا الاَعمالُ

کردار با عفاف، پاکیزه می شود.

 

مَن اتَّحَفَ العِفَّةَ وَالقَناعَةَ حالَفَهُ العِزُّ

هر که عفت ورزی و خودداری را ارزشمند داند؛ عزت او همیشگی شود.

 

قال النبي صلی الله علیه وآله  لفاطمه سلام الله علیها

«اي شيء خير للمرأه قالت ان لا تري رجلا و لايراها رجل فضمها اليه و قال: ذريه بعضها من بعض»

پيامبر اکرم صلی الله علیه وآله  به حضرت فاطمه سلام الله علیها  فرمودند: چه چيز براي زن بهتر است حضرت فاطمه سلام الله علیها  فرمود: اين که مردي را نبيند و مردي او را نبيند. پيامبر صلی الله علیه وآله  حضرت فاطمه را به خود چسبانيد و فرمود ذريه اي که برخي از نسل برخي ديگراند (يعني همه در فضائل و کمالات يکدست و به مانند يکديگرند)

(بحار، 43/84)


«الامام علي علیه السلام : صيانه المرأه أنعم لحالها و أدوم لجمالها»

امام علي علیه السلام  فرمود: «پوشيدگي زن براي او بهتر است و زيبايي اش را پايدارتر مي سازد».

(غررالحکم، فصل 44، حرف صاد، حديث 10)

 

النبي صلی الله علیه وآله : «ان من خير نسائکم المتبرجه من زوجها، الحصان عن غيره»

رسول خدا صلی الله علیه وآله  فرمود: «بهترين زنان شما، زني است که براي شوهرش آرايش و خودنمايي کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند».

(بحارالانوار، ج 103، ص 235)

 

امام صادق علیه السلام  پوشيدگي شديد لقمان را از علل حکيم شدن وي مي‌دانند.

 

پيامبر روزي يکي از کارگران خود را ديد که در فضاي باز غسل مي‌کند. به وي فرمود: نمي‌بينم از خدايت شرم کرده باشي! مزدت را بگير ما نيازي به تو نداريم.

 

حضرت موسي علیه السلام  آن‌قدر بر پوشيدگي خود محافظت مي‌کرد که مردم مي‌پنداشتند وي بيماري جسماني دارد. رسول خدا صلي‌ الله ‌عليه‌ و آله  درباره‌ي او مي‌فرمود: همانا موسي مردي باحيا و پوشيده بود که به دليل حيايش، هيچ نقطه از بدن وي ديده نشد و لذا هنگامي که مي‌خواست وارد آب شود تا بدنش وارد آب نمي‌شد، لباس خود را بيرون نمي‌آورد؛ در حالي که بني‌اسرائيل حيا نمي‌کردند و در برابر هم براي شستشو برهنه مي‌شدند و به يکديگر نگاه مي‌کردند.

 

يکي از اصحاب پيامبر مي‌گويد روزي نشسته بودم و لباسم کنار رفت و ران پايم پيدا شد. پيامبر که در حال عبور بودند، به من گفتند: ران خود را بپوشان که جزء عورت است.

( مسند احمد )

 

پيامبر اکرم صلي ‌الله‌ عليه ‌و آله  هم هرگاه مي‌خواستند غسل کنند، کسي به‌وسيله‌ي پرده ايشان را مستور مي‌ساخت.

 

 

امام على عليه السّلام فرموده اند : پوشيده و محفوظ داشتن زن مايه آسايش بيشتر و دوام زيبايى اوست .

غرر الحکم(5820)

 

امام صادق عليه السلام مي فرمايند: حجاب زن براي طراوت و زيبايي اش مفيدتر مي باشد.

( المستدرک، ج5)

 

اميرالمومنين عليه السلام در وصيت خود به امام حسن مجتبي عليه السلام فرمود:«با پوشش و حجابي که براي همسرانت قرار مي‌دهي، چشم آنان را از هوس و حرام بازمي‌داري، چرا که حجاب براي آنها ثبات بيشتري به ارمغان مي آورد. از خروج بي‌حساب و بي‌رويه زنان جلوگيري کن، زيرا مفاسدي دارد؛ و اگر مي‌تواني، کاري کن که همسرانت غير از تو را نشناسند و با مردان رفت و آمد نداشته باشند.

 

حضرت موسي بن جعفر عليه السلام از پدران گراميش از حضرت اميرالمؤمنين علي عليه السلام نقل فرمود که: روزي شخص نابينايي اجازه ورود خواست. فاطمه عليهاسلام برخاست و چادر به سر کرد. رسول خدا فرمود:« چرا از او رو مي‌گيري، او که تو را نمي‌بيند؟» فاطمه عرض کرد: او مرا نمي‌بيند، اما من که او را مي بينم. و او اگر چه مرا نمي‌بيند ولي بوي مرا که حس مي‌کند .

 

رسول خدا صلی الله علیه وآله  از حضرت جبرئيل علیه السلام  سوال نمود که آيا فرشتگان خنده و گريه دارند؟ جبرئيل فرمود: بله. يکي از آنجاهايي که فرشتگان مي‌خندند زماني است که زن بي‌حجابي و بدحجابي مي‌ميرد، و بستگان او را در قبر مي‌گذارند و روي آن زن را با خشت و خاک مي‌پوشانند تا بدنش ديده نشود. فرشتگان مي‌خندند و مي‌گويند: تا وقتي که جوان بود و با ديدنش هر کسي را تحريک مي‌کرد و به گناه مي‌انداخت( پدر و برادر و شوهرش و...از خود غيرت نشان ندادند) و او را نپوشاندند، ولي اکنون که مرده و همه از ديدنش نفرت دارند او را مي‌پوشانند.

 

در يک روز باراني حضرت علي عليه ‌السلام  با یيامبر صلي ‌الله ‌عليه‌ و آله در بقيع بودند که زني سوار بر الاغ از آن‌جا عبور مي‌کرد. ناگهان پاي الاغ در چاله‌اي فرو رفت و زن از بالاي آن به زير افتاد. رسول خدا به سرعت روي خود را برگرداند. حاضران به رسول خدا گفتند اين زن شلوار به تن دارد. حضرت سه بار فرمود: خداوند زنان شلوار پوش را رحمت کند. سپس فرمودند: اي مردم! شلوار را به عنوان پوشش برگزينيد؛ چرا که از پوشاننده‌ترين لباس‌هاي شماست‌. و به‌وسيله‌ ي آن از زنان خود به هنگام خروج آنان از منزل محافظت کنيد.

 

 

پيامبر فرموده اند:خدا مرداني را که شبيه زن مي‏شوند و زناني را که خود را شبيه مرد قرارمي‏دهند ، نفرين کرده است.

 

رسول خدا صلی الله علیه وآله  فرمودند:سه گروه، هرگز داخل بهشت نمي‌شوند :1- زني که خود را درلباس وحرکات وامور ديگر شبيه مرد سازد  و...

 

امام علي عليه السلام مي فرمايد: بهترين لباس ؛ لباسي است که تو را از خدا به خود مشغول نسازد.

 

در حديث قدسي آمده است :به بندگانم بگوئيد به لباس دشمنانم در نيايند و خود را شبيه دشمنان من نکنند که در اين صورت آنها هم دشمنان من خواهند بود.

 

پيامبر مي فرمايند:خداوند شما را از عريان شدن نهي کرده است پس شرم کنيد از فرشتگاني که همراه شما هستند همان گرامياني که از شما جدا نمي شوند مگر هنگام قضاي حاجت و خلوت کردن با همسر.

 

از رسول خدا صلي‌ الله ‌عليه‌ و آله پرسيدند: آيا در تنهايي مي‌توانيم کشف عورت کنيم؟ حضرت جواب دادند: خداوند بيش از مردم سزاوار است که از او شرم شود.

( سنن ابن ماجه )

 

رسول خدا صلي‌ الله ‌عليه‌ و آله فرمودند: خداوند شما را از عريان شدن بازداشته است.

(بحار الانوار ج. 56)

 

حضرت علي علیه السلام  مي فرمايند: وقتي کسي عريان شود، شيطان به او نظر مي‌اندازد و در او طمع مي کند؛ پس خود را بپوشانيد.

( تهذيب )

 

پيامبر فرمود: صيانت زن او را شادابتر و زيبايى‏اش را پايدارتر مى‏کند.

 

پيامبر فرمود: غذائي بخور که خود مي پسندي ولي لباسي بپوش که مردم مي پسندند.

 

 

در روايت است که براي پيامبر چند قواره پارچه آوردند پيامبر قواره اي را به يکي از ياران خود داد و به او فرمود که اين را دو قسمت کن: قسمتي را براي خود جامه کن و قسمت ديگر آن را به همسرت بده تا براي خود روسري کند. بعد به وي فرمود: به همسرت بگو براي اين پارچه آستري فراهم کند تا بدن وي از زير آن نمايان نباشد.

 

رسول خدا صلي الله عليه واله فرمودند:

هلاکت زنان امت من در دو چيز است: «طلا و لباس نازک‌‌».

( شيخ مفيد، امالي)

 

حضرت علي علیه السلام  فرمودند: بر شما باد بر پوشيدن لباس ضخيم؛ چرا که هرکس لباسش نازک باشد، دينش نازک است.

 

اسماء دختر ابوبکر و خواهر عايشه به خانه پيغمبراکرم صلی الله علیه وآله  آمد درحالي که جامه‌هاي نازک و بدن نما پوشيده بود.رسول اکرم صلی الله علیه وآله روي خويشرا ازوي برگرداند و فرمود:اي اسماء همين که زن به حد بلوغ رسيد سزاوار نيست چيزي از بدن او ديده شود مگر از مچ دست به پايين و صورتش.

(الدرالمنثورج 5)

 

رسول خدا صلی الله علیه وآله : در آخر امت من، مرد نماهايي هستند که سوار بر وسايل نقليه خود، بر در مساجد پياده مي‌شوند. زنان اينان، پوشيده‌هايي برهنه‌اند که موهايشان برآمده است. اين‌ها زنان نفرين‌شده‌اند.

( المحاسن، ج1)

 

رسول خدا صلی الله علیه وآله   مي‌فرمايد: براي زن جايز نيست مچ پايش را براي مرد نامحرم آشکار سازد و اگر مرتکب چنين عملي شد اول اينکه: خداوند سبحان هميشه او را لعنت مي‌کند. دوم اينکه: دچار خشم و غضب خداوند بزرگ مي‌شود. سوم اينکه: فرشتگان الهي هم او را لعنت مي‌کنند. چهارم: عذاب دردناکي براي او در روز قيامت آماده شده است.هر زني که به خداوند سبحان و روز قيامت ايمان دارد زينتش را براي غير شوهرش آشکار نمي‌کند و همچنين موي سر و مچ پاي خود را نمايان نمي‌سازد و هر زني که اين کارها را براي غيرشوهرش انجام دهد دين خود را فاسد کرده و خداوند را نسيت به خود خشمگين کرده است.

 

رسول خدا (صلي الله عليه واله) فرمودند:1- زر و زيور خود را در منظر و ديدگاه غيرشوهر مگذار و در غياب شوهر خود را خوشبو مکن و مچ پا را نشان مده اگر چنين کنيد دينتان را تباه و خدا را به خشم آورده ايد.

 

امام صادق علیه السلام  به يکي ازخواهران محمدبن ابي‌عمير فرمود : وقتي که به ديدار برادرت رفتي لباسهاي رنگارنگ و تحريک‌آميز برتن نکن.

 

رسول حق  صلی الله علیه وآله  به حولا فرمود :روسرى خود را که جلب نظر مى کند نشان مده اگر چنين کني دينتان را تباه و خدا را به خشم آورده اي.

 

امام رضا  علیه السلام :هر کس لباس بپوشد تا مباهات و جلوه گري کند خدا رحمتش را از او باز مي دارد .

 

پيامبر فرمود: لباسي بپوش که انگشت نماي مردم نشوي و عزت واحترامت هم محفوظ بماند.

 

فضيل بن يسار مي گويد از امام صادق عليه السلام پرسيدم که آيا ساعد هاي زن از قسمتهائي است که بايد از غير محارم بپوشاند ؟ فرمود بلي و آنچه زير روسري قرار مي گيرد بايد پوشيده شود همچنين از محل دستبند به بالا بايد پوشيده شود .

(کافي جلد 5 )

 

نمايان ساختن تمام بدن براي زوج رواست و سر و گردن را مي توان در برابر پسر و برادر آشکار کرد، اما در برابر نا محرم بايد از چهار پوشش استفاده کرد: پيراهن (درع)، روسري (خمار)، پوششي وسيع تر از روسري که بر روي سينه مي افتد (جلباب) و چادر (ازار).

(مجمع البحرين)

 

عبداللّه‏ بن‏عباس، مفسّر و شاگرد سرشناس اميرالمؤمنين علي علیه السلام  گفته است:زن (بايد) مو و سينه و دور گردن و زير گلوي خود را بپوشاند.»

( مجمع البيان، ج7)

از حديث امام باقر استفاده مي‌شود که محارم زن مانند برادر، پدر و ... حق ندارند به همه جاي زن بنگرند و زن نيز نبايد بگذارد پايين‌تر از جاي گردنبد و بالاتر از مچ دست آشکار گردد. چنين نيست که زن نزد محرمها، هر لباسي بپوشد و با هر آرايشي بيرون آيد واندام خود را بنماياند.

 

امام على عليه السّلام فرموده اند : پوشيده و محفوظ داشتن زن مايه آسايش بيشتر و دوام زيبايى اوست .

غرر الحكم(5820)

 

امام صادق علیه السلام  مي‌فرمودند:«سزاوار نيست زن مسلماني، لباسي بپوشد كه بدن وي را نمي‌پوشاند»

 

رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود:«زنان در خانه به جايي که بر کوچه و بازار اشراف داشته باشند نروند، چرا که نگاه مردان به آنها خيره مي‌شود. به آنان سوره نور را بياموزيد چون در اين سوره از تحريم و عقوبت زنا و نيز از اجتناب نگاه به نامحرم سخن به ميان آمده است.»

 

اميرالمومنين عليه السلام در وصيت خود به امام حسن مجتبي عليه السلام فرمود:«با پوشش و حجابي که براي همسرانت قرار مي‌دهي، چشم آنان را از هوس و حرام بازمي‌داري، چرا که حجاب براي آنها ثبات بيشتري به ارمغان مي آورد. از خروج بي‌حساب و بي‌رويه زنان جلوگيري کن، زيرا مفاسدي دارد؛ و اگر مي‌تواني، کاري کن که همسرانت غير از تو را نشناسند و با مردان رفت و آمد نداشته باشند...»

 

ام سلمه مي گويد:

روزي من و ميمونه خدمت رسول خدا بوديم که ابن مکتوم نابينا آمد. پيامبر به ما دو نفر فرمود چادر به سر کنيم و خود را بپوشانيم. ما گفتيم:«يا رسول الله، ابن مکتوم که نابيناست و ما را نمي‌بيند.»

پيامبر فرمود:«آيا شما هم کوريد و او را نمي بينيد؟!»

 

امام رضا عليه السلام در نامه‌اي به يکي از ياران خود نوشت:«نگاه به موي زنان حرام است، چون موجب تحريک و فساد است.»

منابع:

بحار الانوار، ج 103، باب 61 و 62.

بحار الانوار، ج 104، باب 91.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb