S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همواره با فرارسیدن ماه مبارک رمضان مردم مسلمان در هر نقطه از کره خاکی با آداب و رسومی خاص برای بزرگداشت این ماه مبارک مراسمی برپا می‌کنند.

قاسم منصور آل‌کثیر به خبرنگار ايسنا در خوزستان گفت: مسلمانان جهان در هر کشوری آداب و رسومی را برای این ماه دارند. آز آن سر دنیا تا این سر دنیا آداب و رسوم زیبا را شاهدیم. در ایالات متحده آمریکا، در ايالت نيو‌جرسي، كه داراي بيشترين جمعيت مسلمان است، خانواده‌ها براي افطار دور هم جمع شده به ديدار يكديگر مي‌روند. هم‌چنین در دانشگاه هاروارد كمبريج، نمازخانه آن جا تا هر زماني براي مراجعان باز است. مسلمانان آمریکا بعد از افطار پای سریال «ماه رمضان در آمريكا» که با استقبال بسيار در ايالات متحده روبه‌رو شده می‌نشیند. این فیلم ساخته کارگردان مسلمان «نعيم رنداهاوا» است.

وي افزود: در اروپا نیز در کشور فرانسه ماه مبارک رمضان نیز با آداب و رسوم زیبایی همراه است  يكي از رسومی كه در اين روز و عيد قربان به ويژه براي مسلمانان فرانسه مطرح است "قرباني" است. راديوهاي مسلمان فرانسه نیز  برنامه‌هاي ويژه‌اي براي شنوندگان مسلمان پخش مي‌كنند و براي آگاهي مسلمين از برنامه‌ها و مراسم اين ماه اطلاع‌رساني مي‌كنند. در آفریقا همچون نیجریه و سنگال و باقی کشورها نیز آداب و رسومی خاص برپا می‌شود. مصر یکی از کشورهای آفریقایی است. در مصر مسلمانان از ماه شعبان و حتی از ماه رجب و با اقتدا به پیامبر گرامی اسلام (ص) و آماده کردن نفس خود به استقبال این ماه پر فضیلت می‌روند و یک یا دو هفته قبل از حلول ماه مبارک رمضان برگزاری جشن‌های این ماه را آغاز می‌کنند. کودکان مصری با در دست داشتن فانوس‌هایی سرودها و شعرهای معروف این ماه را می‌سرایند. در لبنان نیز مراسمی وجود دارد با نام "استبانه" یا "سیبانه" که به معنای انتظار برای مشاهده هلال ماه رمضان است. مردم لبنان روز 29 شعبان را به بیرون از خانه‌ها و به دشت و چمن می‌روند همچون مراسم 13 بدر در کشور ما. کشورهای آسیای شرقی نیز دارای مراسماتی هستند. شروع ماه رمضان همواره با نمادهایی نیز همراه بوده. نماد هلال ماه و فانوس که نمادی است که نشان دهنده ماه مبارک است را در تمام شبکه‌های تلوزیونی کشورهای عربی می‌توان دید.

آل‌کثیر ادامه داد: عرب‌های خوزستان نیز همچون عرب‌های حوزه خلیج فارس با حلول ماه مبارک اقدام به ارسال پیام‌های کوتاه تبریک ماه مبارک همچون "رمضان کریم" به استقبال این ماه می‌روند. در کشورهای عربی و مخصوصا کشورهای حوزه خلیج فارس و هم‌چنین هموطنان عربمان در خوزستان به رغم داشتن مراسم مختلف همچون سنت افطاری دادن که در بین عرب‌ها بسیار فراوانی دارد و هم‌چنین تعارف آب و خرما و مراسم قرائت قرآن و نیایش مراسمی با نام "گرگیعان" وجود دارد.

او خاطرنشان كرد: ماه رمضان همواره در استان خوزستان با آیین‌ها و رسومات مختلفی همراه بوده است. بازی «محیبس» یا همان پوچ و پر و آیین طبل زدن در سحر و هم‌چنین پختن غذاهای مخصوص این ایام همچون "مهلبیه" (فرنی)، سمبوسه، هریس و ... از جمله این رسوم‌های رایج در بین شهروندان عرب استان خوزستان است و اما "گرگیعان"؛ در این آیین که گفته می‌شود از دوران پیامبر اکرم (ص) به جا مانده تعابیر و روایت‌های مختلفی آورده شده در مورد ریشه و معنی کلمه "قرقیعان" نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند که این کلمه از "قرع الباب" به معنای درب زدن گرفته شده است. به خاطر این که کودکان درب خانه‌ها را برای دریافت شیرینی و عیدی می‌کوبند. نظر دیگری که در باب معنی "گرگیعان" آمده است اين است كه می‌گویند از کلمه "قرّة العین" گرفته شده که به معنای شادی و سرور انسان می‌باشد و از آن جایی که مراسم گرگیعان مصادف می‌شود با تولد امام حسن مجتبی (ع) و خوش حالی رسول خدا (ص) برای تولد اولین نوه‌اش می‌گویند که مردم برای عرض تبریک به امام علی (ع ) و حضرت فاطمه (س) "قرة عين! قرة عين!" گویان به درب منزل‌شان می‌رفتند و کم‌کم به صورت مناسبتی هر ساله در میان مسلمانان رواج گرفت اما گویا در محدوده مولد امام حسن (ع) و برخی مناطق مجاور و از جمله خوزستان باقی می‌ماند.

به گفته اين دوستدار ميراث فرهنگي؛ اجرای گرگیعان با نام‌های مختلف در بین عرب‌های مسلمان وجود دارد که اجرای آن نیز با شعارهای مخصوصی نیز همراه است. برای نمونه مردم بغداد آن را "ماجینه" می‌نامند و اهالی جنوب بغداد به آن "کرکیعان" می گویند. در کشورهای خلیج فارس بحرینی‌ها آن را "قرقاعون"، قطری‌ها به نام "قرنقعوه"، مردم کویت و عربستان به نام "قریقعان"، در پادشاهی عمان به "قرنقشوه" و در امارات متحده عربی به آن من "حق اللیله" و عرب‌های هم وطنمان به آن "قرقیعان" و با تلفظ بومی خود که  "گ" را به جای "ق"می‌آورند  آن را "گرگیعان" می‌گویند. شب 15 ماه رمضان گویی ندایی بچه‌های کوچک عرب خوزستانی را بعد از افطار به کوچه و پس کوچه‌های اهواز و آبادان و خرمشهر و شادگان و سوسنگرد و دیگر شهرها و روستاها می‌کشاند و بچه‌ها همچون گنجشک‌هایی که هر دم از این شاخه‌ درخت به آن شاخه‌ می‌پرند، دختر و پسر با بر گردن انداختن کیسه‌هایی از پیش تهیه شده برای جمع‌آوری عیدی و شیرینی و پوشیدن لباس‌های محلی خود که پسران با پوشیدن دشداشه و دختران عبا بر سر از این درب خانه به آن درب تق تق زنان برای دریافت شیرینی و عیدی ماه مبارک می‌روند.

آل‌كثير: شایان ذکر است برای عرب های  خوزستان عید فطر از جمله عید های با شکوه معنوی این مردم به حساب می آید. در شب 15 رمضان قدم زدن در شهرهای جنوبی خوزستان شما را با ترنم صدای فریاد و شادی کودکان معصوم همراه می‌کند که فضا را پر از عطر عرفان و مهر و محبت رمضانی می‌کند. اجرای مراسم گرگیعان با شعارهای مختلفی همچون نام آن در بین عرب‌های مسلمان همراه است. برای نمونه بچه‌های کویتی با شعار "قرقیعان و قرقیعان بین اقصیر و رمضان" و بچه‌های اماراتی با شعارهای "انطونه حق الله یرضی علیکم الله" (حق خداوند را بدهید خداوند از شما راضی باشد) و دیگر بچه‌های حوزه خلیج فارس با شعار "عطونا الله یعدیکم بیت مکه یودیکم" (به ما عیدی بدهید که خدا عیدی سفر مکه به شما بدهد) به کوچه‌ها روانه می‌شوند.

او گفت:در این میان بچه‌های عرب خوزستانی نیز با شعارهای مخصوص به خود درب هر خانه فریاد زنان می‌گویند: "ماجینه یا ماجینه حل الکیس و انطینا" و با شعار و فریاد به آدم‌های بالای پشت بام می‌گویند: "یا اهل سطوح  تنطونه لو نروح" (ای افرادی که اون بالا و پشت بوم ایستاده‌اید به ما عیدی می‌دهید یا برویم؟) و هم‌چنین شعارهایی دیگر که پسرها فریاد زنان گویند: "گرگیعان و گرگیعان" و دخترها در جواب می‌گویند: "الله یندیکم رضعان و گرگیعان و گرگیعان الله ایخلی اولیدکم" (خدا پسر شما را نگه دارد) منظور کوچک‌ترین فرزند خانه است و اگر به فرض اسم او احمد باشد می‌گویند: "خدا کوچیکه رو حفظ کنه آمین به حرمت خدا آمین. خدایا حمودی". "حمودی" در زبان عربی به مصغر شده "محمد" می‌گویند رو حفظش کن و در مقابل صاحبان‌خانه‌ها به آنان باسورک (بادام شور) و شیرینی و عیدی می‌دهند. این مراسم تا پاسی از شب ادامه دارد و با خاموش شدن گنجشک‌های معصوم و کوچک که همان دختر و پسرهای کوچک خوزستانی هستند مراسم گرگیعان نیز تا رمضان دیگر خاموش می‌شود.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb