ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مردم انزلي، شهر دريا‌، ساحل و باران‌، آنجا که خداوند انواع نعمت‌هايش را به آن ارزاني داشته همچون ساير مسلمانان جهان و ايران خود را براي شرکت در ميهماني خداوند آماده مي‌کنند .
مساجد و بقاع متبرکه اين شهرستان غبار‌روبي و براي نيايش به درگاه احديت آماده شده است‌.
بانوان از چندي پيش خانه‌تکاني خود را به پايان رسانده‌اند تا در ماه مبارک رمضان خانه از پاکيزگي و نظم کافي براي نماز‌، روزه و نيايش برخور‌دار باشد‌.
در گذشته آيين‌هاي ويژه اين ماه با آداب بيشتري همراه بود، ولي امروزه بسياري از اين آ‌يين‌ها شکل عوض کرده و يا به کل محو شده است‌.
به گفته سالخوردگان، قبل از جنگ جهاني دوم که عموم مردم به ساعت دسترسي نداشتند، راهبان‌ها و دهبان‌ها با شليک تفنگ‌، اوقات شرعي مردم مشغول به کار در مزارع و اطراف شهر را تعيين مي‌کردند‌.
همچنين حمام‌هاي شهر مجهز به سوت‌هايي بودند که همانند معادل روسي به آن «سيستپ» مي‌گفتند و به صدا در آمدن اين سوت‌ها زمان مغرب و سحر را به مردم يادآوري مي‌کرد‌.
مومنان متمول در کنار تهيه آذوقه مورد مصرف اين ماه براي خانواده خويش‌، مستمندان را نيز فراموش نمي‌کردند و کيسه‌اي از اين اقلام به در خانه‌هاي فقرا پيشکش مي‌فرستادند‌.
رسم زيباي توزيع غذا که بيشتر شامل آش‌، فرني‌، حلوا و شعله زرد مي‌شد نيز در آن هنگام متداول بود که خوشبختانه هنوز هم رايج است‌.
آنها که توان مالي خوبي داشتند سفره رمضان را وسيع‌تر از ديگر ايام سال مي‌گشودند و مومنان را نيز در طعام خود شريک مي‌کردند‌.
در مساجد شب‌ها تا سحر روي مردم باز بود و بسياري تا سحر در مسجد مي‌ماندند و اوقات خود را با نماز و نيايش مي‌گذراندند‌.
محمد سلطاني از استادان قرآن بندرانزلي به ياد مي‌آورد که شب‌هاي رمضان قاريان جوان که صوت خوبي داشتند قرآن به دست از اين مسجد به آن مسجد مي‌رفتند و قرآن را با صوت تلاوت مي‌کردند‌.
جلسات قرآن و مساله‌گويي در شب‌هاي رمضان در بسياري از خانه‌هاي شهر برپا بود و مردم با شور و شوق در اين جلسات شرکت مي‌کردند‌.
اکنون نيز در ماه مبارک بسياري از منازل براي بهره‌مندي بيشتر از فوايد معنوي اين ماه در منازل خود جلسات مذهبي برگزار مي‌کنند که اغلب توسط بانوان و براي همين قشر تشکيل مي‌شود‌.
در قديم فروشندگان دوره‌گرد در کوچه‌ها آش و عدسي و کشتا ( نوعي نان محلي تهيه شده از آرد برنج ) و غيره براي افطار روزه‌داران به فروش مي‌رساندند‌.
برخي آيين‌هاي ديگر مانند کشتي گيله‌مردي نيز در اين ماه از رونق خاصي برخوردار بود، به ويژه اگر رمضان به تابستان مي‌افتاد‌، امروزه اين رسم نيز تبديل به برگزاري مسابقات فوتسال رمضان شده است‌.
اما يکي از معدود رسم‌هايي که هنوز از قديم باقي مانده تهيه نوعي شيريني ويژه ماه رمضان به نام رشته خشکار است.
از چند روز مانده به رمضان مغازه‌هاي بسياري براي تهيه اين شيريني پرطرفدار ماه مبارک آماده مي‌شوند .
رشته و خشکار از آرد برنج‌، شکر‌، مغز گردو و جوز سابيده تهيه مي‌گردد .
آرد برنج را با افزودن آب تبديل به خمير رقيقي مي‌کنند که با يک قيف فلزي داراي منافذ ريز بر سيني فلزي که بر اجاق نهاده شده به شکل توري ريخته مي‌شود‌.
اگر مخلوطي از گردوي سابيده شده‌، شکر‌، دارچين و کمي جوز در آن ريخته شود به آن خشکار و اگر بدون اين مخلفات باشد‌، رشته مي‌گويند‌.
اين شيريني که به شکل نيم استوانه به فروش مي‌رسد بايد در روغن سرخ شده و درون شيره شکر زده و سپس مصرف شود‌.
غذاي اصلي افطار فرني‌، شامي لپه‌، زولبيا باميه‌، آش کشک‌، نان و پنير و سبزي بود که اکنون نيز مصرف مي‌شود‌.
در قديم سرو سحري را جدي مي‌گرفتند و اغلب پس از سحر به نماز و عبادت مشغول مي‌شدند‌.
يکي از خوراکي‌هاي ويژه سحر در قديم سرو کته با شکر سياه مازندران و کره محلي بود که با ماست محلي سرو مي‌شد‌.
در ماه رمضان دل‌ها نيز از کدورت پاک مي‌شد و کساني که با هم قهر بودند کينه‌ها را کنار مي‌گذاشتند و براي صله رحم و افطار واکوني به ديدار اقوام و دوستان مي‌رفتند‌.
رمضان با تمام آداب و رسوم و آيين‌‌هايش در اصل ماه سعي و تلاش‌، ماه قرابت با خداوند و ماهي است که در آن بايد خود را از حرص و آز‌،‌کينه و دشمني‌، بدي و پليدي رهانيد‌.
رمضان فرصتي است براي تازه شدن‌، پيرايش و تجديد پيمان با خداوندي که از ما به ما نزديک‌تر است ولي ما از او غافليم‌.