S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

ماه رمضان در تركیه و در میان مسلمانان این كشور از اهمیت خاصی برخوردار است و با فرارسیدن این ماه مبارك مردم مسلمان تركیه همگام با سایر مسلمانان جهان با شور و شعف به استقبال این ماه پربركت می‌روند‌. مسلمانان تركیه معتقدند كه ماه رمضان بركت و خیر را در سفره‌های آنان افزایش می‌دهد حتی اگر در بدترین شرایط اقتصادی باشند و خداوند به یمن و بركت این ماه عزیز درهای خیر و نعمت خود را به روی بندگانش می‌گشاید. آغاز ماه مبارك رمضان در تركیه بسیار شاخص و مورد توجه است و حتی غیرمسلمانان نیز با این مسأله به خوبی آشنا هستند. شهر استانبول كه در گذشته مركز خلافت عثمانی بوده، میراث اسلامی بسیاری را از آن دوران در خود جای داده است و این شهر حاصل آدابی در خصوص این ماه است كه مستقیماً از دوره عثمانیان به جا مانده است. مسلمانان در تركیه قبل از شروع ماه رمضان به تزئین خیابان‌ها و مساجد می‌پردازند و با چراغانی و الوان كردن مساجد و گذرها، آمدن ماه رمضان را به یكدیگر تبریك می‌گویند.

بازار عطارین كه یكی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای قدیمی تجاری در كلان‌شهر استانبول است، در ایام ماه رمضان ازدحام شدیدی جهت خرید و فروش در آن به چشم می‌خورد و مسلمانان به خرید مایحتاج این ماه به‌ویژه انواع شیرینی‌ها و غذاهای مخصوص این ماه اقدام می‌كنند. شیرینی‌های تركیه از تنوع بسیاری برخوردار است و بالغ بر سی‌ و شش نوع شیرینی و پیراشكی است كه اصطلاحاً به آنها «pasta borek» می‌گویند كه باقلوای خاص تركیه نیز در زمره این شیرینی‌ها جا دارد. سفره‌های افطاری مسلمانان این كشور شامل زیتون، پنیر، خرما، باقلوا و انواع سوپ و آش است كه به آن «چوربا» گفته می‌شود كه از تنوع خاصی نیز برخوردار هستند. برخی از این چورباها از دوران عثمانی به جا مانده است. طی ایام ماه مبارك رمضان در برخی از شهرهای تركیه چادرها و خیمه‌هایی در میادین و اماكن عمومی به منظور افطاری دادن برپاست تا كسانی را كه هنگام افطاری در منزل نیستند یا در حال رانندگی‌اند افطاری دهند. این سفره‌های افطاری از سوی شوراهای خیریه یا افراد خیر و در برخی موارد از سوی شهرداری - بلدیه- گسترانیده می‌شود و بیشتر در دو شهر آنكارا و استانبول مورد توجه قرار می‌گیرد. ماه رمضان در تركیه در عین تقدس و محترم بودن برای غیرمسلمانان هیچ محظوریتی از نظر خوردن و آشامیدن ایجاد نمی‌كند و حتی مسلمانان در این زمینه كاملاً مختار هستند. لذا پایبندی به احكام شرعی از جمله روزه امری قلبی و ایمانی است كه هیچ فشار اجتماعی- سیاسی آن را بر فرد تحمیل نمی‌كند.

مساجد در این ماه از ازدحام بیشتری نسبت به ماه‌های دیگر برخوردار است، به‌ویژه مساجد بزرگ و معروف كه مسلمانان تركیه از هرجا سعی می‌كنند به آنجا بیایند و نماز را در این مساجد باشكوه به جماعت بجای آورند، به‌خصوص نماز تراویح كه مخصوص اهل سنت است و مردم تركیه ترجیح می‌دهند آن را با جماعت اقامه كنند تا از فیض بیشتری در ماه مبارك رمضان بهره‌مند شوند. هنگام سحر علاوه بر بانگ مناجات مساجد براساس عادتی دیرینه و قدیمی سحرخوان به خیابان‌ها و كوچه‌ها آمده و برای بیدار كردن مسلمانان جهت خوردن سحری و اقامه نماز آواز سر می‌دهد و بعد از اقامه نماز صبح مسلمانان به قرائت قرآن می‌پردازند. قرائت و بعضاً تفسیر قرآن در این ماه در مساجد پرشمار تركیه بسیار رواج دارد و یك عادت بسیار زیبا اینكه كسانی كه به مساجد می‌آیند یا سر سفره‌های افطاری و سحری می‌نشینند همواره خود را با عطر كه به آن كلونیا می‌گویند معطر می‌كنند و در تمامی مراسم و اعیاد به‌ویژه اعیاد اسلامی مانند عید قربان و عید فطر این سنت پسندیده اجرا می‌شود. در این ماه برخی از شبكه‌های تلویزیونی تركیه نیز با تدارك دیدن برنامه‌های خاص به استقبال این ماه عزیز می‌روند و اقدام به پخش برنامه‌های احكام و سریال‌های اسلامی قبل از افطار و هنگام سحر می‌كنند و قرائت قرآن و برنامه‌های تواشیح نیز از این شبكه‌ها در طی این ماه پخش می‌شود. با شروع ماه مبارك رمضان در استانبول نمایشگاه بزرگی از كتاب‌های اسلامی نیز برگزار می‌شود كه تا پایان ماه رمضان ادامه دارد و در آن به ارائه كتاب‌های دینی می‌پردازند. فعالیت‌های این نمایشگاه هر روز پس از نماز مغرب آغاز می‌شود و روزانه هزاران نفر از آن دیدن می‌كنند. در یك سوی نمایشگاه مكانی برای افطاری یا غذاهای پس از افطاری وجود دارد. در محوطه بیرونی نمایشگاه برخی مردم تولیدات دستی و كارهای هنری و برخی محصولات غذایی خود را به فروش می‌رسانند، مانند تابلوهای خطاطی اسلامی، تصاویر اسلامی، كتاب‌های دینی، عطرها و شیرینی‌های مخصوص. برنامه دیگر در ماه مبارك رمضان به نمایش گذاشتن «خرقه شریف» است كه در استانبول واقع است. این خرقه منسوب به نبی مكرم اسلام(ص) است كه سلطان سلیم عثمانی هنگام فتح مصر از آخرین خلیفه عباسی دریافت كرد و آن را به همراه واگذاری منصب خلافت به سلطان عثمانی از حجاز به استانبول منتقل كرد و سلطان عبد‌الحمید دوم با تأسیس مسجدی در سال 1853 میلادی صندوقچه‌ خرقه شریف را در آن نگهداری كرد. نمایش خرقه شریف بسیار مورد توجه مردم تركیه است و از اقصی نقاط این كشور برای دیدن آن به استانبول مسافرت می‌كنند. آخر ماه مبارك رمضان كه در واقع عید سعید فطر است در تركیه بسیار مورد توجه است و پس از عید قربان دومین عید رسمی تركیه است و به مدت سه روز كشور تعطیل رسمی است. عید فطر را در تركیه عید رمضان می‌گویند و به دلیل مصرف زیاد شیرینی و آب‌نبات در این روز به خصوص برای هدیه دادن به كودكان به شكر بایرامی (عید شكر) معروف است. در عید فطر زیارت اهل قبور، پوشیدن لباس‌های نو، دید و بازدید خویشان و دوستان و آشنایان مرسوم می‌باشد. نماز عید فطر نیز با شكوه تمام و با حضور برخی سران سیاسی و دولتی تركیه در مساجد سراسر كشور برگزار می‌شود.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb