S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 


خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: مسلمانان سودان همچون مسلمانان دیگر کشورهای اسلامی عید فطر را به عنوان بزرگترین اعیاد دینی خود قلمداد می کنند، از این رو با برگزاری آداب و رسوم خاص این ایام به استقبال عید فطر رفته و ضمن تبریک به یکدیگر، اختلافات خود را کنار می گذارند.

عید فطر در سودان همچون دیگر کشورهای جهان اسلام با تبریک و تهنیت و خوشحالی عید سعید فطر همراه است که آنها عید فطر و عید قربان را به عنوان بزرگترین اعیاد خود گرامی می دارند، از این رو از نیمه های ماه مبارک رمضان به استقبال عید سعید فطر می روند .

حداقل دو روز پیش از فرارسیدن عید فطر زنان خانه دار به نظافت منزل و کوچه ها می پردازند و از اواخر ماه رمضان به منظور خرید لوازم عید و هدیه به خانواده به بازارها برای خرید می روند تا بتوانند مواد لازم برای تهیه غذاها و خوراکیهای عید فطر را آماده کنند. با نزدیک شدن به اواخر ماه رمضان خرید لباسهای عید برای کودکان افزایش چشمگیری می یابد و فروشندگان خانواده ها را برای خرید لباس عید برای کودکان تشویق می کنند .

زنان خانه دار پیش از نماز عید سعید فطر کیک، شیرینی و حلواهای خاص این روز را آماده کرده اند و در خیابانها و کوچه های سودان میان مسلمانان توزیع می کنند. به طوری که این روز را نمایشگاه شیرینیهای مختلف می خوانند. شب عید فطر خیابانهای سودان مملو از حضور مردان، کودکان و جوانان است .

مسلمانان سودان پس از اینکه آنها نماز عید فطر را در میادین نزدیک مساجد و خیابانها اقامه کردند، خطبه عید را گوش می دهند . سپس در روستاها همه مردان به همراه زنان و کودکان به خانه بزرگ خانواده و سپس به عیادات بیماران وسالمندان می روند . در شهرها نیز روز اول را در دیدار با همسایه ها و آشناها سپری می کنند. اما برخی از آنها نیز تعطیلات عید را با دوستان و آشناهای خود به اماکن دیدنی، باغها و پارکها می روند .

در همه خانه ها مقابل افراد باز است و صاحبخانه انتظار میهمان را می کشد و پس از اینکه به خانه او آمدند، به آنها تبریک و تهنیت می گوید. این زمان فرصتی برای تسامح و از بین بردن اختلافات به شمار می رود که مسئله جدیدی نیست و از ایام گذشته میان همه مسلمانان وجود داشته است که با حلول ماه مبارک رمضان اختلافات و کینه های خود را کنار می گذارند.

در این روز بزرگان، عموها، داییها و یا پدران پولی به عنوان عیدی به فرزندان کوچک می دهند یا برای آنها شیرینی و یا اسباب بازی می خرند. عید مظهر سرور و خوشحالی کودکان به شمار می رود و آنها علاوه بر اینکه لباسهای جدید می پوشند، اسباب بازیهای جدیدی را به عنوان عیدی دریافت می کنند.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb