S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: مسلمانان یمن در عید سعید فطر به عنوان بزرگترین عید مسلمانان دارای آداب و رسومی هستند، به گونه ای که هر کدام سعی در زنده نگهداشتن آداب دیرینه نیاکان خود دارند، از این رو این عادات در شهرها با روستاهای این کشور متفاوت است.

مسلمانان یمن در عید سعید فطر دارای آداب و رسوم خاصی هستند که از استانی به استان دیگر متفاوت است. با توجه به اینکه عید سعید فطر از بزرگترین اعیاد مسلمانان جهان به شمار می رود، مسلمانان این کشور در این ایام عاداتی دارند که در عید قربان ندارند. به گونه ای که روستاها نیز با توجه به شرایط خاص خود آداب و رسوم خاص خود را دارند.

آداب و رسوم یمنی ها در عید فطر همزمان با دهه آخر ماه رمضان آغاز می شود. کودکان به همراه بزرگان به جمع آوری هیزم اقدام می کنند تا به صورت دسته های بزرگی جمع شوند و شب عید آنها را آتش می زنند و فرا رسیدن عید سعید فطر را جشن می گیرند.

در عید سعید فطر مردان لباسهای جدیدی برای همه افراد خانواده خریداری می کنند. زنان خانه دار نیز در روستاها و یا شهرها در شب عید به تهیه و آماده کردن برخی غذاها می پردازند تا در صبح عید برای مهمانان خود آماده باشد. انواع شیرینی ها در این ایام از گردو، بادام، فندق، کیک که در صبح با خرما، شیر عسل یا تکه ای نان محلی خورده می شود. غذای روز عید فطر در یمن نیز طبخ سیب زمینی با کمی گوشت، برنج و تخم مرغ است، می باشد.

همه اعضای خانواده با فرا رسیدن عید فطر بهترین لباس خود را می پوشند، خود را آراسته و معطر می کنند و مردان به همراه کودکان به میادین و مساجد برای ادای نماز عید می روند و زنان نیز در خانه به آماده کردن خانه و غذاها مشغول می شوند.

مردان یمنی لباسهای محلی می پوشند که پیراهنی بلند است که تا پاهای آنها را می پوشاند و خنجرهایی که در داخل غلافهای مسی سبز یا طلایی رنگ تزئین شده است را با خود حمل می کنند. شال و کت و گاهی نیز عمامه از لباسهای خاص آنها به شمار می رود. اما زنان لباسهای معمولی می پوشند که شامل پالتو یا عبایی سیاه است و همچنین با حنا به ترسیم نقوشی خاص بر دستها و پاهای خود می پردازند.

در شهرهای یمن مسلمانان پس از نماز عید فطر به دیدن بزرگان خانواده، اقوام و آشنایان می روند، به یکدیگردست می دهند، همدیگر را در آغوش می گیرند و اختلافات را فراموش می کنند. بزرگ خانواده به زنان و کودکان مبلغی پول هدیه می دهد.

برخی از اهالی روستاهای یمن در این روز قربانی و گوشتهای آن را میان همسایگان، دوستان و اقوام توزیع می کنند. در مجالس روز عید در کنار یکدیگر جمع می شوند و حکایات مختلف را می خوانند. در این مجالس مردان بیشتر از زنان حضور دارند و با بزرگان خانواده به بررسی اوضاع و مسائل مختلف می پردازند. حکایات، قصه های تاریخی و لطیفه هایی به منظور یاد بود سالهای گذشته و پیشینیان می گویند.

اما برخی از مردم یمن در روز عید برای گردش به خارج از شهر می روند و برخی در دیگر در میادین بزرگ شهر جمع می شوند تا رقصهای محلی و بازیهای خاص این ایام را مشاهده کنند.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb