S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با وجودی که مسلمانان روسیه در یک جامعه غیر اسلامی زندگی می کنند و اختلاف عادات و رسوم میان مسلمانان و جامعه روسیه وجود دارد، اما مسلمانان این کشور با آزادی می توانند مناسک دینی خود به ویژه مراسم ماه مبارک رمضان را برگزار کنند.

مسلمانان روسیه در این کشور غیر اسلامی نیز مناسک دینی و آداب و رسوم خاص خود را در ماه مبارک رمضان برگزار می کنند و مانند دیگر مسلمانان جهان به استقبال این ماه می روند، چرا که این ماه را فرصتی برای ثبت دین و فرهنگ خود در جامعه روسیه می دانند.

در روسیه اقوام مختلف مسلمانی ساکن هستند که در ماه رمضان آداب و رسوم دینی خود را اجرا می کنند، این ماه جوی حاکی از ایمان را که به آنها کمک می کند تا بتوانند دین اسلام را به شکل صحیح توسعه و گسترش دهند ایجاد می کنند، حتی فرصتی برای مسلمان شدن غیر مسلمانان را نیز فراهم می کند.

در روسیه علاوه بر اینکه سفره های افطار گسترده می شود، نماز جماعت نیز با شکوه اقامه می شود. مساجد اصلی قرآن کریم را در طول ماه رمضان ختم می کنند. ادای نماز تراویح از مهمترین جنبه های عبادی آنها به شمار می رود که در افزایش وحدت و اتحاد مسلمانان تأثیر داشته و احساسات دینی و ایمنی آنها را ارتقا می دهد.

از عادات آنها این است که پس از افطار از قاریان قرآن دعوت کنند برای آنها قرآن بخوانند و مسائل قرآنی و دینی و بسیاری از مسائل مرتبط با قرآن را برای آنها تبیین می شود، به طوری که جذابیت آنها به گونه ای است که برخی از غیر مسلمانان نیز به این مسائل علاقمند شده و با دقت به بحث گوش می دهند.

سفره های خیریه که با همکاری شوراهای خیریه روسیه و دیپلماتهای کشورهای اسلامی گسترانده می شود، رابطه ای عمیق میان مسلمانان کشورهای اسلامی با اقلیت مسلمان ایجاد می کند که آنها نیز خود را با مسلمانان کشورهای اسلامی در کنار یکدیگر می بینند.

همچنین برنامه های تلویزیونی و رادیویی که در این ایام از روسیه پخش می شود، به احترام احساسات مسلمانان و ایام مبارک رمضان از پخش بسیاری صحنه ها و کلمات خودداری می کنند و از این طریق سعی در اعطای حقوق مسلمانان روسیه را دارند تا آنها بتوانند مناسبتهای دینی خود را انجام دهند.

این در حالی است که مسلمانان روسیه در ماه رمضان چون مسلمانان کشورهای دیگر در انجام عبادت، آداب و رسوم دینی، انجام فضایل، تسامح و بخشش دیگران از یکدیگر پیشی می گیرند. به گونه ای که تمام مساجد این کشور مملو از نمازگزارانی می شود که خود را برای نماز تراویح آماده می کنند به طوری که حتی در راهروهای مساجد و سالنها پر از نمازگزار می شود تا بتوانند سخنرانی خطیب مسجد را نیز بشنوند.

بیشتر جوانان مسلمانان در جلسات تبادل آرا و اندیشه درباره مسائل دینی و راههای تأثیرگذاری بر دیگران در زمینه آزادیهای دینی در روسیه مشارکت می کنند.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb