S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با وجودی که سوئیس یک کشور غیراسلامی است، اما اقلیت مسلمان این کشور با رؤیت هلال ماه مبارک رمضان ضمن تبریک به یکدیگر، این ماه را فرصتی برای وحدت و همبستگی خود دانسته و به احیای شبها و روزهای آن می پردازند.

مسلمانان سوئیس همچون مسلمانان کشورهای دیگر با رؤیت هلال ماه مبارک رمضان به یکدیگر تبریک و تهنیت می گویند و به احیای شبها و روزهای این ماه عظیم می پردازند.

آنها در این ماه سعی می کنند دور هم جمع شوند و بیشتر فعالیتهای دینی خود را به صورت دسته جمعی انجام دهند. چرا که این مسئله را در ماه مبارک رمضان ناشی از توازن نظام زندگی دانسته و سعی می کنند در ماه رمضان از آن بهره مند شوند.

مسلمانان در این کشور نماز جمعه، دیگر نمازهای یومیه و نماز تراویح را در مراکز اسلامی و مساجد اقامه می کنند و پس از آن به شنیدن خطبه های نماز می پردازند. بنابراین وحدت مسلمانان و بهره گیری از فضایل ماه مبارک رمضان از اهمیت به سزایی برخوردار است. از این رو اقلیت مسلمان سعی در گستردن سفره های رمضانی داشته و از گروههای مختلف اعم از استادان و علما دعوت می کنند، به صورت دسته جمعی افطار کنند، آنها سعی دارند تا برنامه های فرهنگی و دینی را با حضور این اساتید چون قرائت قرآن کریم، سخنرانیهای دینی، مذهبی و سروده های دینی نیز اجرا کنند.

اقلیت مسلمان سوئیس ماه رمضان را عاملی برای تزکیه نفس و تطهیر روح خود می دانند و از آن به عنوان ماهی برای همبستگی و همکاری یاد می کنند.

برخی از مهاجران می گویند که ماه رمضان باعث افزایش غربت میان آنها می شود چرا که یاد کشور اسلامی و خانواده های خود در میان آنها زنده می گردد. از این رو خانواده ها سعی می کنند تا وعده های افطاری و سحری را به صورت گروهی و دسته جمعی در سالنهای خاص، مراکز اسلامی و مساجد تناول کنند تا این همبستگی اجتماعی از احساس غربت آنها بکاهد.

سفیان طالب یکی از کارکنان بخش رسانه های گروهی اظهار داشت: به محض اینکه هلال ماه مبارک رمضان رؤیت شد، با من بسیار تماس می گیرند تا افطار را با آنها صرف کنم. چرا که در این ماه همه از دوستان و آشنایان خود دعوت می کنند که با آنها افطار کنند. از این رو بسیار سخت است که دعوت آنها را اجابت نکنی.

نورالدین منصور مهاجر مغربی که مدیر طرحهای شرکت ارتباطات بین المللی است می گوید: در سال اول بسیار احساس غربت می کردم، اما با گذشت زمان و همبستگی میان مسلمانان این کشور، این احساس کمرنگ شده است.

غذای اصلی اقلیت مسلمان سوئیس در ماه مبارک رمضان شامل خرما، شیر، آب میوه، چای، پنیر و نان است.

در ماه مبارک رمضان در این کشور فضایی روحانی و خاص ایجاد می شود و قاریانی که از مصر، ترکیه و دیگر کشورها، قرآن را برای دیگران تلاوت می کنند. حتی برخی از مبلغان نیز به این کشور اعزام می شوند تا مسلمانان را در شب زنده داری یاری کنند، اما طی سالهای اخیر حکومت سوئیس به ائمه اعزامی از کشورهای اسلامی ویزا نداده بود، از این رو مساجد در ماه مبارک رمضان نیاز شدیدی به ورود ائمه و وعاظ دارند تا شبهای ماه مبارک رمضان را زنده نگهداشته و از روزهای آن بهره برند.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb