S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسلمانان فیلیپین در ماه مبارک رمضان آداب و رسوم خاص و اصیلی دارند که آنها را از تاجرهای مسلمانی که اسلام را به این کشور آوردند، فرا گرفتند و اینک با گذشت زمان بسیار طولانی آن را حفظ کرده و با این نگاه بر هویت دینی و اسلامی خود تأکید می کنند.

با توجه به اینکه اسلام از طریق تجار مسلمان که حاملان تعالیم اسلام بودند به کشور فیلیپین وارد شد، آنها دارای آداب و رسوم خاص و اصیلی هستند که از همین تجار مسلمان فراگرفته اند و سعی دارند با رؤیت هلال ماه مبارک رمضان هویت اسلامی خود را حفظ و بر آن تأکید کنند.

از برجسته ترین عادات آنها تزئین مساجد و مفروش کردن مساجد است. چرا که آنها این ماه را ماه عبادت و تقرب به خداوند می دانند و اعتکاف و اقامه نماز از مهمترین مسائل آنان در این ایام به شمار می رود. آنها از مساجد به عنوان خانه ای برای عبادت و شناخت دیگر مسلمانان و دیدار با یکدیگر یاد می کنند.

اقامه نماز تراویح میان مسلمانان فیلیپین در ماه مبارک رمضان از اهمیت به سزایی برخودار است، به گونه ای که از فرزندان خود نیز می خواهند تا این نماز را به منظور اشاعه تعالیم دینی و پایبندی به آداب و رسوم اسلامی خود برگزار می کنند. مسلمانان در ماه مبارک رمضان به آموزش قرآن به فرزندان خود اقدام می کنند، به طوری که برخی از زنان و مردان خانواده قرآن را تلاوت می کنند و سپس برای بچه ها معانی آیات را گفته و آیات را برای آنها تفسیر می کنند.

آنچه که در این میان برای مسلمانان ارزش بسیاری دارد، ارائه خدمات اجتماعی به نیازمندان است، یعنی افراد غنی برای فقراء و مستضعفان سفره های رمضانی می گسترانند و صدقات خود را در ماه مبارک رمضان در نیمه های شب توزیع می کنند. ائمه مساجد در جمع آوری زکات فطریه به آنها کمک کرده و با شناختن افراد مستحق به آنها اعطا می کنند.

مهمترین مسئله میان مسلمانان فیلیپین مانند کشورهای اسلامی دیگر فراهم آوردن لوازم و ادوات خاص برای ماه مبارک رمضان است . چرا که آنها در این ایام آداب خاصی درباره سفره های خود دارند و سفره های افطار و سحری خود را با غذاهای مخصوصی تزئین می کنند . آنها غذاهای خاص محلی مانند " کاری کاری" که گوشت درست می شود، همچنین نوشیدنیهایی مانند شیر آمیخته با شکر، موز و بادام هندی دارند. حلواهایی شبه قطائف مصری و یا آب میوه های مختلف در این ایام رواج بسیاری دارد. شیرینی " الایام" از شیرینی هایی است که هم در زمان سحر و هم افطار خورده می شود.

کودکان نیز غذاهای خاص خود را پس از افطار می خورند. پیش از سحر کودکان لباسهایی با رنگها و تزیینات خاص می پوشند، سپس فانوس و یا چیزی شبیه آن در دست می گیرند و شروع به سحرخوانی می کنند، از مکانی به مکان دیگر رفته و مسلمانان را برای خوردن سحری در ماه مبارک رمضان بیدار می کنند. این کودکان آوازهای محلی می خوانند و با هر فرقه و مذهبی که هستند به مساجد نزدیک می شوند و از نمازگزاران با سرودها و آوازهای خود استقبال می کنند.

اما آنچه اهمیت دارد این است که ماه رمضان فرصتی برای تازه مسلمانان را فراهم می کند تا آنها در ایمان خود ثابت شوند. از این رو میلیونها مسلمان در فیلیپین به شنیدن سخنرانیهای دینی توجه می کنند و از ابتدای ماه رمضان این ایام فرصتی برای اسلام آوردن آنها به شمار می رود.

یکی از مسیحیانی که در فیلیپین مسلمانان شده بود، گفت: رمضان عاملی است تا بتوانم ایمان خود را تقویت و به اسلام گرایش پیدا کنم .عبادت روزه در اسلام با روزه در دین مسیحیت تفاوت دارد و بسیار سخت تر از مسیحیت است؛ اما روحانیت بیشتری دارد.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb