S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: در صدر اسلام از فانوس برای روشن شدن راه در شب استفاده می شد، پس از آن نیز به عنوان وسیله ای تزئینی در بیشتر کشورهای اسلامی مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه به عنوان یکی از ارکان جدانشدنی از ماه مبارک رمضان در برخی کشورها به ویژه مصر تبدیل شد، به گونه ای که امروز صنعت فانوس سازی رواج چشمگیری دارد که حتی به کشورهای غیر اسلامی نیز صادر می شود.

مسلمانان در صدر اسلام از فانوس برای روشن شدن راه و برای رفتن به مساجد و دیدار دوستان و نزدیکان خود استفاده می کردند . اما در مصر فانوسهای رمضانی از 5  ماه رمضان سال 358 برای اولین بار کارکرد دیگر خود را آغاز کرد. در این روز معزالدین الله فاطمی وارد قاهره شد و اهالی مصر با مشعل، فانوس و شعارهای تبریک و تهنیت به استقبال رفتند. از این زمان کارکرد اصلی فانوس پس از روشن کردن شب، وسیله تفریحی و سرگرمی در دولت فاطمی شد تا جائیکه کودکان در ماه رمضان در خیابانها و کوچه ها فانوسهایی را حمل می کردند و خواستار هدایایی چون انواع شیرینی ها می شدند که این سنت را نیز فاطمیها ابداع کردند. همچنین سحرخوانها نیز هنگام سحر فانوس را با خود می بردند تا اینکه فانوس از ابزار مرتبط با ماه مبارک رمضان و وسیله ای برای بازیهای کودکانه در این ماه قرار گرفت.

 

با توجه به اینکه استفاده از فانوس بسیار افزایش یافت، نیازمند صنعت فانوس سازی بود که این صنعت از عصر فاطمی آغاز شد و روندی حرفه ای و ابداعی شکل گرفت. به گونه ای که گروهی به صنعت فانوس سازی با شکلهای مختلف و تزئین و زیبایی آن روی آوردند .

البته فانوسها در آن دوران به شکل کنونی نبود، بلکه تا امروز تحولات و تغییرات زیادی پیدا کرده است. امروز با وجود وسایل مدرن و جدیدی که می توان از آن برای تزئین خیابانها و چراغانی و روشن کردن راهها در ماه مبارک رمضان استفاده کرد، اما همچنان فانوسها به عنوان سمبلهای رمضانی و به عنوان صنعتی قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اینک خیابانی در قاهره مصر وجود دارد که به خیابان فانوس سازان معروف است که آنها فعالیت ساخت فانوسهای رمضانی را انجام می دهند که به شهرها و کشورهای مختلف صادر می کنند.

همه فانوسها از ورقه ای ساخته می شوند که در آن نقشهای دقیق و رنگی به کار می رود . آنها دارای قبه ای هستند که بالاتر از خود فانوس است . این فانوسها دارای حلقه ای هستند که بتوانند بر چیزی آویزان شوند یا در دست قرار گیرند. این فانوسها دارای دری هستند که باز می شوند تا شمع در آن قرار گیرند؛ سپس قفل می شوند. شیشه این فانوسها رنگی است که بر روی آنها آیات و احادیث و حتی نوشته های تأثیرگذار نوشته می شود.

ساخت فانوس مراحل مختلفی دارد که باید دیوار، قبه، حلقه، شیشه آن ساخته شود. سپس رنگ کردن آنها است که در گذشته از قلم موهای دستی استفاده می شد و امروزه از شابلون استفاده می شود تا آنها را به رنگ و شکل دلخواه در آورند. در آنها از رنگهای بنفش، سفید، زرد، سیاه، قرمز، سبز و آبی استفاده می شود.

 

فانوسهای رمضانی در شکلها و اندازه های مختلفی است که هر کدام دارای اسمهای خاصی هستند. بر روی فانوسهای بزرگ نام سازنده آن ثبت می شود که به آنها پدر ستارگان یا پرنده خانواده گفته می شود. برخی از آنها که کوچک هستند، فانوس عادی گفته می شود. برخی از این فانوسها به شکل ستاره ای بزرگ هستند که دارای 12 ضلع می باشند و هر کدام از این فانوسها با توجه به سازنده، اندازه، شکل، رنگ نامهای متفاوتی دارند. حتی فانوسهایی به شکلهای مختلف دیگر اعم از هواپیما، بمب و دیگر علامتها و نمادهای خاصی ساخته می شوند که نوشته های روی آنها نشانه پیروزی، مخالفت با جنگ و یا فراخواندن به صلح است.

همچنین شکلهای جدیدی در ساخت فانوس وارد شده است که به کشورهای چین، تایوان نیز صادر می شود که برخی از آنها بسیار کوچک و از جنس پلاستیک هستند که تنها برای تزئین استفاده می شود و کارکرد دیگری ندارند. برخی از آنها نیز با باطری و لامپ کوچک یا بزرگ کار می کنند . برخی از آنها به شکل پرنده یا مسجد هستند تا کودکان را جذب کند . حتی برخی از آنها نوارهای کوچکی دارند که دعاهای رمضانی یا سروهای رمضانی و حتی سرودهای محلی را می خوانند. این امر اگر چه در جذب مشتری تأثیر فراوانی دارد، اما صنعت ملی فانوس سازی را با مشکل مواجه می کند و حالت اصلی زیبایی آن را که نشانه ابداعات ملت مصر در طول تاریخ به شمار می رود را از بین می برد.

 

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb