S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
آداب ورسوم ماه رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
30133617-804744
به گزارش «شيعه نيوز» ، ماه رمضان، ماه خداوند، ماه نزول قرآن و از شریف‌ترین ماه‌های سال است و در این ماه درهای آسمان و بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می‌شود و عبادت در یکی از شب‌های آن (شب قدر) بهتر از عبادت هزار ماه است.

رسول خدا (صلي الله عليه و آله) در خطبه شعبانیه خود درباره فضیلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: "ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه‌هاست؛ روزهایش بهترین روزها، شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است، بر مهمانی خداوند فرا خوانده شدید و از جمله اهل کرامت قرار گرفتید. در این ماه، نفس‌های شما تسبیح، خواب شما عبادت، عمل‌هایتان مقبول و دعاهایتان مستجاب است، پس با نیت‌ای درست و دلی پاکیزه،‌ پروردگارتان را بخوانید تا شما را برای روزه داشتن و تلاوت قرآن توفیق دهد. بدبخت کسی است که از آمرزش خدا در این ماه عظیم محروم گردد. با گرسنگی و تشنگی در این ماه، به یاد گرسنگی و تشنگی قیامت باشید."

آنگاه پیامبر اکرم وظیفه روزه‌داران را برشمرد و از صدقه بر فقیران، احترام به سالخوردگان، ترحم به کودکان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهربانی به یتیمان و نیز عبادت و سجده های طولانی، نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و فضیلت اطعام در این ماه سخن گفت و اما آنچه که بر جذابیت های معنوی و خیر و برکات این ماه افزوده است برگزاری مراسم سنتی مذهبی ماه مبارک رمضان در مناطق مختلف ایران اسلامی است که در نوع خود قابل توجه و نشان از علاقه مندی و توجه خاص اعتقادی مردم این مرز و بوم به ماه مبارک رمضان دارد.

دارالمومنین کاشان یکی از شهرستان های استان اصفهان است که در تمام مناسبت های مذهبی بویژه ماه های محرم ،صفر، ایام فاطمیه و ماه مبارک رمضان آداب ورسوم خاصی دارد که ریشه در فرهنگ غنی و اصیل اسلامی آنها دارد.

کاشان، شهرستانی است که در هر کدام از شهر و روستاهای آن در ماه مبارک رمضان جداگانه سنت های ویژه و آداب و رسوم خاصی اجرا می شود و شهر برزک یکی از این شهرها با برگزاری مراسم "جار رمضان" است.

مراسم "جار رمضان" در شهر برزک در آخرین روزهای ماه مبارک شعبان المعظم برگزار می شود.

در این مراسم که به همت شهرداری برزک پس از سالها فراموشی احیا شده است، به منظور استقبال از ماه مبارک رمضان چند نفر از چاووش خوانان برتر این شهر به همراه شهروندان این شهر طی مراسم خاصی با چاووش خوانی و حرکت در کوچه های شهر آمدن رمضان را جار می کنند و همگان را خبر می دهند که خود را برای استقبال از این ماه پرخیر و برکت آماده کنند.

شهر برزک، دره ای سرسبز است که چون نگینی سبز بر کوهستان می درخشد و با آنهمه زیبایی طبیعی ترا به کوچه های خیال می برد و اینهمه زیبایی وقتی که با چاشنی معنویت و شورغرفانی همراه شود گفتاری وصف ناپذیر و درکی لذت بخش دارد صدای چاووشان عشق که در کوچه باغهای برزک طنین انداز می شود تو را با خود به دنیای زلال و روشن عشق و عرفان می برد.

در این مراسم که با استقبال بالای شهروندان برزکی برگزار می شود، 10 نفر از چاووش خوانان برتر شهر برزک با عنوان " چاووشان عشق" اشعاری با مضامین ماه مبارک رمضان و وظایف مسلمانان در این ماه را همراه با نوای چاووشی و با زبان محلی قرائت می کنند.

چاووشان خوانان حرکت خود را از مسجد حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالي فرجه) شهر برزک آغاز کرده و با طی مسیر حدود 3 کیلومتری تا مسجد خانم النبیین(صلي الله عليه و آله) شهر حرکت خود را ادامه می دهند که در طول این مسیر جمعی از اهالی با شیرینی و شربت و دود کردن اسپند از کاروان جار رمضان استقبال می کنند.

تو آرام آرام که پا به پای چاووش خوانان و مردم خونگرم برزک در کوچه ها حرکت می کنی شعر و شعور و شوق شوق وجودت را تسخیر می کند و موسیقی محلی چاووش خوانی همراز و همصدا با صدای موزون آب جویبارها و چشمه سارهای شهر ترا با خود به اوج پاکی و صداقت می برد و در این لحظه است که بلور اشک نیز از این همه هیجان و توجه ناب و معنوی گونه هایت را خیس می کند و تو حس می کنی چقدر به خدا نزدیک شدی و ناخودآگاه زمزمه می کنی خدایا آیا من لیاقت دارم ورود به این ضیافت عظمی راه پیدا کنم و بر سفره ای میهمان شوم که تو میزبان با جود و سخاوت و آمرزنده ی آن هستی.

با اشعار ویژه چاووش خوان در معرفی عبد خطاکار و پیشمان ناخودآگاه راز و نیازی وصف ناپذیر را با خدا زمزمه می کنی:خدایا منم، همان بنده ای که در پیچ و خم کوچه های روزمرگی و بی توجهی زندگیم غفلت زده و بی توجه فقط ایستگاههای گناه را مرتب و مرتب سوار و پیاده شدم و تو با همه دهن کجی و بی معرفتیم مرا برای میهمانی خود دعوت کردی ضیافت عظیمی که به برکت و حرمت ورودش ابلیس را در بند کردی تا من بدانم باز بدنبال فرصتی استثنایی و ویژه هستی که مرا ببخشی و مرا می طلبی که تن در دریای استغار بشویم و پیراهن توبه بر تن کنم و بگویم خدایا نگذار من دوباره دستم را از دستد بیرون کشم.

حرکت با کاروان چاووش خوانان، کودکان و نوجوانان، جوانان و حتی خردسالان در آغوش مادران و دل سپردن به آهنگ زیبای اشعار آنها موسیقی حیات و شادابی معنوی خاصی را در جانت جاری می کند آنسان که تو فکر می کنی سبکبال شده ای و خدا اذن ورود را برایت به ماهی عظیم و میهمانی پربرکت صادر کرده است.

طی مسیر با چاووش خوانان تر غرق در خلصه معنوی و شادی طرب انگیز عرفانی می کند و ترا به محراب عبادت می برد تا با ترنج نور به معراج سعادت برساند.

اشعار پایانی، موسیقی سالم و روح انگیز معنوی مذهبی چاووش خوانان، تو را به خود می آورد که به پایان مراسم نزدیک می شوی، کاروان به مسجد خاتم النبیین(صلي الله عليه و آله) می رسد در این مکان مقدس نیز چاووش خوانان و شهروندان با دعا برای سلامتی همه مسلمانان در ماه مبارک رمضان و برداشت بهترین توشه های معنوی و مقدرات خیر در این ماه مراسم را پایان می دهند.

آری، برگزاری رسم و رسومات سنتی و آیینی که ریشه در فرهنگ اصیل اسلامی و مذهبی مردم این مرز وبوم دارد شادمانی معنوی را به تو هدیه می کند که با تار و پود وجودت تنیده می شود و فرش نورانی و صیقل داده وجودت را مفروش بال فرشتگانی می کند که حال و هوای معنوی تو را به آسمانیان هدیه می کنند و با افتخار از مناجات و راز و نیاز زمینیان خوشنودند که فرشیان شب و روز های پر فضیلت رمضان را نردبانی برای عروج خود به عرش کرده اند.

شهر برزک از سال های بسیار دور تاکنون از وجود عالمان فقیه اهل بیت (عليهم السلام) بهره ها برده است و به همین جهت سطح فرهنگ دینی و عمومی مردم مطلوب می باشد، وجود مضجع شریف امامزاده حضرت سراج الدین ابن موسی ابن جعفر (عليه السلام) در برزک، علماء بزرگواری همچون آیت الله نجفی ( شاگرد آیت الله میرزای شیرازی، صاحت فتوای تحریم تنباکو )، آیت الله سید رضا و سید احمد موسوی ، مرحوم ابوتراب و واعظ و ده ها عالم دیگر باعث شده است تا مردم به سوی طلب علم روی آورند و از سطح فرهنگ بالای مذهبی اعتقادی ویژه ای برخوردار باشند.

اکنون حضور صدها فارغ التحصیل و دانشجو در رشته های مختلف دانشگاهی وصدها تن طلاب علوم دینی و همچنین حوزه علمیه حضرت امام موسی کاظم (عليه السلام) مایه مباهات و افتخار این دیار است.

اقتصاد و معیشت مردم برزک از طریق گلاب گیری، زنبور داری، دامداری، باغداری، کشاورزی، قالی بافی و دیگر صنایع دستی می گذرد و بر اساس اطلاعات موجود 70 درصد پرورش گل و تولید گلاب شهرستان کاشان در بخش برزک انجام می شود.

مجموعاً در بخش برزک 920 هکتار از اراضی به پرورش گل محمدی اختصاص داده شده است که متوسط عملکرد گل محمدی در هر هکتار 3500 کیلوگرم می باشد.

شهر برزک با سابقه 5 هزار سال قبل در جنوب غربی کاشان و در دامنه کوه های سر به فلک کشیده ی کرکس واقع شده است که زیارتگاه امامزاده سراج الدین بن موسی بن جعفر، حمام دوره ی صفویه، آب انبار قاجاریه، آسیاب آبی قدیمی، تپه تاریخی قلعه، آبشار و رودخانه و جاده تفریحی توریستی سعدآباد، چشمه احمد آباد از جمله آثار تاریخی و دیدنی این شهر است.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb