S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
روایات رمضان

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


اهتمام به مساءله قضاى روزه و كفاره و انواع آنان ، به ويژه كفاره جمع ، به نوبه خود، اهميت روزه را بازگو مى كند. ولى برخى از جلوه هاى اهميت روزه عبارت اند از:
1. ريان درب ورودى مخصوص روزه دار
يكى از درهاى بهشت به نام ريان است و به روزه داران اختصاص دارد. هر در بهشت نامى دارد؛ مثلا: يكى از درهاى بهشت به نام مجاهدان در راه خداست و تنها جهادكنندگان در راه خدا از آن در وارد بهشت مى شوند. يكى ديگر از درهاى بهشت درى است كه انسانهاى روزه دار و صائمان از آن در، وارد بهشت مى شوند.
پيامبر اكرم (ص ) فرمود: در بهشت درى هست بنام ريان ، داخل نمى شوند به بهشت از آن در، مگر روزه داران (35).
اين مساءله نشان دهنده اهميت فوق العاده روزه است . در حديثى ديگر آمده است ؛ پيامبر اكرم (ص ) فرمودند: در بهشت درى است كه ريان نام دارد. در روز قيامت روزه داران از آن در، داخل بهشت مى گردند. كسى جز آنان حق ورود از آن در را ندارد، در آنجا گفته مى شود، كجايند روزه داران ؟ پس داخل شوند از آن در، وقتى كه نفر آخرى ، غير روزه دار بخواهد داخل شود، آن در بسته مى شود و كسى ديگر نمى تواند از آن داخل شود (36)
2. خواب روزه دار
خواب انسان روزه دار، عبادت محسوب مى شود؛ يعنى هنگامى كه روزه دار در خواب است ، طبق روال طبيعى نبايد در حال عبادت به حساب بيايد و به عنوان عابد محسوب شود، ولى روزه آن قدر در پيشگاه خدا مهم است كه حتى خواب آدم روزه دار عبادت به حساب مى آيد. پيامبر اكرم (ص ) فرمود: خواب آدم روزه دار عبادت است و تنفس او ثواب تسبيح دارد (37). همچنين پيامبر اكرم (ص ) فرمود: انسان روزه دار در حال عبادت است گر چه خواب باشد، در صورتى كه اهل غيبت نباشد و مسلمانى را غيبت نكند (38)، اين شرط كوچك خيلى مهم است .
رسول خدا (ص ) در خطبه آخر ماه شعبان فرمود: و هو شهر دعيتم فيه الى ضيافة الله و جعلتم فيه من اءهل كرامة الله اءنفاسكم فيه تسبيح و نومكم فيه عبادة و عملكم فيه مقبول و دعائكم فيه مستجاب فاسئلوا الله ربكم بيناة صادقة و قلوب طاهرة اءن يوفقكم لصيامه و تلاوة كتابه فان الشقى من حرم غفر ان الله فى هذا الشهر .
امام صادق (ع ) مى فرمايد: از وصاياى پيامبر (ع ) و به على (ع ) اين است : يا على ! سه چيز در دنيا براى مؤ من مايه خوشحالى و سرور است ؛ ملاقات برادران ايمانى و افطار روزه و بيدار شدن براى نماز شب .
همچنين پيامبر اكرم (ص ) فرمود: كسى كه در ماه رمضان روزه دار باشد و تمايلات جنسى و زبانش را از گناه و خود را از مردم آزارى باز دارد، خدا گناهان او را مى بخشايد و از جهنم آزاد مى سازد و در بهشت جايش مى دهد، شفاعت او را در حق اهل توحيد گر چه داراى گناهان فراوانى باشند، مى پذيرد. (39)
3. اهتمام اولياء الله به روزه
اهتمام و توجه اوليا و ائمه معصومين (ع ) براى روزه ، بيانگر مقام رفيع آن و درجه اهميت روزه ، مى باشد، در برخى از احاديث ذكر شده كه نيم از عمر پيامبر به روزه دارى گذشت .
اين مساءله ، اهميت روزه را مى فهماند. داود پيامبر، پدر سليمان همواره روزه داشت . وقتى كه عيسى مسيح به دنيا آمد، مريم در پاسخ كسانى كه اعتراض كردند و گفتند: يا مريم ! مادرت كه آدم درستى بود پس چگونه شد كه شما شوهر نرفته پسر به دنيا آوردى ، گفت : من روزه دار هستم .
4. روزه پاره وقت
يكى از جلوه هاى اهميت روزه در مكتب اسلام ، آن است كه در اسلام حتى به عنوان پاره وقت هم مى توان نيت روزه كرد.
امام صادق (ع ) فرمود: امير المومنين (ع ) هر گاه وارد منزل مى شد، مى فرمود: آيا غذا وجود دارد، اگر نيست من روزه مى گيرم ، در ادامه حديث آمده است اگر غذايى فراهم بود، مى آوردند در غير اين صورت امام روزه مى داشت . (40)
بعضى از صاحب نظران مى گويند اين حديث شايد مربوط به روزى باشد كه حضرت ، سحرى خورده يا اصلا آن روز غذا نخورده بود، لذا قصد روزه مستحبى مى كرد.
ولى به نظر من تعبير به كان اميرالمومنين ؛ يعنى سيره اميرالمومنين اين بود كه هر وقت به منزل مى آمد، مى فرمود: اگر غذا مهياست ، بياوريد وگرنه نيت روزه مى كنم ، چه بسا اين حضور بعداز ظهر بود يا قبل از ظهر، قبلا غذا خورده يا چيزى نخورده بود. حديث مطلق است ، عموميت دارد و فراگير است و در واقع به آدمى مى گويد: اگر يك ساعت هم به خاطر خدا غذا نخوردى ، ثواب روزه پاره وقت را خدا به تو عنايت مى كند؛ اين مساءله اهميت روزه را در نگرش اسلامى و در تفكر اهل بيت بازگو مى كند.
5. تضاعف پاداش ها
روزه باعث زياد شدن پاداش ساير اعمال نيك در اين ماه است . تضاعف ثواب بدين معناست كه اگر در حال روزه دارى يك عمل را در ماه مبارك رمضان انجام بدهى ، همان عمل را اگر در غير ماه مبارك رمضان هم انجام دهى ، پاداش ثواب آن دو عمل يكسان نيست . اين مساءله اهميت روزه دارى را مى رساند.
در احاديث آمده كه هر كس در ماه مبارك رمضان يك آيه از قرآن را تلاوت كند، برابر با يك ختم قرآن در غير ماه مبارك رمضان است . شما اگر در غير ماه مبارك رمضان يك ختم قرآن كنى چقدر ثواب دارد؟ در ماه رمضان با دهان روزه يك آيه را بخوانى ، به همان اندازه ، پاداش الهى دريافت مى دارى .
گر چه ، عمل صالح ، اگر طبق ديدگاه اسلام انجام پذيرد، تضاعف پاداش را حتى در غير ماه رمضان نيز در پى دارد، ولى همان اعمال حسنه ، در ماه رمضان حساب ديگرى خواهد داشت .
راوى مى گويد از امام صادق (ع ) شنيدم كه مى فرمود: (41) هنگامى كه مؤ من عمل خويش را نيكو انجام داد، خدا اعمال او را مضاعف مى گرداند و هر عمل نيكى را هفتصد برابر اجر و ثواب مرحمت مى فرمايد، و اين قول خداوند در قرآن است كه مى فرمايد: و خدا براى كسى كه بخواهد، اضافه تر و بيشتر از هفتصد برابر مى گرداند. پس اعمالتان را كه براى رسيدن به پاداش الهى انجام مى دهيد، نيكو به جاى آوريد.
عرض كردم چگونه اعمالمان را نيكو انجام دهيم ؟ امام فرمود: هر گاه نماز به جاى آوردى ركوع كن و سجده آن را درست انجام بده . هر وقت روزه گرفتى ، از تمام آنچه روزه را باطل مى كند، دورى كن . هر گاه حج و عمره به جاى آوردى ، از تمام آنچه در حال حج و عمره حرام است ، اجتناب كن . آنگاه امام (ع ) فرمود: هر عملى كه انجام مى دهى ، بايد نيكو و به دور از گناه و حرام باشد.
6. تجمع روزه داران
مسجد نشينى و روى آوردن به جماعت و انجام مراسم مختلف جمعى جهت انجام مناسك روزه ، در ماه مبارك رمضان از رونق خاصى برخوردار است و اين نوع از تجمع در اين ماه در پيشگاه خدا ارزش خاصى دارد.
امام باقر (ع ) همواره مى فرمود: جمعه هاى ماه رمضان را برترى و فضيلتى در پيشگاه خداست كه جمعه هاى غير ماه مبارك رمضان آن را دارا نيستند. همان گونه كه خود ماه مبارك بر ساير ماه ها برترى دارد (42)
اين نكته را نبايد از نظر دور داشت كه جلسات و تجمعات ماه رمضان هنگامى ارزش دارد كه جوانان را جذب خود كنند و زمينه هاى عرفانى را در آنان شكوفا سازد. پيامبر اكرم (ص ) فرمود: در محافل خود، جوانان را راه دهيد، حديث و فرهنگ اسلامى را به آنان بياموزيد؛ زيرا اينان صاحبان جوامع و مجالس آينده شمايند. (43)
7. روزه در كشتى نوح (ع )
وقتى نوح پيامبر، ياران را سوار كشتى كرد و كشتى روى آب قرار گرفت ، دستور داد تا همگان روزه دار باشند، با اينكه ماه رجب بود و او مى توانست دستور دهد تا همه نماز بخوانند، همه دعا بخوانند، همه به كارى مشغول شوند، ولى دستور داد تا روزه بدارند. (44) اين مساءله به نوبه خود اهميت روزه را به تصوير مى كشد.
8. فرشتگان حافظ و دعا كننده به روزه داران
برخى از فرشتگان از سوى پروردگار حكيم ، ماءموريت دارند تا در حق روزه داران دعا كنند. امام هشتم (ع ) فرمود: خدا ملائكه هايى بى شمار را برگماشت تا روزه داران را حراست نمايند و در حق مردان و زنان روزه دار دعا كنند (45).
پيامبر اكرم (ص ) فرمود: جبرئيل از قول پروردگار متعال به من گفت : فرشتگانى را كه براى دعا برگماشتم ، دعايشان را مستجاب خواهم كرد.
9. سپر از آتش
روزه ، ويژگى خاصى دارد؛ روزه مى تواند آدمى را از آزار آتش جهنم در امان نگه دارد؛ چنانكه رسول خدا (ص ) فرمودند: روزه سپرى است كه روزه دار را از آتش جهنم محافظت مى كند. امام على (ع ) چنين مى فرمايد: بر شما باد به روزه ماه رمضان ، زيرا روزه اين ماه سپرى است ، نگه دارنده از آتش جهنم (و يا قلعه ايست محكم كه انسان را از تمامى خطرات حفاظت مى نمايد) (46). پيامبر اكرم (ص ) مى فرمايد: يكى از آثار و ويژگى هاى خاص روزه آن است كه روزه دار را در برابر آتش سوزان جهنم حفظ مى نمايد. راز اصلى سپر بودن روزه را بايد در تاءثير گذارى آن در نفس روزه دار جست ؛ زيرا آن تاءثير است كه باعث حراست آدمى مى شود.
فخر رازى در تفسير لعلكم تتقون مى نويسد: از آيه فوق به دست مى آيد كه روزه ، تقوا را در آدمى تقويت مى كند. در حديث آمده است : ان الصوم يورث التقوى لما فيه من انكسار الشهوة و انقماح الهوى فانه يردع عن الاءشرار و البطر و الفواحش و لذات الدنيا و رياستها و ذالك لاءن الصوم يكسر البطن و الفرج لاءن ما يمنع النفس عن المعاصى لابد و ان يكون واجبا . (47)
آرى : كسى كه روزه مى گيرد و در برابر شهوتها ايستادگى مى كند، در برابر ساير اميال مقاومت خواهد كرد. در نتيجه اراده او در برابر خواسته هاى ناپسند نفس تقويت مى شود. اين تاءثير است كه وى را از آتش جهنم حفظ مى كند. اين عبادت آنان را در شمار تقوا پيشگان قرار مى دهد.
10. سيماى روزه در محشر
تجسم اعمال ، در قيامت به بهترين وجهى در پيش است و روزه در قيامت با زيباترين صورت مجسم مى گردد. پيامبر اكرم (ص ) فرمود: ماه مبارك در روز قيامت به نيكوترين شكل محشور مى شود.
ندا مى رسد: مردم ، آيا اين را مى شناسيد؟ اين ماه مبارك رمضان است . چه بسيارند كسانى كه با گرامى داشتن آن به سعادت رسيدند و چه بسيارند آنانكه به خاطر بى حرمتى بدان به شقاوت كشانده شدند. مؤ منان از او، حله هاى بهشتى مى گيرند و تعداد گرفتن حله ها به قدر احترام روزه است . (48)
11. موت روزه دار
اگر كسى در حال روزه بميرد، احترام ويژه اى در پيشگاه خدا دارد، پيامبر اكرم (ص ) فرمود: كسى كه در حال روزه از دنيا برود تا قيامت نام او به عنوان روزه دار ثبت مى گردد. (49)
برخى از ويژگى هاى روزه مستحبى
روزه ، اعم از واجب و مستحب ، در شروط اصلى از حيث مبطلات و... مشترك اند ولى هر كدام ويژگى هايى دارند كه در ديگرى به چشم نمى خورد، از جمله :
1. روزه مستحبى را به جهت اجابت درخواست و دعوت برادر ايمانى مى توان افطار كرد و پاداش روزه دارى ، به گونه اى مضاعف از سوى خدا اعطا مى گردد. (50)
2. روزه مستحبى ، در بسيارى از موارد نيازمند به اجازه ديگران است ، از جمله :
الف - روزه مستحبى همسر، نيازمند به اذان شوهر است .
ب - روزه مستحبى عبد، نيازمند به اذان مولا است .
ج - روزه مستحبى مهمان ، نيازمند به اجازه صاحب خانه است .
د - روزه مستحبى فرزند، نيازمند به اجازه والدين است .

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb