S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مسافران نوروزی بخوانند

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

jade


1- چنانچه شما يا بستگانتان ، دارويي را به صورت مرتب مصرف مي کنيد ، مطمئن شويد دارو را به حد نياز وتا پايان سفر در اختيار داريد .  چرا که بسياري از داروها مانند داروهاي ضد تشنج داروهاي بيماري هاي قلبي ، داروهاي ضد افسردگي و اختلالات رواني ، داروهاي ضد ديابت و چربي خون و برخي داروهاي مسکن و همچنين آنتي بيوتيک ها بايد مرتب مصرف شوند و قطع ناگهاني اين داروها ، بيمار را دچار ناراحتي خواهد کرد .

2- چنانچه ضمن حرکت اتومبيل ، قطار، کشتي يا هواپيما  ، دچار سرگيجه و حالت تهوع مي شويد ، بخاطر داشته باشيد با مصرف 1 يا 2 قرص 50 ميلي گرمي ديمن هيدرينات ، نيم ساعت قبل از شروع سفر و تکرار قرص هر 4 تا 6 ساعت يکبار در طي سفر مي توان عوارض ناشي از حرکت ، تهوع و سرگيجه را برطرف کرد . بايد توجه داشت که در طول 24 ساعت نبايد بيش از 8 قرص مصرف شود . در طي دوره مصرف دارو از رانندگي يا کار با ماشين آلات خطرناک خودداري نماييد.

3-چنانچه به کشورهاي عمارات متحده عربي ( دبي ، شارجه، ابوظبي ) سفر مي کنيد ، از همراه بردن داروهاي آرام بخش مانند داروهاي ديازپام ، اکزازپام ولورازپام و ... و دارو هاي مسکن کدئين دار( مانند استامينوفن کدئين ) و ترکيبات روان گردان جدا اجتناب نماييد. بر اساس قوانين اين کشور متهمين به حمل اين داروها با مجازات سنگيني مواجه خواهند بود.

4- جهت پيشگيري از گزش حشرات در محيط هاي گرم و مرطوب ، پشه بند و حشرکش هاي  خانگي ويا پماد دافع حشرات همراه داشته باشيد .

5- همرا داشتن جعبه کمک هاي اوليه خصوصا در مورد  خانواده هايي که فرزند خردسال دارند ، همچنين همراه داشتن شير خشک شير خوار ، داروهاي بدون نسخه مانند شربت تب بر ، قطره و يا شربت مولتي ويتامين و ديگر داروهايي که کودک در حال مصرف مي باشد در طي سفر ضروري است .

6- نحوه نگهداري داروها را از دکتر داروساز ، هنگام تحويل گرفتن دارو از داروخانه بپرسيد و هيچگاه داروهاي خود را در شيشه اتومبيلي که زير نور آفتاب پارک شده است و يا در شيشه عقب اتومبيل قرار ندهيد داروهاي پخچالي را در ظرفي مانند يخدان حمل نماييد.

 

نحوه پيشگيري از بروز مسموميت هاي دارويي ، شيميايي و غذايي :

1- کودکان 1 تا 6 ساله ، پر خطر ترين گروه سني از نظر بروز مسموميت هستند . داروهاي خود را در مقابل چشم کودکان نخوريد چرا که کودکان از رفتار بزرگسالان تقليد مي کنند و ممکن است دور از چشم والدين دارو هايي را به دهان ببرند .

2- بسياري از  داروها و محصولات خانگي مانند جوهر نمک، مواد شوينده و لک بر ، سموم حشره کش و جونده کش ( مانند مرگ موش )   تينر ، ضد يخ و بنزين و نفت مي توانند در صورت بلعيده شدن و تماس با پوست و چشم و يا در صورت تنفس ، سمي باشند .

3- نام داروهاي مصرفي  و ميزان مصرف آن را بخاطر بسپاريد و يا يادداشت کنيد تا دوز تکراري مصرف ننماييد .

4- کيف دستي ، ساک دستي و کيسه هاي نايلوني را دور از دسترس کودکان قرار دهيد ، ممکن است داخل آنها وسايلي باشد که توسط کودک بلعيده شود و يا کودک ضمن بازي آنها را روي سر خود کشيده و سبب خفگي وي شود .

5- هنگام بازي کودک در فضاي باز مراقب آنها باشيد تا توسط گلها و گياهان سمي ، مسموم نشوند . تماس پوست با برخي از اين گياهان و يا به دهان بردن آنها منجر به مسموميت کودکان مي شود .

6- در سفر از خوردن گيلها و قارچهاي خودرو اجتناب نماييد . زيرا تشخيص گياهان و قارچهاي سمي از انواع بي خطر بسيار مشکل است .

7- هيچگاه گياهان و قارچها را به دليل مصرف آنها توسط جانوران ، غير سمي تلقي نکنيد .

8- در هنگام مصرف دارو و يا استفاده از فرآورده هاي شيميايي حتما در نور کافي برچسب روي بسته بندي را مطالعه نموده سپس مصرف نماييد .استفاده از داروها و مواد شيمييايي در تاريکي  مي توانند خطرناک باشند .

9- در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده هآط شوينده و پاک کننده ، پنجره ها را باز کنيد تا هوا بخوبي در محيط جريان داشته باشد . از اختلاط مواد شيميايي مانند جوهر نمک و مواد سفيد کننده جدا خودداري کنيد بخار ها و گازهاي ناشي از اين اختلاط بسيار سمي و خفه کننده ميباشد .

10- هميشه پس از استفاده از مواد شيميايي سريعا درب آن را ببنديد . هيچ ظرف در بسته اي از دسترسي کودکان در امان نيست .

11- درصورتيکه کودک شما مادهاي غير خوراکي را بلعيد ، با مرکز اورژانس و يا مرکز اطلاع رساني داروها و سموم تماس بگيريد.

12- محصولات شيميايي و شوينده ، هميشه در ظرف اصلي آن نگهداري کنيد هيچگاه اين مواد را در ظرف مواد خوراکي ( مانند بطري نوشابه ) نگه داري نکنيد . اين عمل سبب خورده شدن اشتباهي اين مواد توسط کودکان مي شود .

13- جهت کاهش احتمال بروز مسموميت با گاز منواکسيد کربن ( که بي رنگ و بي بو و شديدا سمي است ) بايد يک سيستم تهويه هوا در محيط باشد دائما از سلامت و استاندار بودن دستگاهها ي گرمازا و وسايل غذاپزي اطمينان حاصل نماييد.

14- هيچگاه در داخل اتومبيل با موتور روشن در مدت هر چند کوتاه  نخوابيد اين کار سبب بروز مسموميت کشنده با منواکسيد کربن خواهد شد .همچنين از روشن کردن گاز پيکنيکي در داخل چادر و يا اتومبيل و يا در محيط بسته ديگري به منظور تامين گرما ، جدا خودداري نمائيد.

15- چنانچه در محيط بسته و داراي بخاري نفتي يا گازي حالت تهويه سرگيجه يا خواب آلودگي داشتيد . سريعا بقيه را در جريان بگذاريد و اگر مشکوک به مسموميت با منواکسيد کربن هستيد سريعا محيط را ترک کنيد هر شخصي که با گاز منواکسيد کربن در تماس بوده و داراي علائم ملايم تا متوسط است بايد فورا توسط پزشک معاينه شود . نوزادان و افراد مسن  زنان حامله افرادي که داراي علائم قلبي عروقي هستند  چنانچه با اين گاز در تماس باشند حتي در صورت نداشتن علامت حتما بايد توسط  پزشک معاينه شوند .

16- غذاهاي مسموم کننده ممکن است بو يا مزه ناخوشايندي نداشته باشند .با وجود اينکه اکثر مسموميت هاي غذايي معمولا ظرف 24 ساعت برطرف مي شوند ، اما بعضي از آنها مي توانند کشنده باشند .

17- رعايت ايمني غذايي مانع بروز مسموميت غذايي مي شود . ضمن سفر از حمل گوشت خام و تخم مرغ خام و فرآورده هاي لبني با ماندگاري کوتاه خودداري نماييد، چرا که سريعا فاسد مي شوند .

18- از خريد قوطي هاي کنسرو داراي برآمدگي، فرورفتگي و ةيا نشتي خودداري کنيد و مطمئن شويد که درپوش آنها شکسته نشده باشد. اگر فرآورده اي ظاهر و يا بوي ناخوشايندي داشت به هيچ عنوان آن را نچشيد .

19 در طي سفر براي حمل مواد غذايي فاسد شدني ، از يخدان مناسب استفاده کنيد .

20 هرگز غذاهاي پخته شده را بيش از دو ساعت (اگر هواي اتاق گرم مي باشد ، بيش از يک ساعت ) در دماي محيط رها نکنيد . براي دوباره  گرم کردن غذاها باقيمانده آنهارا تا 74 درجه سانتي گرادگرما دهيد  وهمچنين غذاهايي را که بيش از سه روز باقيمانده اند را مصرف نکنيد .

21- هميشه قبل از آماده کردن و يا خوردن غذا دستهايتان را با صابون بشوييد نوعي از اسهال ميکروبي در طي سفر و  به دليل عدم رعايت بهداشت قابل انتقال است .

22- بخاطر داشته باشيد دستهايتان را بعد از استفاده از سرويس هاي بهداشتي ، برداشتن گوشت خانم ، سيگار کشيدن ، دست زدن به حيوانات و دست زدن به زباله ها حتما بشوييد .

23- علائم و نشانه هاي برخي از مسموميت هاي غذايي با تاخير ظاهر مي شود . يعني ممکن است 12 تا 24 ساعت بهد از مصرف غذاي آلوده علائم در فرد مسموم بروز کند . علائم و نشانه هاي اين مسموميت ها شامل سردرد تب خستگي تهوع و استفراع اسهال آبکي شديد کم شدن آب بدن ضعف و شکم درد مي باشد .

24- بوتوليسم نوعي مسموميت غذايي کشنده است که در اثر مصرف کشک غير پاستوريزه غذاهاي کنسروي که قبل از مصرف حرارت کافي به آنها نرسيده و يا سوسيس و کالباس خام و آلوده بروز مي کند . علائم و نشانه هاي اين مسموميت با تاخير ( بعد از 12 تا 24 ساعت) ظاهر مي شود و شامل تاري ديد ، دوبيني ، افتادگي پلک فوقاني ،عدم توانايي حرکتي ، اختلال تکلم ، لکنت زبان ، سختي بلع خشکي و درد گلو مي باشد . مهترين اقدام درماني در اين مسموميت تجويز سريع ضد سم ( Anti toxin) در مرکز درماني مي باشد . در صورت عدم درمان ممکن است فرد مسموم در اثر فلج تنفسي فوت کند .

25- اگر در تهيه غذايي حرارت کمي بکار رفته باشد، ممکن است بوتولينيوم در آن ايجاد شود و سپس به هنگام مصرف مسموميت ايجاد کند.

26- در صورت وجود خون در مدفوع يا استفراغ ، تب یالا، از دست دادن مايعات بدن و يا در موارديکه علائم بيش از يک روز طول بکشد بايد حتما به پزشک مراجعه کرد . شدت نشانه ها و علائم مسموميت غذايي با توجه به سن ووضعيت سلامتي بدن متفاوت مي باشد اين علائم در سالمندان و نوزادان مي تواند خطرناک باشد دستور طلائي پيشگيري از مسموميت غذايي پختن غذا و خوردن آن در همان روز است .

اگر با موارد مسموميت برخورد کرديم چه بايد بکنيم ؟

1- در مسمسوميتهاي دارويي و شيميايي بايد بدانيم فرد مسموم چه نوع دارو ، چه مقدار از دارو ، چه موقع از روز و از په راهي دارو و سم را مصرف کرده ا ست .

2- اگر بيمار هوشيار بود با مرکز اطلاع رساني دارو ها و سموم تماس گرفته و در خصوص اقدامات بعدي سوال  نمايد .

3- اگر فرد مسموم هوشيار نبود ويا مواد اسيدي و قليايي و يا نفتي را بلعيده بود . از ايجاد استفراع در فرد مسموم  خودداري کنيد و سريعا مسموم را به نزديک ترين  مرکز درماني منتقل نماييد .

4- در مورد مسموميت با گازها خصوصا گاز منو اکسيد کربن بايد سريعا فرد را به فضاي باز ببريم و سپس به مرکز درماني برسانيم .

5- در صورت تماس پوست و چشم با مواد شيميايي ويا سوزاننده ، موضع را فورا با آب فراوان بشوئيد . و در اسرع وقت به پزشک مراجعه نماييد .

6- در صورت تماس پوست يا چشم با مواد اسيدي يا قليايي ، به هيچ وجه از مواد شيميايي براي خنثي سازي آنها استفاده نکنيد زيرا اين کار سبب بدترشدن و تشديد عوارض مي شود .

منبع: ستاد مرکزي اطلاع رساني داروها و سموم

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb