S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مسافران نوروزی بخوانند

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

janin

مامان،  سفرت بي‌خطر

با توجه به اين‌که در فصل تابستان هستيم، فکر سفر به شهرهاي مختلف در اغلب خانواده‌هاي ايراني، رواج پيدا مي‌كند. در اين بين تکليف خانم هاي باردار چيست؟ آيا مجاز هستند به مسافرت بروند يا نه؟ آيا سفر براي آنها و جنين داخل شکمشان مشکلي به وجود نمي‌آورد؟ اگر يک خانم باردار مجاز است به مسافرت برود ، چه کارهايي بايد انجام دهد تا سفر بي خطري داشته باشد؟

مطالعات نشان مي دهد، در صورتي که حاملگي بدون عارضه باشد، سفرکردن اثر مضري بر روي آن ندارد.

و توصيه مي‌شود قبل از مسافرت با پزشك يا ماما مشورت نماييد. چرا كه مسافرت‌هاي طولاني ممكن است خطراتي را براي شما در بر داشته باشد سعي كنيد برنامه مسافرتي خود را در سه ماهه ي دوم بارداري قرار دهيد(هفته 28-14 بارداري )، زيرا در سه ماهه اول و در سه ماهه سوم بارداري( از 28 هفتگي به بعد )، احتمال خطرات وعوارض حاملگي  بيشتر است.

شرايط خاصي که بايد براي مسافرت مورد توجه قرار گيرند عبارتند از : فشار خون بالا ، سابقه ي سقط جنين ، خونريزي و ديابت، كه حتماً با نظر پزشك يا ماما وبا توصيه‌هاي خاص و در موارد ضروري بايد باشد.

سفر هوايي:

سفر با هواپيما خطر خاصي ايجاد نمي کند به شرط اين که فشار هوا در داخل هواپيما کاملاً تنظيم شده باشد. مسافرت هوايي پس از ماه هشتم بارداري بايد با اجازه پزشک متخصص باشد و بايد حداقل هر دو ساعت يک بار قدم بزنيد. هرگز در هفته‌هاي آخر بارداري( از هفته 35 به بعد ) با هواپيما مسافرت نکنيد. شايد بيش‌ترين خطر سفر به خصوص در مسافرت‌هاي بين المللي، بروز مشکل در محلي است که امکانات کافي براي درمان وجود ندارد. يك نكته در مورد گيت‌هاي امنيتي كه در فرودگاه‌ها از آن عبور مي كنيم حاوي اشعه Xنيستند و جاي نگراني نيست فقط فلزياب هستند و چمدان‌ها از  مسير حاوي اشعهX عبور مي كنند. همچنين فشار داخل هواپيما تنظيم شده‌است و ضرري براي شما و جنين ندارد.

اتومبيل:

در طي مسافرت با اتومبيل، از کمربند ايمني آن استفاده کنيد. هيچ مدرکي وجود ندارد که نشان دهد اين کمربندها احتمال صدمه به جنين را افزايش مي دهند. در واقع عمده‌ترين علت مرگ جنين در تصادفات، مرگ مادر است. کمربند بايد در زير شکم و روي قسمت فوقاني ران ها قرار گيرد و تا جايي که ممکن است بايد چگونگي قرارگيري کمربند راحت باشد، کمربند شانه نيز بايد در ميان دو سينه قرار گيرد چنان‌چه مسيرهاي طولاني را با اتومبيل طي مي‌كنيد هر 2 ساعت يك بار از ماشين پياده شده و به مدت 10 دقيقه پاها را نرمش داده و چند قدم راه برويد.

قطار:

مطمئن‌ترين وسيله مسافرت براي مادران باردار قطار مي‌باشد به‌خصوص كه بعضي از قطار‌ها داراي پزشك نيز هستند كه در موارد خاص مي‌توان به پزشك مراجعه كرد. ترن‌هايي كه داراي كوپه‌هاي جداگانه‌اند و صندلي تاشو آنها  به‌صورت تخت‌خواب است جهت استراحت مادران باردار مناسب‌ترند.

 

مسافرت آرامش بخش و مفرح در طول بارداري:

1- بهتر است برنامه مسافرتي خود را در سه ماهه ي دوم بارداري قرار دهيد.

2- از نشستن به مدت طولاني خودداري کنيد و حداقل هر 2-1 ساعت يک بار قدم بزنيد و بدن خود را بکشيد. در هواپيما يا قطار هر چند کوتاه هم که شده است قدم بزنيد؛ زيرا حتي قدم زدن کوتاه مدت باعث بهبود جريان خون شده و از ورم پاها جلوگيري مي کند. در حين نشستن هم مرتب شست پاي خود را تكان دهيد , پا را خم و راست كنيد ,

3- آشاميدن در طول مسافرت بسيار مهم است بخصوص زماني كه با هواپيما مسافرت مي كنيد رطوبت هوا در طي مسافرت هوايي در حدود 15 تا 20 درصد نگهداشته مي شود ولي وضعيت مناسب حفظ رطوبت هوا بين 40 تا 60 درصد است. با كاهش رطوبت , رطوبت شما با تنفس كاهش مي يابد و اين امر مي تواند باعث كم آبي بدن مادر شود و كم آبي گاه خطر  زايمان زودرس را افزايش مي دهد. زنان باردار بايد طي مسافرت حداقل 2 ليوان آب در ساعت بنوشند.

4- از غذاي كم و سبك در حين مسافرت استفاده كنيد. غير از وعده هاي اصلي غذا ، ميان وعده هم مصرف کنيد.

5- کيفي شامل ساندويچ هاي کوچک، کشمش ، نان هاي سبوس دار و ميوه و سبزي‌هايي مثل سيب و هويج همراه خود داشته باشيد.

6- لباس گشاد و راحتي بپوشيد. همچنين کفش راحتي به پا کنيد.

7- همراه خود بالش کوچکي براي جلوگيري از کمردرد داشته باشيد.

8- حتماً يک کپي از گزارش هاي بارداري خود( که از پزشک يا ماماي خود دريافت کرده‌ايد ) با خود داشته باشيد.

9- قبل از مصرف هرگونه دارو يا آمپولي با پزشک خود مشورت کنيد.

مسافرت خوش بگذره

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb