S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مسافران نوروزی بخوانند

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

koodak_va_koodak


 گاهي اوقات بيرون رفتن از خانه همراه با اعضاي خانواده فاجعه و مصيبت است، بخصوص اگر بچه‌ها در ماشين شلوغ كنند. به نظر مي‌رسد كودكان اغلب براي نشان دادن آزاردهنده‌ترين رفتارهاي خود ماشين را انتخاب مي‌كنند. از غر زدن، شكايت كردن و جيغ زدن گرفته تا ننشستن در جاي خود و نبستن كمربند ايمني، جنگ و جدال، اذيت كردن يا به‌طور كلي زلزله و آتشپاره بودن.
اين رفتارها ممكن است بسيار خطرناك باشد و حواس پدر و مادر را هنگام رانندگي پرت كند و در نهايت منجر به تصادف يا حتي مرگ شود. بدرفتاري در ماشين خطر بزرگي در رانندگي محسوب مي‌شود.

از نظر كودكان سفر كردن با ماشين بسيار كسل‌كننده است و گويي تا ابد طول مي‌كشد، بخصوص اگر كاري براي انجام دادن نداشته باشند. بعضي از كودكان در سفرهاي كوتاه‌مدت، مثلا گردش در شهر، خوب هستند ولي در مسافرت‌هاي طولاني‌تر بسيار بدقلق مي‌شوند. بعضي ديگر هر بار سوار ماشين مي‌شوند بدقلقي و بدخلقي مي‌كنند، فرقي ندارد كه سفر كوتاه باشد يا طولاني.

مسافرت با بچه‌ها مي‌تواند مصيبت بار باشد تا حدي كه بيشتر والدين را به گفتن اين جمله وادار مي‌سازد كه «ديگر توبه كردم كه با شما به مسافرت بيايم». اما با طرح‌ريزي معقول و انديشمندانه اكثر مشكلات احتمالي كاهش مي‌يابد. انديشمندي و برنامه‌ريزي به طور شگفت‌انگيزي موجب پيشگيري از ملامت و خستگي مي‌شود. پيشنهاد‌هايي كه در زير آمده به شما كمك مي‌كند تا به كودك خود رفتارهاي درست و معقولانه در ماشين را آموزش دهيد.

براي بسياري از خانواده‌ها به طور كلي مسافرت با خودرو عذاب‌آور است. با اين كه نمي‌توان خوش گذشتن و لذتبخش بودن مسافرت را تضمين كرد، ولي غرزدن هم مشكل شما را حل نمي‌كند، اما بعضي از ايده‌هاي زير مي‌تواند تا حدود زيادي از مشكلات شما را كاهش دهد.

درباره سفر با كودك خود صحبت كنيد

از قبل برنامه‌هاي سفر را به بچه‌ها بگوييد، اين كه سفرتان چه مدت طول مي‌كشد، چه زماني به مقصد مي‌رسيد، بين راه چند عدد كيك خواهيد خورد و... نقشه‌اي همراه با مداد رنگي و يك قطب‌نما به بچه‌ها بدهيد تا بتوانند مسير سفر را دنبال كرده و آن را ثبت كنند.

قوانين و مقررات لازم را توضيح دهيد

قوانين محكمي براي خودرو تعيين كنيد، آنها را بنويسيد و در خودرو نگهداريد. وقتي انتظارات‌تان روشن، ساده و دقيق باشند، بچه‌ها اغلب به آنها عمل مي‌كنند. مثلا «علي، نبايد جيغ و فرياد كني و مدام از من بخواهي كه چيزي برايت بخرم، يادت مي‌ماند؟ من مي‌خواهم تا فروشگاه و از آنجا تا خانه درست و با احتياط رانندگي كنم. فهميدي؟»

خودتان را به جاي بچه‌هايتان بگذاريد

تصور كنيد كه مسافرت در نظر بچه‌ها چگونه است. مدتي پيش من در راهبندان كنار خانواده‌اي توقف كرده بودم كه مشخص بود براي گذراندن تعطيلات در حال سفر بودند. داخل خودروي آنها خيلي شلوغ بود. 2 كودك در صندلي عقب در حال گريه و زاري بودند و واقعا به نظر من حق داشتند.

اين دو كودك در كنار يك كارتن بزرگ به زور جا داده شده بودند، به طوري كه جايشان خيلي تنگ بود. وسايل سفر زير پايشان را كاملا پر كرده بود، به طوري كه قادر به دراز كردن پاهايشان نبودند. فكر مي‌كنم اگر من هم جاي آنها بودم، گريه و زاري مي‌كردم.

فضاي خالي را فراموش نكنيد

سعي كنيد تا آنجا كه ممكن است فضاي داخل خودرو خالي بماند. تا آنجا كه ممكن است همه اثاث را در صندوق‌عقب ماشين جاي دهيد. معمولا بيشتر از نياز خود اثاث بر نداريد. بچه‌هايي كه بين ساك‌ها و چمدان‌ها فشرده شده‌اند، حتما بدخلق مي‌شوند.

اثاث را بدون نظم و هدف روي هم‌ تلنبار نكنيد

اگر قرار است پيش از رسيدن به مقصد شب را در محلي توقف كنيد، آنچه را ممكن است در محل توقف مورد نياز باشد در يك كيف دستي جاي دهيد و در دسترس بگذاريد (از قبيل لباس راحتي، مسواك، ساعت زنگدار و چيزهايي شبيه آنها) براي يك شب توقف، باز كردن همه اثاث چه ضرورتي دارد؟ همچنين سعي كنيد آنچه در مسير ممكن است لازم شود، روي وسايل بگذاريد؛ يعني اشيايي مانند عينك آفتابي، دوربين عكاسي، كتاب راهنما يا نقشه و قرص سردرد، البته اگر براي شما جزو وسايل سفر باشد.

كودك خود را سرگرم كنيد

كمي پس از اين كه به راه افتاديد، كودك را به نحوي مشغول كنيد. با او صحبت كنيد، از او سوالاتي بكنيد و هرازگاه او را تحسين كنيد. اگر سفرتان طولاني است (بيش از يك ساعت)، هنگامي كه رفتار درستي از خود نشان مي‌دهد به او تنقلات بدهيد.

در سفرهاي طولاني به نحوي برنامه‌ريزي كنيد كه حين سفر هرچند ساعت يك بار كودك بتواند از ماشين بيرون بيايد و استراحتي بكند، به اطراف بدود، به توالت برود و كارهاي ديگري انجام دهد. در صورت مواجه شدن با هرگونه خرابكاري و شيطنت با توضيح دادن مشكل رفتاري به كودك و گوشزد كردن رفتار درست، به اين مساله رسيدگي كنيد.

اگر كودك‌ شروع به شيطنت كرد

در صورتي كه كودك شيطنت كرد، توجه او را به خود جلب كنيد، به آرامي ولي با قاطعيت به او بگوييد كه چه كار اشتباهي انجام داده است. «ستاره، برادرت را هل نده» و توضيح دهيد كه در عوض بايد چه كار كند. «سرجات بنشين و اگر مي‌خواهي كاري انجام بدهي، كتابت را در بياور و تماشا كن.»

با دادن تذكر و دستور قاطع، نسبت به مشكل رفتاري كودك واكنش مناسب نشان دهيد. اگر كودك همچنان به رفتار بد خود ادامه داد، به او دستور دهيد كه دست از كار زشت خود بردارد و به او هشدار دهيد كه اگر يك بار ديگر شيطنت كند، ماشين را نگه مي‌داريد.

سفر را جزيي از تعطيلات بدانيد

به سفر با چشم يك كار اجباري روزمره نگاه نكنيد. آيا در مسير شما يك آبشار، يك قصر تاريخي يا محل جالبي كه بتوانيد پس از مدتي در راه بودن در آنجا توقف كنيد وجود دارد؟ در شرايطي پر از تنش براي اين كه زود به مقصد برسيد تا بتوانيد منظره جالبي را ببينيد، وقتي با تصميم عاقلانه مي‌توانيد سفر را به قطعات كوتاه تقسيم كنيد و از آن لذت بيشتري ببريد، چه دليلي دارد كه با حداكثر سرعت رانندگي كنيد؟

چند نوار كاست يا سي دي با خود برداريد

نوار قصه يا موسيقي مي‌تواند براي مدتي بچه‌ها را سرگرم و ساكت كند. اما نوار به تعداد كافي برداريد تا مجبور نباشيد يك نوار را بارها و بارها گوش كنيد.

تعداد توقف‌هاي بين راه را زياد كنيد

بيشتر بچه‌ها وقتي بدانند بزودي توقفي در پيش است، يكي دو ساعت را براحتي در خودرو طاقت مي‌آورند. مسافرتي كه توقف‌هاي كوتاه و بسيار داشته باشد، راحت تر است.

چه فايده‌اي دارد كه زودتر اما خسته به مقصد برسيد و پس از رسيدن به مقصد نياز به يك روز استراحت كامل داشته باشيد تا خستگي سفر از تن شما بيرون رود؟ اين يك روز استراحت را مي‌توانيد بين سفر تقسيم كنيد بين راه كمي ورزش كنيد تا بچه‌ها هم مقداري انرژي مصرف كنند.

برنامه عادي كودك را مختل نكنيد

سفر خود را به نحوي ترتيب دهيد كه در صورت امكان بلافاصله پس از پايان غذا نباشد. اجازه دهيد كودك سر فرصت غذاي خود را ميل كند تا زود خسته و گرسنه نشود.

لباس‌هاي راحتي برداريد

سفر با خودرو، بسياري از بچه‌ها را خواب آلود مي‌كند. حتي بچه‌هاي بزرگ‌تر نيز از داشتن يك بالش و پتو لذت مي‌برند. لباس‌هاي راحتي به بچه‌ها بپوشانيد و بگذاريد ژاكت‌ها و كفش‌هايشان را درآورند. بچه‌هاي راحت، بچه‌هايي خوشحال‌تر هستند.

به همكاري او پاداش دهيد

براي كودك شرح دهيد اگر در ماشين رفتار خوبي داشته باشد، چه اتفاقي مي‌افتد. مثلا وقتي به مقصد مي‌رسيد به او يك پاداش يا جايزه كوچك مي‌دهيد. در ضمن بگوييد كه در صورت نقض قوانين با او چه رفتاري خواهيد داشت. شما بايد از قبل تصميم بگيريد كه چگونه با خرابكاري و شيطنت‌هاي كودك برخورد مناسبي داشته باشيد.

سفر خود را مرور كنيد

اگر كودك حين سفر رفتار خوبي داشته است، با توصيف رفتارش او را تحسين كنيد. به او پاداش دهيد. هر پاداشي را كه قبل از  سفر به كودك قول داده بوديد، به او بدهيد. گاهي اوقات مجبور هستيد يا لازم است كودك را همراه خود به مكان‌هايي ببريد و او بايد در صف بايستد يا در اتاق انتظار بانك يا دكتر بنشيند.

اين‌گونه وضعيت‌ها باعث بروز رفتارهاي نامناسب از كودك مي‌شود، بخصوص اگر لازم باشد كودك براي مدت طولاني يك جا بماند. كودكان در اين مواقع كسل مي‌شوند، مدام وول مي‌زنند و پيچ وتاب مي‌خورند و شلوغ بازي در مي‌آورند. براي انجام دادن كاري كه مدت زيادي طول مي‌كشد ، بهتر است كودك را نزد كسي بگذاريد. اما گاهي اوقات اين كار براي شما مقدور نيست. در اين صورت براي اين كه در چنين مواقعي از عهده كودك خود برآييد، به پيشنهاد زير توجه كنيد.

كودك را با چيزي مشغول كنيد

از كودك بپرسيد دوست دارد وقتي در انتظار است چه كاري انجام دهد، مي‌توانيد به او پيشنهاد كنيد مثلا ساكت بنشيند، با اسباب بازي‌هايش بازي كند، كتاب تماشا كند يا روي تكه‌اي كاغذ نقاشي كند.

در صورتي كه مي‌دانيد در جايي كه مي‌رويد وسايل مناسبي براي مشغول كردن كودك وجود ندارد، به او بگوييد چه اسباب بازي‌هايي مي‌تواند همراه خود بياورد. از كودك بخواهيد وسايلش را آماده كند.

پاداش‌هاي مناسبي انتخاب كنيد تا در صورت بروز هر رفتار خوبي از جانب كودك، به او بدهيد. از كودك سوال كنيد كه چه جايزه يا بازي يا پاداش كوچكي دوست دارد از شما بگيرد. كودك را به خاطر اين كه در ماشين رفتار خوبي داشته تحسين كنيد. اگر كودك در ماشين رفتار مناسبي داشت، او را تشويق و تحسين كنيد. سفرخوش بگذرد!

زمان مسافرت را با دقت انتخاب كنيد

خيلي‌ها مسافرت با خودرو را در شب ترجيح مي‌دهند. اما اين وقت را زماني براي مسافرت انتخاب مي‌كنيم كه بچه‌هايمان خيلي كوچك هستند. در اين صورت، بچه‌ها پس از بازي و شيطنت در سراسر روز و خستگي كامل آماده خواب هستند. آنها را در صندلي عقب خودرو مي‌خوابانيد و مسافرت خود را آغاز مي‌كنيد.

اگر چنين كاري برايتان مقدور باشد، بسيار مطلوب خواهد بود. البته، راننده هم قبل از رانندگي بايد به اندازه كافي استراحت كرده باشد ولي وقتي هم كه بچه‌ها خواب هستند و نمي‌توانند از خستگي، بيماري سفر و غيره دائم شكايت كنند يا مدام دستشويي بروند، امتيازي براي راننده محسوب مي‌شود. مسافرت شبانه براي كساني كه بچه‌هاي زير 5 سال دارند و ضمنا علاقه‌اي به چشم‌انداز‌ها و مناظر طبيعي بين راه ندارند، خيلي ايده‌آل است.

صابر محمدي‌

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb