S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
مسافران نوروزی بخوانند

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

gaza

 

تغذيه از مهم‌ترين عوامل مؤثر در سلامتي است. همه مي‌دانيم كه با تغذية صحيح و بهداشتي مي‌توان از بروز بسياري از بيماري‌ها پيشگيري كرد و از شدت ناتواني‌هاي جسمي و رواني ناشي از آنها كاست. هر سال در تعطيلات نوروزي، به‌دليل افزايش مسافرت‌هاي بين‌شهري و تفريح در طبيعت، تغذية مناسب و رعايت بهداشت موادغذايي مصرفي اهميت بيشتري مي‌يابد. شما نيز اگر مي‌خواهيد خود و خانواده‌تان در طول سفر و تفريح نوروزي سلامت و شاداب باشيد، نكات زير را به‌خاطر بسپاريد.

 براي سفر آب و موادغذايي كافي همراه داشته باشيد. غذا را به اندازة مصرف يك وعده‌تان بپزيد. چرا كه نگهداري صحيح غذاي پختة باقي‌مانده از هر وعده در طول سفر كار آساني نيست. به‌هرحال، اگر مجبور به چنين كاري شديد، غذا را در ظروف دربسته و در جاي خنك نگهداري كنيد. همچنين، حتماً قبل از مصرف غذاي باقي‌مانده از قبل، آن را به مدت 20 دقيقه روي حرارت قرار دهيد.

 بهتر است در طول سفر از موادغذايي خام يا نيم‌پز استفاده نكنيد زيرا ممكن است آلوده به عوامل عفوني باشد. (حرارت بالا يكي از راه‌هاي از بين بردن عوامل عفوني در موادغذايي است.)

 در طول سفر، غذاهاي خانگي مطمئن‌ترين غذا محسوب مي‌شوند. اگر مجبوريد در اغذيه‌فروشي‌ها يا رستوران‌هاي بين راه غذا صرف كنيد، از تهية بهداشتي غذاها مطمئن شويد. به نوع ظروف و وسايل مصرفي توجه داشته باشيد، بهتر است در اين‌گونه موارد از ظروف يك‌بارمصرف استفاده شود.

 در طول سفر، فقط از آبي استفاده كنيد كه از سلامت آن اطمينان داريد. اگر از سلامت آن بي‌اطلاعيد، آن را بجوشانيد و سپس بنوشيد. پيشنهاد مي‌شود از آب معدني در بطري‌هاي دربسته كه، تاريخ توليد روي در آنها ذكر شده، استفاده كنيد.

 از آنجا كه مسموميت‌هاي غذايي كشنده از طريق كنسروهاي غذايي ايجاد مي‌شوند، جوشاندن كنسروها قبل از مصرف بسيار مفيد است. همچنين از مصرف كنسروهاي بادكرده يا زنگ‌زده خودداري كنيد.

 مصرف پنير تازه، چنانچه از شير پاستوريزه تهيه نشده باشد، خطرناك است و امكان ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي عفوني را فراهم مي‌كند. اما فراورده‌هاي محلي به سبب اينكه حداقل به مدت دو ماه در آب‌نمك مي‌مانند معمولا ً سالم‌ترند و چنانچه ظاهري سالم، بدون كپك و بدون طعم ماندگي داشته باشد بسيار مناسب‌تر از پنيرهاي تازه هستند. البته بهتر است، براي حفظ سلامتي خود و خانواده‌تان، از پنيرهاي پاستوريزة بسته‌بندي‌شده استفاده كنيد.

 اگر به شير پاستوريزه دسترسي نداريد، لازم است شير تازه را به مدت 10 دقيقه در حال جوشيدن به‌هم بزنيد. به‌خاطر داشته باشيد كه جوشاندن بيش از اندازة شير باعث ازبين‌رفتن بسياري از مواد مفيد غذايي آن و نيز چسبيدن آنها به اطراف ظرف مي‌شود.

 بستني به‌عنوان يك مادة غذايي، جانشين مناسبي براي انواع تنقلات بي‌ارزش بخصوص در كودكان است، به‌شرط آنكه در تهية آن حتماً از شير پاستوريزه استفاده شود. بنابراين بستني را حتماً با بسته‌بندي مطمئن و بهداشتي و از اماكن تأييدشدة وزارت بهداشت تهيه كنيد.

 موادغذايي و تنقلات باز يا نوشيدني‌هايي نظير شربت يا آبميوه را از دستفروشان و مغازه‌هاي غيربهداشتي تهيه نكنيد.

 توصيه مي‌شود، قبل از مصرف موادغذايي بسته‌بندي‌شده، به تاريخ ساخت و انقضا، و پروانة توليد محصول توجه داشته باشيد.

 اسهال مسافرتي معمولا ً در اثر مصرف موادغذايي آلوده يا استفاده از غذاخوري‌هاي غيربهداشتي ايجاد مي‌شود. براي جلوگيري از اسهال، كه عموماً 20 تا 50 درصد از مسافران را مبتلا مي‌كند، بهتر است، قبل از استفاده از ميوه و سبزيجات، آنها را با مواد ضدعفوني‌كننده بشوييد و انگل‌زدايي كنيد.

اگر در طول سفر به اسهال مبتلا شديد، مايعات بسيار بنوشيد، از محلول‌هاي اُ. آر. اِس استفاده كنيد و از مصرف خودسرانة داروها بپرهيزيد. اگر اسهال شما خون‌آلود، خاكستري‌رنگ با بوي ماهي گنديده يا همراه با تب بالا بود، حتماً به اولين مركز درماني مراجعه كنيد.

 تخم‌مرغ‌ها هم ممكن است سبب ايجاد بيماري‌هاي اسهالي و عفوني شوند، بنابراين از مصرف تخم‌مرغ‌هايي كه بوي بد دارند يا تغيير رنگ داده‌اند (صورتي، سبز،...) حتي اگر ظاهر سالمي داشته باشند، اجتناب كنيد.

 برخي از افراد در طول سفر دچار حالاتي نظير تهوع، استفراغ و سردرد (بيماري حركت، motion sickness) مي‌شوند. بهتر است اين افراد در طول سفر كاملا ً به صندلي خود تكيه دهند، چون در مقايسه با ديگران نسبت به حركت وسيلة نقليه حساس‌ترند. بهتر است در مكاني كه كمترين تكان را دارد قرار گيرند، مثل صندلي جلو ماشين يا كنار بال هواپيما يا صندلي‌هاي مياني در اتوبوس. به اين افراد توصيه مي‌شود كه كمتر به مناظر اطراف از درون وسيلة درحال‌حركت نگاه كنند. استفاده از غذا و مايعات سبك در طول مسافرت و كاهش تحريكات محيطي مانند بوي سيگار باعث كاهش اين علائم مي‌شود. چنانچه تجربه به شما ثابت كرده است كه، با وجود رعايت همة نكات فوق، اين علائم همچنان در شما وجود دارد، بهتر است قبل از مسافرت با پزشك مشورت كنيد و داروهايي را براي كاهش اين حالات استفاده كنيد.

 افرادي كه شرايط ويژه‌اي دارند بايد در طول سفر نكات خاصي را رعايت كنند؛ مثلا ً سفرهاي هوايي براي زنان باردار در اواخر بارداري ممنوع است. خانم‌هاي باردار توجه داشته باشند كه چنانچه با وسيلة شخصي مسافرت مي‌كنند هر 2 ساعت حداقل 10 دقيقه از ماشين خارج شوند و آرام قدم بزنند. لازم است خودرو حامل آنها از راه‌هاي مطمئن و با سرعت مجاز هدايت شود و در مسيرهاي غيرآسفالت و سنگلاخي، به‌خاطر تكان‌هاي شديد، حركت نكنند.

 به بيماران قلبي، ديابتي و بيماران مبتلا به آسم و تشنج توصيه مي‌شود برچسب هشداردهنده روي مچ، گردن يا داخل جيب خود داشته باشند و اگر از داروي خاصي مرتب استفاده مي‌كنند حتماً آن را همراه ببرند. بهتر است بيماران قلبي آخرين نسخة پزشك خود، داروها و نوار قلبشان را همراه داشته باشند.

 كيف كمك‌هاي اوليه و دفترچه‌هاي خدمات درماني خود را در طول سفر به همراه داشته باشيد.

 توجه داشته باشيد كه كيف كمك‌هاي اوليه بايد حاوي پماد سوختگي، قرص‌هاي ساده مثل مسكّن و تب‌برها، وسايل پانسمان، محلول‌هاي ضدعفوني‌كننده و ژل‌هاي ضددرد باشد.■

* كارشناس پرستاري

 تنقلات و موادغذايي باز يا نوشيدني‌ها را از دستفروشان نخريد.

 در طول سفر، از موادغذايي خام يا نيم‌پز استفاده نكنيد.

 سفر هوايي براي زنان در ماه‌هاي آخر بارداري ممنوع است.

 زنان باردار، در طول سفر با اتومبيل، هر 2 ساعت حداقل 10 دقيقه از ماشين خارج شوند و قدم بزنند.

 كيف كمك‌هاي اوليه و دفترچه‌هاي خدمات درماني را در طول سفر همراه داشته باشيد.

 اسهال مسافرتي در اثر مصرف مواد غذايي آلوده يا استفاده از غذاخوري‌هاي غيربهداشتي ايجاد مي‌شود.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb