S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
زندگی نامه رسول ترک

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 sajade.jpg 


یکی از صفات و ویژگی‌های بسیار چشمگیر و مهم در رسول ترک بزرگ شمردن و اهمیّت دادن به اقامه نماز بوده که این اهتمام، هم از نظر کمّیّت و هم از نظر کیفیّت بوده است. و باید تأکید کنم که یکی از نکته‌های بسیار جالبی که در جستجوها و تحقیقات با آن زیاد رو‌به‌رو می‌شدم همین موضوع یعنی مسئله نماز خواندن‌های بی‌حدّ و اندازه رسول ترک بود زیرا هرگاه از بسیاری از کسانی که با رسول ترک آشنایی و رفاقتی داشته‌اند جویای مطلب و خاطره‌ای درباره رسول ترک می‌شدم بسیاری از آنها همچون حاج قلی علیخانلو(معروف به حاج قلی زنجیر زن) و حاج سید احمد تقویان و حاج جلیل عصری، بلافاصله به نماز خواندن‌های رسول ترک اشاره می‌نمودند.  

جناب آقای حاج اصغر زاهدی می‌گفت:«در زمانی که حاج رسول نماز می‌خواند، واقعاً نماز می‌خواند؛ یعنی زمانی که او مشغول به نماز می‌شد اگر کسی در حرکات و حالات حاج رسول توجه و تمرکز می‌یافت به خوبی حس می‌کرد و می‌فهمید که حاج رسول با تمام وجودش در نماز است و فقط به خدای خویش توجه دارد، او واقعاً نمازهایش را به تمام معنا با توجه و با حضور قلب اقامه می‌کرد... و من معتقدم که اگر حاج رسول در عشق و محبّت به امام حسین علیه السلام به آن مقام و درجه بالا و کم نظری و اگر حضرت سیدالشهداء علیه السلام که خود نیز برای اقامه نماز حاضر به جان دادن بود دست حاج رسول را به آن شکل گرفت و بالا کشید، شاید بزرگ‌ترین عاملش را فقط و فقط در همین نمازهای او باید دید. در واقع حاج رسول به تمام معنا دارای دو صفت و خصلت از صفات حسینی و خداپسند بود:
اول اینکه او بسیار اهل سخاوت و بخشش بود و دستش بسیار باز بود البته تا آن‌جا که امکان داشت به صورت مخفی به دیگران کمک می‌کرد. و دوم اینکه او اهل نماز بود.»
رسول ترک از جلوی هر مسجدی که رد می‌شده است اگر در مسجد باز بود، فوری به داخل آن مسجد می‌رفته و دو رکعت نامر می‌خوانده است.
رسول ترک می‌گفته است:«در روز قیامت همه این مسجدها و مکان‌ها شهادت خواهند داد که من در آنها نماز خوانده‌ام.»
حاج محمد سنقری تعریف می‌کرد:
حاج رسول به هر مسجدی که وارد می شد، اگر کاری نداشت و شروع به نمازهای مستحبی می‌کرد در جاهای مختلف مسجد نماز می‌خواند؛ یعنی ابتدا یک جا می‌ایستاد و دو رکعت نماز می‌خواند و بعد یکی دو متر می‌رفت آن طرف‌تر و دوباره شروع به نماز خواندن می کرد و باز دوباره جایش را عوض می‌کرد و در گوشه دیگری از مسجد نماز می‌خواند و به همین شکل تند‌تند جابه‌جا می‌شد و نماز می‌خواند. من یک بار در همان سال‌های اولی که با او رفیق شده بودم وقتی او از من خواست تا با هم به مسجد برویم من با ناراحتی به او کفتم: نه؛ من دیگر خجالت می‌کشم با تو به مسجد بیایم.
حاج رسول گفت: چرا؟!
من گفتم: مرد حسابی چرا مثل بقیه مردم یک جا نمی‌ایستی نمازت را بخوانی. وقتی تند‌تند جایت را عوض می‌کنی بعضی از این جوان‌ها که تو را نمی‌شناسند به این نماز خواندن‌های تو و قیافه‌های ما نگاه می‌کنند و می خندند و من خجالت می کشم.
حاج رسول با یک حالتی خاص جواب داد: حق با توست، امّا تو خبر نداری که در این شهر جای گناهی نبوده است که من در آن‌جا پا نگذاشته بودم و حالا هم در عوض، آن قدر باید در همه این مسجدها و مکان‌های مقدس نماز بخوانم و عبادت کنم تا ان ‌شاء الله آن کثافت‌ها را این نمازها از بین ببرد و پاک کند. همه این مکان ها در روز قیامت شهادت خواهند داد. حاج محمّد سنقری می‌گفت:« خدا را شکر، من سفرهای زیادی به کربلا و عتبات عالیات داشته‌ام که چند مرتبه‌اش نیز به همراه حاج رسول بوده است. او در کربلا همیشه سر و کارش با حرم بود و او را اغلب در دو حالت می‌دیدیم، او در کربلا یا در حال گریه کردن بود و یا در حال نماز خواندن.»

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb